Technologie » AGD - RTV

Czy wiesz, czemu Twoje jedzenie jest ciepłe? Czyli o tym jak działa mikrofalówka

Czy wiesz, czemu Twoje jedzenie jest ciepłe?  Czyli o tym jak działa mikrofalówka
Zobacz więcej zdjęć »
Kuchenka mikrofalowa to jeden z popularniejszych i najwygodniejszych sprzętów AGD, który jest obecny w prawie każdej kuchni. Większości z nas nie dziwią efekty jego działania, ale czy znamy ich przyczyny?

Eksperci marki Hotpoint wyjaśniają, jak działa kuchenka mikrofalowa na przykładzie modelu MP 996 IX HA.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Mega funkcja magnetronu

W dużym i pobieżnym skrócie - mechanizm kuchenki za pomocą fal wprawia w ruch cząsteczki wody obecne w pożywieniu, a te podgrzewają całą potrawę. Jak dokładnie wygląda ten proces?

Podstawą działania kuchenki mikrofalowej jest część nazwana magnetronem, jego podstawą jest miedziana rura z wnękami, w której znajduje się dodatkowo miedziany pręt. Przez magnetron przepuszczany jest dodatni prąd, w środku przez miedziany pręt przepuszczany jest prąd ujemny. W przestrzeni magnetronu panuje próżnia. W momencie puszczenia przez środek wysokiego napięcia, pręt rozgrzewa się i emituje elektrony, również naładowane ujemnie. W tym momencie kluczową rolę odgrywają dwa zamontowane w konstrukcji magnetronu magnesy, które emitowane elektrony wprowadzają w spiralny ruch i dzięki temu kierują do wnęki kuchenki - tak wytwarzane są mikrofale.

Powstała mikrofala jest przesyłana do komory w mikrofalówce. Konstrukcja wnętrza komory jest zaprojektowana tak, aby żadna z fal nie mogła wydostać się na zewnątrz. Te w komorze natrafiając na cząsteczkę wody sprawią, że wytworzy ona ciepło, które podgrzeje nasze jedzenie.

Wielki wybuch

Zasada działania kuchenki mikrofalowej jest logiczna, ale musimy pamiętać, czego w sprzęcie nie możemy podgrzewać. Przede wszystkim metalowych naczyń i sztućców. Mogą spowodować iskrzenie wewnątrz kuchenki. Nie powinniśmy też wkładać do komory pożywienia takiego jak np. owoce czy jajka. Ze względu na dużą zawartość wody i owalny, wypełniony dużą ilością płynów w środku kształt, podgrzane mogą „zagotować" się od środka i nawet eksplodować!

Na „wybuchy" musimy też uważać przy podgrzewaniu cieczy - mleka, herbaty czy nawet zwykłej wody. Ustawienie zbyt wysokiej mocy sprzętu może doprowadzić do tzw. przegrzania się cieczy, tzn. osiągnięcia w krótkim czasie temperatury wyższej, niż temperatura wrzenia. Taka ciecz nie wygląda niepokojąco, jednak niewielki impuls może doprowadzić do reakcji przypominającej wybuch cieczy. To bardzo istotne, gdyż przez taką sytuację możemy poparzyć sobie ręce lub twarz. Na szczęście producenci nowoczesnych sprzętów AGD instruują, jak korzystać z urządzenia, aby było w pełni bezpieczne i jedynie ułatwiało codzienne obowiązki bez jakiegokolwiek zagrożenia. Tak jak w przypadku kuchenki mikrofalowej marki Hotpoint, z poziomu mikrofali dysponujemy np. dedykowanymi trybami, przystosowanymi do konkretnych typów dań lub napojów.

Radar w ścianie

Wynalezienie kuchenki mikrofalowej było skutkiem ubocznym prac nad ulepszeniem radarów wojskowych, a pierwszą „mikrofalę" datuje się na 1947 rok. Ówczesny model był wysoki na około 150 cm oraz ważył ponad 300 kg. Od tego czasu zmieniło się bardzo dużo - obecnie technologia rozwinęła kompletnie nowe, innowacyjne projekty i sprzęt produkuje się w wygodnych rozmiarach. Zwłaszcza linie do zabudowy cieszą się dziś dużą popularnością. Co więcej, oprócz podstawowej funkcji mikrofali, producenci oferują dodatkowe systemy w swoich sprzętach, aby zwiększyć komfort przygotowywania potraw. Model z najnowszej linii do zabudowy Hotpoint MP 996 IX HA oferuje m. in. funkcję Dynamic Crisp, umożliwiającą przygotowywanie zarówno soczystych, jak i kruchych dań. System pozwala osiągnąć oczekiwaną temperaturę dania w odpowiednim czasie, pomaga w tym innowacyjna technologia Multiwaves (zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła wewnątrz komory kuchenki mikrofalowej), a także specjalny talerz oraz grill. Natomiast Dynamic Defrost zapewnia szybkie rozmrażanie produktów. Ta funkcja przyda się również przy podejmowaniu poważniejszych kroków kulinarnych, bowiem kuchenki mikrofalowe wykorzystujące Dynamic Derfost potrafią poradzić sobie z zamrożonym mięsem 2 razy szybciej niż te standardowe.

Więcej informacji na temat sprzętów marki Hotpoint można znaleźć na stronie: www.hotpoint.pl.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »