Rozrywka i wypoczynek » Sport
Czy warto uprawiać sport w okularach?
Zobacz więcej zdjęć » |
W rzeczywistości odpowiednio dobrane szkła i oprawy okularowe nie tylko świetnie zastąpią nam soczewki kontaktowe, ale nawet pomogą w osiąganiu lepszych wyników sportowych. Dr Maciej Sokołowski, optyk i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, radzi jak dobrze wybrać okulary sportowe.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Krok 1: Poznanie „rywala"
Okularów sportowych możemy potrzebować z dwóch powodów - posiadamy wadę wzroku lub warunki danej dyscypliny sportowej wymagają ochrony przed promieniowaniem słonecznym, wodą czy kurzem. Przy obecnym rozwoju technologii optycznej nie ma większego znaczenia, czy jesteśmy pierwszym czy drugim typem sportowca. Często potrzebujemy rozwiązania na oba z powyższych problemów. Możemy skorzystać z okularów wyłącznie korekcyjnych lub ze specjalnych, wzmocnionych szkieł przeciwsłonecznych, albo połączyć powyższe zastosowania np. dzięki wkładkom korekcyjnym w sportowych okularach przeciwsłocznych.
„Przy wyborze okularów sportowych istotne staje się ich dopasowanie do naszej twarzy. To zawsze ważny element, ponieważ ryzyko zsunięcia się okularów podczas uprawiania sportu czy ich zniszczenia jest kilkukrotnie wyższe" - tłumaczy dr Maciej Sokołowski, optyk i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. „Okulary powinny być idealnie dopasowane do kształtu twarzy, a ich indywidualna, lekka i wytrzymała konstrukcja musi zapewniać stabilność soczewek przed oczami sportowca, gwarantując perfekcyjne widzenie. Do każdego typu sportu można wybrać rozwiązania, które idealnie wpasują się w charakter wybranej przez nas dyscypliny" - dodaje.
Krok 2: Jaki materiał?
Większość soczewek sportowych wytwarza się z poliwęglanu. To specjalny rodzaj wytrzymałego i lekkiego polimeru. Początkowo jego zastosowania były iście „kosmiczne", gdyż właśnie w podróżach kosmicznych odegrały bardzo ważną rolę - z poliwęglanu wytwarza się miedzy innymi szyby w promach kosmicznych czy osłony kasków astronautów. Powyższy przykład powinien nas mocno uspokoić i dać zdecydowanie większe poczucie bezpieczeństwa nawet w przypadku uprawiania ekstremalnych sportów.
Jeszcze bardziej cenionym materiałem na soczewki okularowe jest Trivex. Ma on porównywalną wytrzymałość mechaniczną, ale charakteryzuje się lepszą jakością optyczną od poliwęglanu (znacznie mniejsza dyspersja materiału oraz mniejsze naprężenia w soczewce gwarantują lepszą jakość obrazu). Dodatkowo, materiał ten ma najmniejszą gęstość ze wszystkich polimerów stosowanych w optyce okularowej, a zatem soczewki te są wyjątkowo lekkie. Początkowo opracowany na potrzeby militarne, dziś ułatwia nam codzienne rutyny sportowe.
Krok 3: Brąz wcale nie na końcu podium?
Jaki kolor szkieł mają mieć nasze okulary? Przy wyborze sportowych okularów przeciwsłonecznych czy korekcyjnych to pytanie wcale nie jest błahe. Różne właściwości filtrujące soczewek, skutkujące ich zabarwieniem, w różny sposób poprawiają jakość widzenia sportowców. I tak np. brązowe szkła pochłaniają niebieskie światło, poprawiając jakość widzenia i głębię ostrości w jasne, pochmurne, jak i mgliste dni. Są rekomendowane choćby dla narciarzy, rowerzystów czy wędkarzy. Natomiast jeśli chcemy położyć większy nacisk na naszą percepcję i kontrast w słabym świetle, warto sięgnąć po okulary z żółtymi szkłami (często stosowane np. w zawodach strzeleckich). Z kolei soczewki szare zmniejszają równomiernie natężenie światła w równym stopniu w całym zakresie promieniowania widzialnego, dzięki czemu w najmniejszym stopniu zaburzają poczucie barw. Możliwości jest wiele, a najlepiej wybrać odpowiednią dla nas opcję z pomocą profesjonalisty.
„Optykowi, do którego się wybierzemy, należy opowiedzieć jakie sporty uprawiamy, ale warto też zarysować nasze priorytety treningowe czy obecne problemy z widzeniem podczas aktywności. Specjalista dokładnie przeanalizuje naszą sytuację i zaproponuje indywidualnie skonstruowane okulary, które nie tylko ochronią oczy podczas uprawiania aktywności fizycznej, ale także wzmocnią naszą efektywność. Optycy oferują m.in. soczewki sportowe o kolorach podnoszących kontrast np. tego, co widzimy w czasie pochmurnej pogody" - stwierdza dr Maciej Sokołowski, optyk i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. „Nowoczesne okulary sportowe mają często niecodzienne kształty soczewek, z systemami wentylacji, z filtrami polaryzacyjnymi, z filtrami zabezpieczającymi przed niekorzystnymi odblaskami przed promieniowaniem UV, przed pyłem, kurzem czy przed osadzaniem się na nich pary wodnej. Dlatego niezbędna przy wyborze odpowiedniego modelu jest pomoc optyka - inne okulary wybierzemy wtedy, gdy uprawiamy tzw. „sporty wodne", a inne w przypadku sportów halowych" - dodaje.
Po wyborze szkieł należy także zdecydować o oprawkach. Jeśli okulary mają poprawić celność podczas gry w golfa czy wędkowania, możemy poprzestać na klasycznych oprawkach lub tych wykonywanych z lżejszych materiałów. Jeśli pływamy lub gramy w dynamiczne sporty zespołowe, warto zaopatrzyć się w okulary z gumką, która utrzyma je we właściwej pozycji na głowie sportowca.
Film z udziałem ekspertów KRIO nt. okularów sportowych można obejrzeć pod linkiem: https://youtu.be/NKzQaUpw9-g
Więcej informacji na temat wad wzroku, sposobów ich korekcji oraz specjalistycznych badań, można znaleźć w filmach edukacyjnych Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, zrealizowanych pod merytorycznym patronatem Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z udziałem optyków, optometrystów i okulistów. Materiały dostępne są pod adresem: http://www.krio.org.pl/filmy-edukacyjne
Nadesłał:
38PR
|
Komentarze (0)