Dom » Budownictwo

Dachy płaskie i skośne, czyli jak dostosować pokrycie do projektu domu

Dachy płaskie i skośne, czyli jak dostosować pokrycie do projektu domu
Zobacz więcej zdjęć »
Wydawać by się mogło, że wybór pokrycia dachowego uzależniony jest od gustu architekta i właściciela domu.

By jednak ów niezbędny element każdego budynku, który odpowiada nie tylko za stronę wizualną, ale przede wszystkim ochronę całej konstrukcji, właściwie pełnił rolę parasola ochronnego, warto już na etapie projektowania dopasować rodzaj wykorzystanego materiału. Jak dobrać pokrycie dachowe do kątu nachylenia oraz kształtu dachu radzi Michał Chimko, ekspert z firmy Blach Stal.


Na rynku dostępnych jest wiele różnych materiałów służących do wykonania pokryć dachowych – ceramika, gonty bitumiczne, dachówki cementowe, blachy płaskie i profilowane. Główny podział dokonywany jest ze względu na ich wagę, a mianowicie jest to rozróżnienie na pokrycie typu lekkiego oraz ciężkiego. Mimo tego, że pełnią tę samą rolę, różnią się właściwościami i wymagają innych przygotowań. Wybierając więc rodzaj pokrycia zwrócić należy uwagę na wiele aspektów, które zapobiegną przeciekaniu, nieustannym naprawom oraz niepotrzebnym nakładom finansowym. Ograniczeniem, które zdecydowanie należy wziąć pod uwagę jest kąt nachylenia połaci, a także rodzaj skomplikowania projektu. Jeżeli kąt nachylenia połaci dachowej wynosi od kilku do kilkunastu stopni, mamy do czynienia z dachem płaskim. Gdy jest on pochylony pod kątem większym niż dwadzieścia stopni, klasyfikuje się go wówczas jako dach stromy. Po ustaleniu tej zasadniczej informacji, należy zdać sobie sprawę z podstawowych różnic występujących pomiędzy poszczególnymi rodzajami dachów oraz specyficznych potrzeb, które z tych różnic wynikają. Dachy płaskie i lekko strome, z racji swojego ukształtowania wymagają znacznie większej szczelności pokrycia niż dachy skośne. Dzieje się tak przez zalegającą, nieznajdującą odpowiedniego ujścia wodę deszczową oraz topniejący śnieg, który nie może swobodnie spłynąć do rynien. By więc nasz płaski dach nie wymagał ciągłych, kosztownych napraw, materiały używane do jego krycia muszą zapewniać większą szczelność, niż te stosowane do dachów skośnych. Na tego typu konstrukcjach doskonale sprawdzają się pokrycia typu lekkiego, które zapewniają doskonałą barierę dla znajdującej się na powierzchni wody, a jednocześnie  w przypadku blachodachówki stosować ją można na dachu o minimalnym kącie nachylenia 9°, a blachy płaskiej i trapezowej nawet jedynie 3°. Jest to szczególnie przydatne w przypadku nowoczesnych budowli o prostej, geometrycznej formie, w przypadku której stromy dach z wieloma lukarnami i daszkami mógłby zaburzyć całą kompozycję. W przypadku materiałów typu ciężkiego, jak dachówki ceramiczne czy gonty bitumiczne konieczne jest zastosowanie dodatkowej warstwy paraizolacyjnej, która zabezpieczy dach przed ewentualną wilgocią i zaciekami. Klimat panujący w Polsce i duże nasilenie opadów skłania jednak do tworzenia konstrukcji o większym nachyleniu, a najlepiej 30-40°, gdzie szczelność nie jest już tak rygorystycznie wymagana. Ograniczeniem może być natomiast stopień skomplikowania konstrukcji i związany z tym koszt. Arkusze blachy profilowanej lepiej sprawdzą się dachach o mniejszej ilości elementów, gdyż w ten sposób uniknie się wielokrotnego docinania oraz używania łączeń. Dachówki z kolei można wykorzystać, kiedy projekt zawiera dużą ilość okien dachowych, lukarn itp. Pamiętać jednak należy, że w przypadku tego drugiego rodzaju konsekwencją jest zastosowanie wzmocnionej, a co za tym idzie droższej więźby dachowej.
Zamiast po fakcie naprawiać uszkodzenia powstałe na skutek złego doboru poszycia dachowego, lepiej odpowiednio wcześniej zadbać, by wybrane przez nas materiały w pełni odpowiadały projektowi naszego domu. Znając kilka podstawowych zasad powinnyśmy uniknąć kosztownych pomyłek i przez długie lata cieszyć się solidnym dachem, zapewniającym bezpieczeństwo i wygodę jego domownikom.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Firma Blach Stal, jeden z największych producentów blach dachowych w Polsce, została założona w 1994r. W trakcie 16-tu lat dynamicznego rozwoju stała się jednym z liderów w produkcji kompleksowych pokryć dachowych. Przedsiębiorstwo zatrudnia blisko 150 wyspecjalizowanych pracowników w zakładzie produkcyjnym w Bochni oraz w administracji i serwisie informatycznym w Rabce, a także w 42 oddziałach sprzedaży na teranie Polski i 7 na terenie Słowacji. Blach Stal współpracuje z największymi światowymi koncernami, zajmującymi się produkcją wysokogatunkowej stali: Thyssen Krupp, ArcelorMital, USSteel. Firma dysponuje również specjalistyczną flotą transportową, liczącą ponad 25 samochodów, przeznaczonych do przewozu pokryć dachowych.
Blach Stal Sp. z o.o.
ul. Podhalańska 91
34-700 Rabka-Zdrój
www.blachstal.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

flypr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »