Technologie » Internet

Darmowa wtyczka może uchronić przed phishingiem

Darmowa wtyczka może uchronić przed phishingiem
Zobacz więcej zdjęć »
Specjaliści z firmy Panda Security, zapewniają, że wystarczy wtyczka do przeglądarki internetowej aby zabezpieczyć się przed atakami typu phishing. Bezpłatne narzędzia ochronne można pobrać ze strony http://free.pandasecurity.com/

Pierwszą barierą ochroną przed zagrożeniami pochodzącymi z internetu jest specjalny filtr witryn WWW. Darmowe narzędzie w postaci specjalnej „wtyczki” do przeglądarki internetowej pozwala na szybie zidentyfikowanie witryny i wykazanie czy jest ona bezpieczna.

Organizacja WOT (Web of Trust), blisko współpracująca z firmą Panda Security, udostępnia narzędzie ostrzegające przed otwarciem podejrzanej witryny www. System ten chroni przed oszustwami internetowymi, kradzieżą tożsamości, programami szpiegującymi, spamem, wirusami i podejrzanymi sklepami internetowymi. Bezpłatne narzędzia można pobrać ze stron: http://free.pandasecurity.com/ lub  http://www.mywot.com/pl

Atak na bank PKO BP
Klienci banku PKO BO wczoraj rano (poniedziałek 18. stycznia 2010 r.) otrzymali e-maile z tematem: PKO Bank Polski – Bardzo ważne!! W niezbyt starannie przygotowanej treści listu zamieszczone było ostrzeżenie o możliwości zablokowania konta w związku z brakiem odpowiednich danych identyfikacyjnych. Poniżej ostrzeżenia umieszczony był link do spreparowanej strony http://ool-44c3ed12.static.optonline.net/pkobp.pl/ , po wejściu na którą klient był proszony o podanie numeru karty płatniczej, daty jej wygaśnięcia oraz kodu PIN.

Klientom banku, którzy mieli zainstalowaną wtyczkę Panda WOT natychmiast pokazywał się komunikat, że strona na którą próbują wejść jest zakwalifikowana jako nadużycie w kategoriach: Zaufanie, Wiarygodność Operatora oraz Bezpieczeństwo.

Wtyczka Panda WOT dostępna jest bezpłatnie na stronie http://www.pandasecurity.com/homeusers/downloads/wot/ w dwóch wersjach: dla przeglądarki Firefox i Internet Explorer.

Phishing ciągle „w modzie”
Cechą wyróżniającą atak phishingowy od np. zagrożeń typu spyware jest fakt, iż ofiara dobrowolnie podaje loginy, hasła dostępowe lub  numery kart kredytowych. Indywidualne ataki phishingowe mogą być przeprowadzane np. za pośrednictwem komunikatora lub poprzez telefon, jednakże działania zakrojone na szeroką skalę – tak jak to miało miejsce w przypadku banku PKO BP - najczęściej wykorzystują specjalnie spreparowane wiadomości e-mail oraz strony WWW.

Aby skutecznie chronić się przed phishingiem, użytkownicy domowi powinni przede wszystkim zaopatrzyć się  w odpowiednią aplikację zabezpieczającą. Zainstalowany program musi posiadać funkcję antyphishing, czyli moduł wykrywający spreparowane wiadomości e-mail lub strony www. Niestety sam program nie wystarczy – niezbędna jest świadomość zagrożenia oraz podstawowa wiedza na temat korzystania w internecie z usług bankowości elektronicznej.

Jak nie dać się złowić - wskazówki

Pamiętaj:

 • Banki oraz inne instytucje finansowe nigdy nie przesyłają prośby o ponowne aktywowanie konta, potwierdzenie numeru karty kredytowej lub kodu PIN
 • Nigdy nie korzystajmy z linków umieszczonych w wiadomościach e-mail, nie wchodźmy na stronę logowania odnajdując jej adresu w wyszukiwarce
 • Zadbajmy aby nasz system posiadał zainstalowane najnowsze łatki
 • Zainstalujmy pełen pakiet zabezpieczający (zawierający funkcje antymalware, antyspyware, antyphishing)
 • Bądźmy bardzo ostrożni korzystając z komputera w kafejce internetowej lub u znajomego. Jeżeli musimy na obcym komputerze wykonać jakąś operację wymagającą logowania skorzystajmy z  dostępnych w sieci skanerów  on-line np. na www.activescan.com , które w kilkanaście sekund mogą przeskanować system sprawdzając czy nie jest on zainfekowany.

Przed zalogowaniem się do konta bankowego lub serwisu aukcyjnego:

 • Sprawdźmy czy wykorzystywane przez nas oprogramowanie ochronne jest aktywne i posiada zaktualizowane bazy sygnatur
 • Zawsze samodzielnie otwierajmy przeglądarkę internetową i wprowadzajmy adres strony w pasku przeglądarki. Jeżeli skorzystaliśmy z odnośnika sprawdźmy cały adres witryny – nie sugerujmy się jedynie początkiem adresu!
 • Sprawdźmy wygląd witryny, zwracajmy uwagę na szczegóły (układ menu, kolorystyka, czcionki, błędy językowe)
 • Do zalogowania zawsze wykorzystujmy połączenie szyfrowane HTTPS: (literka S oznacza połączenie bezpieczne - Secure)
 • pasek adresu zmieni kolor, a na początku adresu pojawi się zamiast http oznaczenie HTTPS
 • Przed wprowadzeniem danych identyfikacyjnych sprawdźmy certyfikat witryny. W prawym dolnym rogu pojawi się kłódeczka – po kliknięciu na nią pojawi się szczegółowa informacja o certyfikacie (kto i dla kogo, dla jakiej witryny wystawił dany certyfikat)
 • Nie wprowadzajmy danych identyfikacyjnych w wyskakujące okienka typu pop-up. Banki lub inne serwisy nigdy nie wykorzystują takich mechanizmów logowania - okienko pop-up nie może być oznaczone certyfikatem. Jednak często są one wykorzystywane przez przestępców
 • Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości zamknijmy okno przeglądarki i powtórzmy procedurę od początku.


Po zalogowaniu:

 • Ponownie zweryfikujmy certyfikat i adres witryny
 • Sprawdźmy datę ostatniego logowania zarówno zakończonego powodzeniem jak i niepowodzeniem
 • Po wykonaniu transakcji zakończmy sesję poprzez wylogowanie i dopiero po wylogowaniu z systemu zamknijmy przeglądarkę.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Panda Security
http://www.pspolska.pl

Komentarze (2)

 • avatar
  Moor 2010-01-31 03:06:32

  Obowiązku nikt nie narzuci, ale mogłoby się znaleźć wraz z innymi wtyczkami w przeglądarce (ewentualnie przy instalowaniu opcja zainstalowania wtyczki) ;)

 • avatar
  brokk 2010-01-24 18:17:26

  fajnie, moze to będzie obowiązkowe :)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »