Dom » Nieruchomość

Czy zdaniem deweloperów mieszkania zdrożeją?

Czy zdaniem deweloperów mieszkania zdrożeją?
Zobacz więcej zdjęć »
Czy ceny mieszkań będą się zmieniać, czy do końca 2015 roku pozostaną na stabilnym poziomie? Jakie czynniki mają największy wpływ na wysokość stawek ofertowych. Opinie na ten temat wyrazili przedstawiciele firm deweloperskich w rozmowie z portalem nieruchomości Dompress.pl.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Ceny mieszkań, z okresowymi wahaniami, pozostają na stabilnym poziomie od 2013 roku. Prognozujemy utrzymanie tego trendu w najbliższych miesiącach. O obniżkach raczej nie można myśleć, tym bardziej że w ostatnim czasie znacznie wzrosły koszty budowy oraz ceny samych działek. Warto również wspomnieć o planowanej nowelizacji ustawy deweloperskiej, gdzie pojawiły się zmiany wykluczające funkcjonowanie otwartego rachunku powierniczego. To w konsekwencji będzie oznaczało pełne finansowanie inwestycji z kredytu inwestycyjnego, bez wsparcia z bieżących wpłat ze strony klientów, a w rezultacie wzrost kosztów obsługi inwestycji.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

Sytuacja na rynku mieszkaniowym sprzyja kupującym. W ciągu ostatniego roku ceny mieszkań nie wzrosły, choć liczba nabywców zwiększyła się. Można uznać, że mamy do czynienia ze stabilizacją i dobrym dopasowaniem oferty deweloperów do popytu na rynku pierwotnym. Wyznacznikiem cen w segmencie mieszkań popularnych są limity programu MdM. Zmiany przygotowywane w programie mogą przyczynić się do większej dostępności mieszkań dla rodzin. W aglomeracjach miejskich, gdzie jest duże zainteresowanie mieszkaniami, możemy spodziewać się kilkuprocentowych podwyżek cen.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

 

Rynek znajduje się w stanie równowagi, a co za tym idzie również ceny mieszkań pozostają  na ustabilizowanym poziomie. Warto jednak podkreślić, że najlepsze projekty w starannie dobranych lokalizacjach mają teraz spory potencjał wzrostowy.

 

Jakub Zagórski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Skanska Residential Development Poland

 

Popyt na nowe mieszkania utrzymuje się na stabilnym poziomie od kilkunastu miesięcy. Nie przewidujemy znaczącego wzrostu cen za mkw. To wynika m.in. z gwałtownego osłabienia złotego na początku roku, co może wpłynąć na zachowania zakupowe Polaków w postaci rozciągania w czasie decyzji o nabyciu mieszkania. Na cenę za mkw. ma wpływ również nasycenie rynku. Są miasta i dzielnice, gdzie w ostatnich miesiącach rozpoczęto szczególnie dużo nowych projektów. Tam ceny mogą się stabilizować jeszcze przez jakiś czas. W ofercie deweloperów może też pojawiać się więcej lokali spełniających nowe kryteria programu MdM.  

 

Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates

 

W 2015 r. ceny mieszkań powinny być stabilne z lekką tendencją zwyżkową. Na popyt istotny wpływ będzie miał niższy koszt finansowania. Po ostatniej obniżce stóp procentowych obsługa kredytów hipotecznych jest tańsza, co zachęca do ich zaciągania. Równie ważne są dobre nastroje konsumentów, którzy wierzą, że polska gospodarka się rozwija i ich przyszłe zarobki będą pozwalać im na spłatę rat kredytu.

Jeśli chodzi o podaż mieszkań, baza gotowych projektów inwestycyjnych obecnie się kurczy. Jednocześnie nowe projekty są budowane na działkach, których ceny rosną, przekładając się na wyższy koszt zakupu mieszkania. Nawet jeśli podwyżki nie będą bardzo widoczne w cennikach, deweloperzy mogą być mniej chętni do oferowania okresowych rabatów, co sprawi, że faktyczne ceny transakcyjne wzrosną.

 

Wojciech Stisz z Barc Warszawa

 

W nadchodzących miesiącach ceny mieszkań powinny pozostać na podobnym poziomie, jak obecnie. Na rynek wchodzi wiele nowych inwestycji, ale zainteresowanie zakupem mieszkań także jest bardzo duże. Popyt równoważy podaż. Rozwojowi rynku sprzyja program dopłat i nisko oprocentowane kredyty mieszkaniowe. Ze względu na szeroką ofertę rynkową stawki pozostaną raczej stabilne, a deweloperzy skupią się na rozwoju portfolio swoich projektów.        

 

Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding

Nie przewidujemy  znacznych zmian w cenach w naszych inwestycjach w bieżącym roku. Zazwyczaj jednak ceny mieszkań każdego kolejnego etapu danej inwestycji są nieco wyższe, dlatego zachęcamy do skorzystania z wiosennych promocji w naszych warszawskich inwestycjach: Bliska Wola, Zielona Dolina i Villa Campina oraz w osiedlu Oaza Piątkowo w Poznaniu. Jeśli chodzi o uwarunkowania na rynku, sądzę że popyt na mieszkania wzrośnie, a ceny utrzymają się na stabilnym poziomie.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Grupy Waryński

 

Sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych w kolejnych miesiącach nie ulegnie większym przeobrażeniom, a segment ten nadal będzie się stabilnie rozwijał, o czym świadczy m.in. liczba wydanych pozwoleń na budowę w I kw. 2015 r. Dzięki dużemu zainteresowaniu klientów i niesłabnącemu popytowi na mieszkania, deweloperzy będą rozpoczynali kolejne inwestycje i z dużym optymizmem patrzyli w przyszłość. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nie powinniśmy spodziewać się drastycznych zmian cen lokali. Na największych rynkach w Polsce, a szczególnie w Warszawie, ceny mieszkań od kilku miesięcy utrzymują się na podobnym poziomie. W kolejnych kwartałach możemy spodziewać się utrzymania tego trendu i oferowania przez deweloperów stawek zbliżonych do aktualnych cen.

 

Tomasz Bujnowski, analityk inwestycyjny w firmie Dolcan

 

Od zeszłego roku obserwujemy stabilizację cen mieszkań. W związku z podniesieniem poziomu obowiązkowego wkładu własnego do kredytów z 5 do 10 proc., na początku roku możemy mieć do czynienia z lekką presją na obniżkę cen. Jednakże program MdM i najniższe  stopy kredytowe w historii powodują wypychanie depozytów bankowych, których oprocentowanie jest skrajnie niskie na rynkach inwestycyjnych. Stąd będzie rosła popularność zakupów za gotówkę, co jednocześnie w dużym stopniu zniweluje rozmiar ewentualnych spadków cen na rynku pierwotnym.  

Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w Grupie Eco

W naszej opinii ten rok na rynku pierwotnym będzie stabilny. Czynniki wzmacniające i hamujące popyt zdają się równoważyć. Z jednej strony w tym roku zwiększony został wkład własny dla kredytów hipotecznych, co może utrudnić zakup osobom nie mogącym skorzystać z dopłat w MdM. Z drugiej strony jednak program działa i aktywizuje do zakupu osoby, które bez niego nie mogłyby pozwolić sobie na zakup lokum. Wiele inwestycji w znacznej części sprzedało się na etapie „dziury w ziemi” i równocześnie wyraźnie zwiększyła się ilość pozwoleń na budowę uzyskanych przez deweloperów w 2014 roku.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

 

Ceny nieruchomości nieznacznie rosną już od początku 2013 roku. W 2015 roku również możemy spodziewać się wzrostów cen o ok. 2 proc., ale tylko w dużych miastach. Sprzedaż powinna utrzymać się na podobnym poziomie. W niedalekiej przyszłości podstawową przyczyną wzrostu cen będą planowane zmiany w przepisach technicznych. Przypomnijmy, że od 2021 roku wszystkie nowo powstające budynki, będą musiały wykazywać zerowe zapotrzebowanie na energię. To wymusi na inwestorach większe nakłady i w ten sposób wpłynie na ceny nieruchomości.

Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest

Ceny mieszkań cały czas wolno rosną. Można to zaobserwować chociażby poprzez pryzmat wzrostu limitu cen w programie MdM. Program jest jak soczewka, która pokazuje tendencje na rynku mieszkaniowym. Jeżeli ceny mieszkań “idą w górę’ , limity cenowe również wykazują tendencję wzrostową. Limity cenowe MdM-u weryfikuje rynek, gdyż wyliczane są na podstawie wartości odtworzeniowej, szacowanej na podstawie cen z ostatniego kwartału. 

Katarzyna Żarska z firmy Marvipol

 

Nie przewidujemy znaczących zmian cen mieszkań w tym roku. Poziom cen zależy nie tylko od aktualnej oferty, ale również od sytuacji ekonomicznej Polaków. Wszystko wskazuje na jej stabilizację, a więc utrzymanie obecnego poziomu zainteresowania zakupem mieszkań.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

prestige

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »