Zdrowie » Medycyna
Dbajmy o siebie również w Święta!
Zobacz więcej zdjęć » |
Święta Wielkanocne wiążą się z rodzinnymi spotkaniami przy stole, podczas których mamy okazję posmakować tradycyjnych potraw, powspominać historie rodzinne, porozmawiać o pogodzie, polityce i tak lubianym w polskich domach temacie zdrowia. Przygotowania do tego okresu niejednokrotnie przysparzają sporo stresu. Walka z czasem, zniecierpliwienie i przeciążenie obowiązkami dotykają przede wszystkim kobiet, od których oczekuje się perfekcyjnego przygotowania rodzinnego wydarzenia i stworzenia ciepłej, domowej atmosfery. Czy warto jednak nawet w tym okresie dostarczać sobie negatywnych emocji? Program „Cała Polska leczy nadciśnienie” proponuje, aby świąteczne chwile spędzić z korzyścią i troską o zdrowie bliskich.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Po świątecznym obiedzie zamiast kolejnego kawałka mazurka, może rodzinny spacer? Warto zwrócić też uwagę co postawimy na świątecznym stole – tradycyjne też może być zdrowe. Jest to czas,
w którym można zatrzymać się na chwilę i nie śpieszyć z kolejnym zadaniem do wykonania. Korzystając z okazji, że członkowie rodziny siedzą przy jednym stole można też sięgnąć po ciśnieniomierze i zbadać wartości ciśnienia tętniczego najbliższym. Pojedynczy pomiar trwa ok. 3 minut, a może przedłużyć życie o całe lata!
Jak prawidłowo wykonać samodzielny pomiar ciśnienia?
Domowy pomiar ciśnienia opiera się na kilku prostych zasadach. Przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcją obsługi aparatu i przestrzegać jej użytkując ciśnieniomierz. Ważne jest też, by mankiet ciśnieniomierza pasował do obwodu ramienia. Nie należy badać ciśnienia tuż po spożyciu kawy, zjedzeniu posiłku czy po wypaleniu papierosa. Przed wykonaniem pomiaru należy przygotować aparat do pomiaru, usiąść przy stole, uwolnić ramię z krępującej odzieży, odprężyć się i poczekać ok. 10 minut. Jeśli są różnice we wskazaniach wartości ciśnienia na lewym
i prawym ramieniu, pomiary wykonujemy na tym ramieniu, na którym zauważamy wyższe wartości. Mankiet należy założyć na ramię tak, aby jego dolny brzeg znajdował się 2 - 3 cm powyżej zgięcia łokciowego i ściśle przylegał do ramienia. Rękę należy oprzeć wygodnie o blat stołu. Rekomendowane przez specjalistów aparaty elektroniczne po kilku sekundach same wskażą wartości ciśnienia. Pierwszy pomiar należy odrzucić. Następnie po 2 minutach wykonać jeszcze 2 pomiary i zapisać do dzienniczka samokontroli średnią
z dwóch ostatnich pomiarów. Aby ułatwić samokontrolę ciśnienia, w ramach aplikacji programu „Cała Polska leczy nadciśnienie” na stronie www.e-medycyna.pl/cpln dostępny jest łatwy w obsłudze elektroniczny dziennik pomiaru ciśnienia, który pozwoli nam rejestrować swoje wartości każdego dnia.
Czym kierować się przy wyborze ciśnieniomierza?
Na rynku istnieje wiele rodzajów aparatów do mierzenia ciśnienia krwi, jednak do pomiaru
w warunkach domowych zaleca się ciśnieniomierze elektroniczne (cyfrowe). Są one mniej dokładne niż ciśnieniomierze rtęciowe, ciągle jednak dają informację, czy nasze ciśnienie pozostaje w normie. Pozwalają też zaobserwować, czy na przestrzeni danego okresu ciśnienie rośnie, maleje czy pozostaje względnie stałe. Nowością wśród aparatów elektronicznych są ciśnieniomierze, które poza wykonaniem pomiaru ciśnienia wykrywają migotanie przedsionków. Ma to szczególne znaczenie prewencyjne, gdyż migotanie przedsionków – często bezobjawowe i za późno rozpoznawalne – odpowiada za około 20% przypadków udaru mózgu.
Chcę wiedzieć więcej…
Aby poznać pozostałe informacje i porady na temat profilaktyki oraz leczenia nadciśnienia tętniczego, zapraszamy na oficjalną stronę programu „Cała Polska leczy nadciśnienie” www.e-medycyna.pl/cpln. Zachęcamy także do uczestnictwa w konkursie „Twój zdrowy przepis w menu Green Way”, w którym do 23 kwietnia można zgłaszać swoje propozycje zdrowych posiłków, także tych świątecznych!
Nadesłał:
kas_pol
|
Komentarze (1)
Znajde u was na stronie gdzie moge kupić taki ciśnieniomierz ?