Technologie » Komputery

Czy w Polsce laptopy też będą motywować do nauki?!

Czy w Polsce laptopy też będą motywować do nauki?!
Zobacz więcej zdjęć »
Sposób na szybką informatyzację szkół. Firmy komercyjne wychodzą na przeciw placówkom oświatowym, oferując po atrakcyjnych cenach sprzęt komputerowy wraz z elektronicznymi systemami do zarządzania szkołą.

Jeden z polskich portali internetowych opublikował szczegóły z amerykańskiego raportu The Center for Research in Education Policy na University of Memphis. Publikacja stanowi kompilację wniosków, które zakładają, że uczniowie kierujący samodzielnie swoją nauką i niezależnie realizujący podstawę programową przy pomocy laptopów, wykazują większą motywację i chęć do przyswajania wiedzy. W badaniu wzięło udział 23 000 uczniów i 1 500 nauczycieli, z czego odpowiednio 60% i 90% przyznało, że stosowanie komputerów zwiększyło ich motywację i pomogło nawiązać więzi uczeń-nauczyciel. Ponad to nauczyciele zauważyli większe zainteresowanie omawianych treści szkolnych. Dodatkowo 87% uczniów zadeklarowało dalszą chęć samodzielnej pracy z laptopem, a 60% nauczycieli uznało, iż komputery ułatwiają im nauczanie oraz pracę.

Również w Polsce, na szeroką skalę pojawiają się plany rozpowszechniania laptopów w szkołach – dla każdego ucznia. Taki pomysł pojawił się już w 2008 roku, kiedy to polski rząd zapowiedział program „Komputer dla każdego ucznia”- rok później, sprytnie się z niego wycofano. Dzisiaj, pojawiają się próby reaktywacji koncepcji notebook ‘a dla każdego dziecka. MEN chce przeznaczyć na ten cel miliard złotych, zakładając, iż jeden notebook będzie kosztował ok. 400 zł za sztukę, co jest dość mało realne, biorąc pod uwagę fakt, że samo kupienie laptopa, nie zamknie problemu dalszych kosztów. Wielu informatyków traktuje tę informację, jako żart i mówi wprost: „Nie ma takich komputerów”. Należy przecież wziąć też pod uwagę dodatkowe kwestie, takie jak: serwis, ubezpieczenia, oprogramowanie, a także szkolenia dla nauczycieli.

Jak zatem mamy zachęcać i motywować uczniów do nauki – skoro nie mamy do tego możliwości? Dzisiejszy uczeń nie zadowoli się byle czym, nie zainteresuje go lektura szkolna i monotonna lekcja – dzisiejszy uczeń chce czegoś więcej. Zatem wniosek jest prosty, szkoły muszą iść z duchem czasu, jednak co jeśli nie mają ku temu środków?

Na przeciw tego typu wyzwaniom wychodzą prywatne firmy, trudniące się sprzedażą elektronicznych systemów do zarządzania szkołą. Co ciekawe dodatkowo oferują placówkom oświatowym sprzęt komputerowy po niskich i atrakcyjnych cenach. Przykładem takiej spółki jest Perfektus System sp. Z o.o., oferująca system Wirtualna Szkoła, w swojej ofercie gwarantuje wyposażenie szkół w sprzęt komputerowy po najniższych cenach, czytakże korzystne rabaty, np. na tablety, czy notebooki. Dodatkowo gwarantuje bezpłatne wdrożenie platformy do szkół oraz darmowe szkolenia kadry pedagogicznej.

Warto czasami przyjrzeć się korzystnym rozwiązaniom, jakie oferują firmy komercyjne, jeżeli ze środków publicznych szkoła nie jest w stanie sfinansować swoich oczekiwań.

Częśc informacji pochodzi ze stron: egospodarka.pl, dic.com.pl, wyborcza.bizRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Wirtualna Szkoła
http://eszkola24.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »