Motoryzacja » Samochody
Czy warto wymieniać filtry do samochodów osobowych?
Zobacz więcej zdjęć » |
Rodzaje i rola filtrów motoryzacyjnych
W każdym samochodzie osobowym filtrów jest kilka: ich wspólną rolą jest zatrzymywanie zanieczyszczeń, zaś każdy z nich oczyszcza inne elementy, chroniąc silnik. Podstawowe filtry motoryzacyjne to:
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
-
filtr oleju
-
filtr paliwa
-
filtr kabinowy
-
filtr powietrza.
Z ich nazwy można wywnioskować, za co odpowiadają, ale warto jeszcze rozwinąć ten temat i pokazać, jakie znaczenie ma ich praca. I tak: filtry oleju odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń z oleju przed przedostaniem się ich do silnika. Analogicznie filtry paliwa zatrzymują zanieczyszczenia, które mogą się w nim znajdować, by nie przenosiły się do silnika, gdzie (zwłaszcza w Dieslu) mogą wyrządzić sporo szkód. Za filtrację powietrza, które może dostać się do silnika przez układ dolotowy odpowiada filtr o sugerującej to nazwie – warto wiedzieć, że na drodze najwięcej pyłów unosi się na wysokości ok. 0,5 metra i to właśnie z tego poziomu pobierane jest powietrze, dlatego też filtr powietrza musi być naprawdę wysokiej jakości, by dobrze spełniać swoją rolę. Jak można się też domyślić z nazwy, filtry kabiny odpowiadają za oczyszczone powietrze w kabinie samochodu – to jedyne filtry do samochodów osobowych, które nie mają bezpośredniego wpływu na stan silnika, ale za to ogromny na nasze – kierowców i pasażerów – zdrowie.
Kiedy wymienić filtry w samochodzie osobowym?
Wiedząc, jaką rolę odgrywają filtry, zyskujemy świadomość konieczności ich regularnej wymiany – nie są one bowiem niezużywalne i po pewnym czasie eksploatacji nie spełniają swojej roli tak dobrze jak w stanie fabrycznej nowości. Bez wątpienia zatem trzeba je wymieniać – pytanie tylko: kiedy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ każdy z filtrów wymienia się w innym czasie, a dodatkowy wpływ na to mają zalecenia producentów, jakość filtra oraz częstotliwość i warunki eksploatacji samochodu. Filtr oleju powinien być wymieniony bądź co roku, bądź po przejechaniu 10-20 tys. km, razem z olejem. Filtr paliwa wymienia się nieco rzadziej – co 15-50 tys. km, w zależności od wskazań producenta. Filtr powietrza teoretycznie wymienia się w okresach podobnych, co filtr oleju, jednak z uwagi na to, że poruszając się samochodem w mocno zapylonych miejscach filtr ten zużywa się szybciej, warto kontrolować jego stan co kilka tysięcy kilometrów. Filtr kabiny również wymienia się podobnie: co roku bądź co 15 tys. km. Filtry do samochodów osobowych można więc wymieniać przy okazji przeglądu lub przynajmniej wtedy skontrolować ich stan. Same w sobie filtry nie są drogie (w zależności od rodzaju filtra oraz modelu samochodu – ceny mogą zaczynać się już od kilku złotych), ale warto wybierać te od sprawdzonych producentów, ponieważ ich jakość będzie gwarantowała wysoką efektywność filtracji. Wymiana filtrów również nie jest droga, a z niektórymi poradzimy sobie sami – najłatwiejszą czynnością jest wymiana filtra powietrza, która zajmuje dosłownie chwilę i nie wymaga szczególnych umiejętności ani wiedzy motoryzacyjnej. Zatem jeśli nie przypominasz sobie, kiedy ostatnio wymieniałeś filtry w swoim samochodzie, jak najszybciej sprawdź ich stan i w razie potrzeby dokonaj wymiany.
Komentarze (0)