Firma » Biznes

Czy ustawa antyzatorowa zlikwiduje problemy z przelewami?

Od 1 stycznia obowiązuje ustawa ograniczająca zatory płatnicze. Ma wzmocnić pozycję najmniejszych firm.Pozytywny efekt ustawy może zostać zniwelowany przez gorszy stan gospodarki. Dynamika PKB już w 2019 r. znacznie spadła – poniżej 3% w IV kw. (z 4,8% w I kw.). W tym roku może być jeszcze gorzej.

Już 9,4 mld zł przedsiębiorstwa w Polsce są winne swoim partnerom. Ociągających się z zapłatą jest aż 281 tys. Na zmniejszenie obydwu tych liczb ma wpłynąć tzw. ustawa antyzatorowa, która weszła w życie 1 stycznia. Celem nowych przepisów jest wsparcie małych firm, które bardzo długo, a czasem bez końca, czekają na pieniądze za wykonane przez nich usługi czy wyprodukowane towary. Dominujący model rozliczania w polskiej gospodarce to wielomiesięczne terminy przelewów – nawet półroczne. Do tego dochodzą opóźnienia w realizacji przelewów ponad zapisany na fakturze czas. Obecnie brak zapłaty w terminie dotyka nawet 90 proc. przedsiębiorstw w Polsce. Dla prowadzących biznes oznacza to jedno – konieczność skrupulatnego pilnowania własnej płynności finansowej.

 

Najważniejszy z punktu widzenia przeciwdziałania zatorom finansowym punkt ustawy to skrócenie maksymalnie do 60 dni terminu zapłaty w rozliczeniach, w których wierzycielem jest mikro, mały lub średni przedsiębiorca, a duży dłużnikiem. Będzie to podlegało kontroli ministerstwa, bo najwięksi płatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (grupy kapitałowe i podatnicy CIT, których dochód przekracza rocznie 50 mln euro) będą corocznie przekazywać ministrowi ds. gospodarki sprawozdania o terminach realizowanych przez siebie rozliczeń. Na firmy, które najbardziej opóźniają regulowanie swoich zobowiązań, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie nakładał kary pieniężne.

 

- Problemem dla małych firm jest asymetria powstająca, kiedy tzw. small busines produkuje lub wykonuje usługi na rzecz znacznie większego podmiotu. Ten drugi może żądać długiego terminu zapłaty, liczonego w miesiącach. To blokuje możliwość wykorzystania potencjału rozwojowego przez polskich przedsiębiorców, w tym szczególnie tych z sektora MŚP. Takie praktyki dużych firm, które nie mają problemów z płynnością, a nadużywają swojej silnej pozycji, ma wykluczyć ustawa – mówi Beata Krakowiak, Regionalny Kierownik ds. Sprzedaży w eFaktor. - Ustawa pomoże ograniczyć zatory płatnicze i jest krokiem w dobrym kierunku, jednak naiwnością byłoby sądzić, że wraz z wejściem jej w życie opóźnienia w płatnościach zupełnie znikną. Podobną rolę pełnią firmy faktoringowe, również działają zabezpieczająco – pilnujemy terminowości przelewów, przypominamy o nich płatnikowi. To także bardzo znacząco podnosi skuteczność egzekwowania należności i terminowego ich regulowania, pozwala oddalić niebezpieczeństwo zatorów finansowych, choć całkowicie ich nie eliminuje.

 

Ustawa kontra spadek PKB

Pozytywny efekt ustawy może zostać zniwelowany przez gorszy stan gospodarki. Dynamika PKB w 2019 roku znacznie spadła – z 4,8% w I kwartale do 3,9% w III kwartale i poniżej 3% w IV kw. W tym roku może być jeszcze gorzej.

W przypadku pogorszenia koniunktury gospodarczej zazwyczaj w pierwszej kolejności „obrywają” najmniejsi przedsiębiorcy. Najłatwiej jest z nimi renegocjować umowy, a nawet zerwać kontrakty, co może mieć miejsce, jeśli większy partner uzna, że to pomoże jego biznesowi. Negatywne okoliczności pogorszenia się sytuacji gospodarczej mogą okazać się silniejsze niż wpływ ustawy.

 

- Na efekty działania ustawy trzeba zaczekać przynajmniej do drugiego kwartału, a jeszcze lepiej jej wpływ na małe firmy będzie można ocenić za rok. Przedsiębiorcy nie mają tyle czasu. W wielu przypadkach płatność opóźniona o miesiąc czy dwa może oznaczać rezygnację z inwestycji, odejście pracowników, którzy nie chcą czekać na wynagrodzenie. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić nawet do utraty płynności i upadku firmy. Bardzo często pieniędzy potrzebują na już, tu i teraz, dlatego tak wielu przedsiębiorców coraz częściej korzysta z faktoringu, który z założenia pozwala firmie dysponować pieniędzmi z faktury od razu, do 24h po wystawieniu dokumentu. Faktoring powala im znacząco skrócić drogę do uzyskania ich własnych pieniędzy. Prawdziwa walka dla wielu firm toczy się przecież każdego dnia, a przed upadkiem ratuje nie ustawa, a środki, które pozwolą utrzymać płynność finansową i przetrwać trudny okres – mówi Beata Krakowiak z eFaktor.

 

Wg badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego zatory płatnicze najbardziej uciążliwe są w branży budowlanej (59%), przetwórstwa przemysłowego (50%) i przedsiębiorstw handlowych (38 %). To pokrywa się z branżami, które najczęściej korzystają w faktoringu.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brandscope

Komentarze (14)

 • avatar
  ~Sztaba 2020-02-25 19:05:58

  @Monika Pewnie, ja też z nich korzystam.

 • avatar
  ~Monika 2020-02-25 17:46:24

  Dzięki bardzo. Na co najlepiej zwrócić uwagę? Myślicie że mogę liczyć na pomoc doradców?

 • avatar
  ~Wiola 2020-02-23 10:35:31

  Mój przyjaciel też korzysta z idea money, więc może sprawdź sobie ich ofertę ;)

 • avatar
  ~Sztaba 2020-02-22 18:01:33

  @Monika W takim razie musisz porównać oferty i wybrać najlepszą opcję odpowiadającą potrzebom Twojej firmy. Ja bezpośrednio nie korzystam z tej usługi, ale moja żona jest przedsiębiorcą w branży cukierniczej i po przejrzeniu rynku zdecydowaliśmy się na Idea money.

 • avatar
  ~Monika 2020-02-22 16:59:02

  Niestety w moim środowisku nie mam osób które korzystają z usług faktora, część osób jest np na początku drogi w tym temacie tak jak ja.. stąd moje pytania.. i kolejne: ktoś zaufany, macie jakieś doświadczenia z konkretnymi firmami?

 • avatar
  ~Sztaba 2020-02-22 12:57:44

  Dokładnie, też uważam, że fajnie jest się sugerować opinią zadowolonych znajomych czy rodziny. w końcu nie ma lepszej reklamy niż zadowolenie klientów.

 • avatar
  ~Wiola 2020-02-22 12:01:38

  Zgadzam się z @Sztaba. Jeśli nie chcesz kredytu to poszukaj faktora zewnętrznego. Warto też podpytać znajomych, ale nie tylko, może ktoś korzysta itp

 • avatar
  ~Sztaba 2020-02-19 11:28:32

  Przede wszystkim znajdź dobrego faktora i ustabilizuj płynność finansową. Nie musisz korzystać z banku, moim zdaniem firmy zewnętrzne są akurat do tej usługi lepsze.

 • avatar
  ~Monika 2020-02-18 19:28:33

  No dobrze, to co może zrobić osoba początkująca by podjąć jakieś sensowne kroki? Sytuacja w mojej firmie robi się nieciekawa, kredyt to nie moja bajka, nie mam zaufania do banków..

 • avatar
  ~Sztaba 2020-02-17 21:19:56

  Oczywiście, wiele czynników się na to składa. W tej kwestii trzeba zaufać specjalistom. Jeśli trafisz na dobrych doradców, bez problemu powinno się dobrać najlepsze rozwiązania.

 • avatar
  ~Wiola 2020-02-17 20:54:15

  @Monika bliska mi osoba korzysta
  @Sztaba jak najbardziej się zgadzam. Na pewno usługa nie może być dobrana 'tak o', weźmy pełny bo każdy go ma. No właśnie nie, to wszystko jest kwestią indywidualną.

 • avatar
  ~Sztaba 2020-02-16 13:58:39

  Wiola To prawda, ale bez wydłużenia terminów spłat spada Ci ilość klientów. Wolą iść tam gdzie mają dłuższy czas. I tak to się toczy. Faktoring jest dobrym rozwiązaniem o ile jest indywidualnie dobrany pod potrzeby klienta. Tu już trzeba mieć zaufany faktor.

 • avatar
  ~Monika 2020-02-16 13:51:18

  nie wydaje mi się by pomogła.. korzystasz z faktoringu?

 • avatar
  ~Wiola 2020-02-13 20:43:56

  no zobaczymy w praktyce tak na prawdę czy ustawa pomoże...ale na ten moment i tak dobrze, że jest faktoring, którym można się wspierać przy tych zatorach... bo te terminy spłat to czasem jakiś żart..


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »