Technologie » AGD - RTV

Czy jesteśmy gotowi zainwestować w zdrowie, aby cieszyć się pełnią życia?

Czy jesteśmy gotowi zainwestować w zdrowie, aby cieszyć się pełnią życia?
Zobacz więcej zdjęć »
Świadoma troska o zdrowie zawsze zaczyna się od poznania, a następnie zrozumienia procesów zachodzących w organizmie człowieka. Podczas dywagacji na ten temat często pomija się jednak przyczyny oraz skutki zjawiska, jakim jest

Czym jest stres oksydacyjny?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw należy wiedzieć czym są wywołujące go wolne rodniki.

Wolne rodniki to cząsteczki tlenu posiadające nieparzystą liczbę elektronów w powłoce elektronowej. Ze względu na tę nieparzystość, stają się one bardzo reaktywne chemicznie i mogą łatwo reagować z innymi cząstkami w organizmach żywych. - mówi nam Marcin Dąbrowski, producent napoju LycopenPRO

Wolne rodniki pełnią dwuznaczną rolę w organizmie człowieka. Z jednej strony, są zaangażowane w wiele zwykłych procesów biologicznych, takich jak obrona immunologiczna czy przekazywanie sygnałów komórkowych. Z drugiej strony, nadmiar wolnych rodników prowadzi właśnie do stresu oksydacyjnego, co przyczynia się do uszkodzenia komórek i tkanek.

Stresem oksydacyjnym można określić zatem proces, w którym nadmiar wolnych rodników powoli wyniszcza ludzki organizm. Prowadzi on do przemęczenia, przyspiesza proces starzenia, oraz wywołuje wiele chorób przewlekłych.

Skąd ten nadmiar?

Istnieje wiele czynników wywołujących nadmierną produkcję wolnych rodników. Wśród nich znajdują się te bardziej oczywiste, jak palenie tytoniu i niezdrowa dieta, ale również te mniej, jak na przykład zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Choć eliminacja ich wszystkich nie jest niemożliwa, to z pewnością nie należy ona do łatwych zadań. Niektóre z czynników są bowiem niezależne od nas, jak chociażby zanieczyszczenie powietrza w miejscu zamieszkania. Na szczęście istnieją też inne sposoby na walkę ze stresem oksydacyjnym.- odpowiada Marcin Dąbrowski

Skuteczne przeciwdziałanie

Przeciwdziałanie stresowi oksydacyjnemu można podzielić na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na zmniejszeniu produkcji wolnych rodników. Drugi natomiast, na eliminacji istniejącego już nadmiaru.

Wśród środków prewencyjnych, należy wyróżnić trzy najważniejsze. Do ograniczenia produkcji wolnych rodników prowadzi przede wszystkim dieta bogata w warzywa i owoce, regularna aktywność fizyczna, oraz odpowiednia długość snu. Wiele warzyw i owoców ma naturalne właściwości antyoksydacyjne, aktywność fizyczna pozwala utrzymać równowagę metaboliczną, a sen wspomaga procesy regeneracyjne organizmu.

Te czynniki mogą jednak nie wystarczyć, gdy mamy do czynienia z istniejącym już stresem oksydacyjnym. W tym przypadku warto rozważyć suplementację antyoksydantami, takimi jak Likopen w formie chemicznej CIS. Bogate w ten związek są na przykład pomidory, jednak przyjęcie dziennej dawki wiązałoby się ze spożyciem ich nawet kilkunastu, a występujący w nich likopen jest w mniej przyswajalnej formie chemicznej trans.

Najłatwiejszym sposobem na regularną suplementację likopenem jest przyjmowanie go w formie napoju antyoksydacyjnego, takiego jak na przykład LycopenPRO.

Zrozumienie stresu oksydacyjnego to klucz do zdrowego starzenia się i prewencji chorób przewlekłych. Dlatego warto zadbać o równowagę między aktywnością a odpoczynkiem, a także wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i suplementację antyoksydantami. - kończy Marcin DąbrowskiRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Naruszew

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »