Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Czy twoje okulary są bezpieczne?

Czy twoje okulary są bezpieczne?
Zobacz więcej zdjęć »
Czy zdarzyły ci się sytuacje, w których twoje okulary były większym kłopotem niż pomocą? Czy musiałeś je zdjąć na jakiś czas ze względu na uciskanie nosa lub skroni, ból oczu czy nawet zniekształcenia obrazu? A może cierpisz na chroniczne bóle głowy i nie potrafisz znaleźć ich przyczyny?

Marek Jakubowicz, optyk i wiceprezes Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, tłumaczy jak dostosować okulary idealnie do potrzeb ich właściciela.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Okulary korekcyjne powinny być zawsze naszą pomocą - mają zwiększać precyzję widzenia oraz zapewniać nam lepszą jakość życia. Z drugiej strony są także elementem naszego wizerunku, dlatego powinniśmy czuć się w nich atrakcyjnie i komfortowo. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nasze okulary mogą być źle dobrane, zarówno ze względów technicznych jak i estetycznych - a należy pamiętać, że dostosowanie ich do potrzeb użytkownika powinno być zawsze indywidualne i przemyślane. O ile pochopny wybór estetyki oprawek sprawi, że nie będziemy wyglądać korzystnie, o tyle ich niedopasowana korekcja może mieć już poważniejsze następstwa. Na co zatem należy zwracać uwagę?

  • Oprawki - czym mogą skutkować źle dostosowane do naszych potrzeb oprawki? W „najlepszym" wypadku, poza aspektami estetycznymi, uciskiem w okolicach nosa i skroni oraz „odciskami" mostka okularowego na naszym nosie po zdjęciu okularów. Bardziej niebezpieczny dla nas scenariusz może wiązać się z nieprawidłowym montażem soczewek korekcyjnych w oprawie okularowej, a to może przyczynić się do zaburzeń korekcji - przez co nie będziemy widzieć tak wyraźnie, jak powinniśmy. W skrajnych przypadkach może to nawet prowadzić do postępu wady wzroku czy też w szczególnych sytuacjach do patologii funkcjonowania gałki ocznej (np. w przypadku zamontowania soczewki okularowej w zbyt małej odległości od oka,) czy spowodowanymi tym bólami głowy. Kolejnym niebezpieczeństwem jest fakt, że niektórzy z nas są uczuleni na niektóre materiały używane do produkcji opraw okularowych. Dobry optyk - sprzedawca podczas wywiadu powinien dopytać o to i zaproponować w razie potrzeby oprawy wyprodukowane z odpowiednich antyalergicznych materiałów.
  • Soczewki - błędne dopasowanie soczewek korekcyjnych może wiązać się z poważniejszymi problemami. Specjalista przeprowadzając badanie jest w stanie ustalić, z jak dużą wadą wzroku mamy do czynienia i stosownie do niej dopasować właściwe rozwiązanie. Jeśli natomiast, zamiast do profesjonalnego optyka trafimy do niekompetentnego sprzedawcy okularów, który zaproponuje nam okulary z niewłaściwie dobraną korekcją, to już na początku będziemy widzieć niewyraźnie, a obserwowana rzeczywistość może nawet wydawać się nam irracjonalnie zdeformowana (np. zakrzywione krawędzie; zmiana percepcji wzrokowej). To bardzo niebezpieczne w dłuższym rozrachunku czasowym - nie dość, że może prowadzić do pogłębienia się wady, którą zamierzaliśmy korygować, to może również wiązać się z nieprzyjemnymi powikłaniami, jak np. nawracające bóle głowy, migreny, przykurcz akomodacyjny i wiele innych.

Jeśli mówimy o soczewkach okularowych, warto wspomnieć o tym, że prawie wszystkie soczewki jako półfabrykat sprzedawane są w opakowaniach. Większość producentów wymaga, aby dołączyć je podczas składania ewentualnej reklamacji. Jest to ważne, ponieważ na opakowaniu znajdują się ważne informacje, takie jak moc optyczna soczewki, nazwa producenta, rodzaj materiału z którego jest wykonana, typ powłoki AR itp. Znajomość tych szczegółów pozwoli w przyszłości uniknąć problemów z wymianą tylko jednej soczewki w przypadku uszkodzenia. Kompetentny optyk powinien przekazać klientowi opakowania od soczewek wraz z całą dokumentacją.

Jak wybrać właściwe okulary?

Jeśli chcemy, aby nasze okulary na pewno były do nas indywidualnie dopasowane i nie przysparzały nam dodatkowych problemów ze wzrokiem, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na trzy aspekty - gdzie kupujemy okulary, kto nam doradza w ich wyborze oraz jak wygląda proces zakupu. Koncentrując się na tych kilku kluczowych elementach całego procesu będziemy w stanie uchronić się przed kupnem błędnie dobranych okularów.

  1. Miejsce zakupu - zdecydowanie powinniśmy wystrzegać się wszystkich miejsc zakupu, w których nie znajdziemy specjalisty. Wciąż popularne jest kupowanie okularów na straganach czy w supermarketach. Nawet jeśli dobierzemy ilość dioptrii zgodnie z tym, co powiedział nam okulista, takie okulary mogą stać się powodem dalszego rozwoju naszej wady wzroku, choćby z powodu jakości ich wykonania oraz uniwersalnego rozmiaru oprawek. Co więcej, szkła w takich okularach nie muszą być wykonane z precyzją godną profesjonalnego optyka, zatem nawet jeśli sprzedawca zapewnia nas o ich właściwościach, te w rzeczywistości mogą być inne.
  2. Sprzedawca - nawet jeśli pójdziemy do salonu optycznego, musimy zwracać uwagę czy rozmawiamy ze specjalistą czy ze zwykłym sprzedawcą okularów zatrudnionym w salonie. Niestety, jeśli mamy do czynienia z tym drugim, konsultacja nie będzie w pełni rzetelna, a większość czasu taki sprzedawca poświęci na wybór oprawek ze względu na ich aspekty wizualne - oprawki, które nam się spodobają dadzą większą szansę na to, że je od razu kupimy - a to jest główny cel sprzedawcy okularów.
  3. Konsultacja - jeśli trafimy do wiarygodnego salonu optycznego, rozmowę z nami przeprowadzi specjalista - będzie o tym świadczyć jego narracja oraz forma przeprowadzonej rozmowy z klientem. Powinna przypominać wywiad, podczas którego optyk dowie się jak największej ilości szczegółów na temat stylu życia pacjenta. To właśnie od szczegółowych informacji o oczekiwaniach klienta w dużej mierze powinno być uzależnione rozwiązanie korekcji wady wzroku. Co więcej, okulary powinny być wykonane na bazie indywidualnych pomiarów - dotyczy to zarówno „szkieł", jak i oprawek.

Optycy odgrywają bardzo ważną rolę społeczną i nie powinni o tym zapominać - mówi Marek Jakubowicz, optyk i refrakcjonista, wiceprezes Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. - Sprzedajemy ludziom przede wszystkim „dobre widzenie" i to do niego dostosowujemy okulary. Optyk powinien być w pierwszej kolejności ekspertem-konsultantem i dobrym rzemieślnikiem. Dlatego warto dobrze przemyśleć wybór optyka. Zapewnieniem o jego kwalifikacjach może być np. przynależność do struktur samorządowych, czyli cechów tworzących Krajową Rzemieślniczą Izbę Optyczną, gdzie warunkiem członkostwa są udokumentowane kwalifikacje i samodzielna praktyka. Dobry specjalista powinien porozmawiać z klientem i zaproponować takie rozwiązanie, które będzie nie tylko estetyczne i modne, ale przede wszystkim komfortowe, skuteczne i dedykowane konkretnej osobie. Na zakończenie warto dodać, że w dzisiejszych warunkach kompetentny optyk powinien zaproponować nam kilka rozwiązań korekcji, tak aby uwzględnić nasze potrzeby wzrokowe w każdej sytuacji. Dosyć oczywistym jest fakt, że w okularach korekcyjnych raczej nie pójdziemy na basen (tu lepiej sprawdzą się gogle pływackie z korekcją lub soczewki kontaktowe). Jeśli prowadzimy aktywny i sportowy tryb życia nieocenione będą dodatkowe okulary sportowe z korekcją. Oczywiście sytuacji i rodzajów rozwiązań jest wiele, jednakże specjalista optyk po wywiadzie zaproponuje Państwu rozwiązania najbardziej dopasowane do oczekiwań i indywidualnych potrzeb. Oczywistością jest to, że przedstawienie dostępnych możliwości powinno pomóc Państwu w dokonaniu autonomicznego wyboru i podjęciu właściwej decyzji.

Więcej informacji na temat wad wzroku, sposobów ich korekcji oraz specjalistycznych badań można znaleźć w filmach edukacyjnych Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, zrealizowanych pod merytorycznym patronatem Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z udziałem optyków, optometrystów i okulistów. Materiały dostępne są pod adresem: http://www.krio.org.pl/filmy-edukacyjne



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »