Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Czy spanie w soczewkach może okazać się niebezpieczne?
Tylko na jawie, nie we śnie
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Soczewki kontaktowe uchodzą za cudowny wynalazek. Stały się alternatywą dla okularów, niekiedy wręcz je wypierając. Nie zagrażają bezpieczeństwu naszego wzroku. Ale występuje wyjątek od tej reguły. Soczewki trzeba należycie użytkować. W innym razie narobią więcej szkody niż pożytku.
Należyte użytkowanie soczewek kontaktowych dotyczy przede wszystkim chodzenia w nich. Soczewki można nosić tylko gdy nie śpimy. Zasypiając w soczewkach narażamy się na niebezpieczne skutki dla naszego wzroku. Najłagodniejszy z nich to zaczerwienieie i wyszuszenie oka. Najgorszy to zakażenie oka, a nawet utrata jego funkcji.
Zdarza się, że po zakrapianej imprezie lub po seansie przed telewizorem zapomnimy zdjąć soczewek. Wówczas należy zdjąć je po przebudzeniu, przemyć i nie zakładać przez najbliższy czas. Warto też zakropić oczy, aby je ponownie nawilżyć.
Pseudomonas aeruginosa
Spanie w soczewkach kontaktowych może okazać się bardzo niebezpieczne nie ze względu na same soczewki, które nie szkodzą, lecz ze względu na zarazki, które za ich pośrednictwem mogą wniknąć do narządu wzroku. Bakteryjne lub grzybiczne zapalenie rogówki to jeden z przykładów takich zakażeń. To bardzo trudna do wyleczenia choroba, która po żmudnym procesie leczniczym może doprowadzić do wyleczenia, ale nie musi. Choć ciężko to sobie wyobrazić, skutkuje ona nawet ślepotą.
Bakteryjne lub grzybiczne zapalenie rogówki powodują bakterie, grzyby oraz pierwotniaki. Wśród czołowych przedstawicieli atakujących narząd wzroku, znajdują się pseudomonas aerugionsa oraz acanthamoeba. Pierwsza żyje w wodzie i w glebie, druga natomiast głównie w wodzie. Do oka nie przenikną one przez powietrze, ale przez wodę już tak. Robią to na zasadzie przyklejenia się do soczewki i za jej sprawą wniknięcia w oko. To właśnie dlatego pod żadnym pozorem nie wolno przemywać soczewek kontaktowych wodą z kranu, a jedynie specjalnymi płynami stworzonymi dla nich. Wskazane też, aby nie kąpać się w soczewkach oraz nie przechowywać ich w łazience, gdzie żyją pseudomonas aerugionsa oraz acanthamoeba. Pseudomonas aerugionsa to pałeczka ropy błękitnej. Na początku rozwija się ona w sposób niezauważalny, aż wreszcie się objawia. Objawia się przez silny ból, światłowstręt oraz znaczne osłabienie widzenia, a niekiedy w efekcie nawet utrata widzenia.
Więcej odpowiedzi na pytania związane z soczewkami na soczewki24.pl.
Nadesłał:
JustynaZ
|
Komentarze (0)