Firma » Finanse

Czy to dobry moment na kupno Bitcoina?

Czy to dobry moment na kupno Bitcoina?
Zobacz więcej zdjęć »
Bez wątpienia Bitcoin to jedna z najpopularniejszych kryptowalut. Chcesz kupić Bitcoina, ale zastanawiasz się, czy nie stracisz na przeprowadzeniu tej transakcji? Koronawirus wpłynął nie tylko na światową gospodarkę, ale również na kryptowaluty.


Czym jest Bitcoin i co warto o nim wiedzieć?

Od momentu wprowadzenia do użytku Bitcoina minęło 11 lat. Aktualnie dla wielu to właśnie ta kryptowaluta jest symbolem cyfrowego pieniądza. O popularności Bitcoina świadczyć może nie tylko wzrost jego ceny na przestrzeni ostatnich lat, ale również to, że aktualnie można nim płacić w niektórych punktach za nabywane produkty czy usługi.

Czym Bitcoin różni się od walut fiducjarnych (dolara amerykańskiego, euro, franka szwajcarskiego etc.)? Różnic jest sporo, a do najważniejszych zaliczyć należy przede wszystkim:

  • Wyeliminowanie emitenta centralnego. Wpływu na cenę Bitcoina nie mają żadne instytucje finansowe czy banki centralne.
  • Istnienie mechanizmu, który ma bronić Bitcoina przed inflacją. Do obrotu może zostać wprowadzonych tylko 21 milionów Bitcoinów.
  • Sposób wytwarzania. Tradycyjny pieniądz jest generowany przez instytucje finansowe oraz rządy. W przypadku kryptowalut rolę tę przejęło oprogramowanie.

To jednocześnie zalety, jak i wady Bitcoinów. Brak nadzoru realizowanego przez jakiegokolwiek instytucje powoduje m.in. to, że Bitcoiny są podatne na spekulacje.

Mimo wielu zapowiedzi, że w przyszłości cyfrowe waluty mogą wyprzeć używane dotychczas pieniądze, wciąż tak się nie stało. Przez wielu posiadaczy Bitcoin nie jest zatem postrzegany jako waluta konsumpcyjna, ale inwestycja.Bitcoin i koronawirus – jak zareagowali traderzy?

Jeszcze do niedawna niemal wszystkie kryptowaluty były zachwalane zarówno przez inwestorów, jak i ekspertów jako „rozwiązanie na złe czasy”. Tymczasem pandemia koronawirusa pokazała, że kryptowaluty (analogicznie jak aktywa giełdowe) okazały się podatne na zmiany i zawirowania na świecie. Tylko w czwartek 12 marca bieżącego roku na poszczególnych giełdach odnotowano spadki Bitcoina rzędu 45 do 55 proc. Mimo tego wielu inwestorów i ekspertów wciąż pokłada w Bitcoinie duże nadzieje. Dlaczego?

Pandemia koronawirusa to szczególna sytuacja. Okazało się, że gdy nadszedł trudny czas dla światowej gospodarki, część posiadaczy kryptowalut (w tym Bitcoinów) wolała je sprzedać, zamiast kumulować. Według specjalistów w ten sposób zareagowali przede wszystkim inwestorzy nastawieni na krótkoterminowe zyski. Wielu z nich nie zachowało się też racjonalnie – dali się ponieść emocjom. Te z kolei, jak wiadomo, nie są najlepszym doradcą.Jak kształtowały się ceny Bitcoina na koniec sierpnia 2020 roku?

Jeżeli spojrzeć na historyczne notowania Bitcoina, to pod koniec sierpnia 2020 r. kurs tej kryptowaluty utrzymywał się na poziomie 12 tys. dolarów, aby kilka dni później spaść do 10 tys. dolarów. Z kolei w pierwszych dniach września były momenty, gdy kurs spadał już poniżej 10 tys. dolarów. Według ekspertów na wahania kursu najbardziej rozpoznawalnej kryptowaluty nałożyło się kilka czynników, w tym m.in. kryzys dolara.

Nie dla wszystkich spadek kursu Bitcoina jest złą wiadomością. Inwestorzy, którzy wierzą w kryptowaluty i chcą na nich zarabiać długoterminowo, mają teraz świetną okazję, aby wprowadzić do swojego portfela inwestycyjnego Bitcoina po korzystnej cenie. Kupno Bitcoina właśnie teraz może okazać się dobrą decyzją, szczególnie dla osób, które są skłonne poczekać na zyski. W perspektywie kolejnych miesięcy kurs Bitcoina ma szansę się odbić. Wówczas inwestorzy posiadający Bitcoiny mogą liczyć na zarobek.Czy warto zakupić Bitcoina jako inwestycję?

W 2020 r. doszło nie tylko do imponujących spadków cen Bitcoina spowodowanych pandemią koronawirusa, ale również do kilku przełomowych decyzji, które nie pozostaną bez wpływu na przyszłość Bitcoina. Mowa przede wszystkim o tym, że na początku marca we Francji Bitcoin został uznany za pieniądz. Oficjalne stanowisko wobec kryptowalut przedstawił też niemiecki BaFin (Federalny Urząd Nadzoru Usług Finansowych), który uznał je za instrument finansowy i umożliwił bankom wprowadzenie do swoich usług oferty ich przechowywania.

Mimo zawirowań kursów Bitcoina, jakie miały miejsce na przestrzeni tego roku, ta kryptowaluta wciąż cieszy się popularnością i zaufaniem. Według ekspertów zainteresowanie to będzie rosło, choćby z powodu decyzji podjętych przez wspomniane kraje Europy Zachodniej. Nie można też zapomnieć, że aby łagodzić skutki wywołane pandemią koronawirusa, wiele rządów zdecydowało się na dodruk pieniądza, który będzie miał odzwierciedlenie w inflacji. To kolejny powód, dla którego zakup Bitcoina właśnie teraz może okazać się opłacalny.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »