Dom » Wnętrza

Design i ekologia - o modzie na technologię LED

Design i ekologia - o modzie na technologię LED
Zobacz więcej zdjęć »
Trwa moda na dekorowanie światłem. Coraz modniejsze staje się oświetlanie schodów, szafek, wanny, ale i budynków oraz otoczenia poza domem. W całą tę modę idealnie wpisuje się technika LED, która daje najlepsze możliwości dla projektantów, jest nowoczesna i ekologiczna.

Funkcja dekoracyjna
Trudno zliczyć możliwości zastosowania oświetlenia LED w domu. Dzięki jego delikatnemu światłu podkreślamy atmosferę miejsca, wbudowując diody w sufit, szafki, schody, wnęki ścian, czy podświetlając sofę lub stół. Oświetlenie LED można dopasować do każdego wnętrza – także do kina, teatru, sali koncertowej i bankietowej, czy restauracji – poprzez podświetlanie szyldów, miejsc siedzących, stopni itd.. Technologia ta daje projektantom wiele możliwości, poprzez sterowanie ściemnianiem i rozjaśnianiem w zależności od potrzeb oraz łatwe modelowanie wiązką światła, kątem jej padania i kolorem. Dzięki temu mają oni możliwość wypełniać, podkreślać, wyszczególniać, oznakowywać i wtapiać w tło elementy architektoniczne, właśnie za pomocą światła. Trzy podstawowe barwy (czerwonej, zielonej  i niebieskiej) w zależności od kombinacji tworzą do 16 milionów kolorów, bez używając tradycyjnych filtrów. Są one bardziej nasycone niż w przypadku tradycyjnych źródeł światła wykorzystujących żarówki halogenowe, a w dodatku promienie świetlne mogą być bardzo ostre, dzięki czemu można uzyskać niezwykłe efekty iluminacyjne.

Ekologia
Popularność technologii LED to także zasługa niższego zużycia energii – w przypadku Power LED nawet o 80 procent w stosunku do standardowych źródeł światła. Dzięki tak niskiemu poborowi mocy, możliwe jest podłączenie dużej ilości produktów LED pod jedno gniazdo sieciowe. Ponadto diody LED nie zawierają szkodliwych substancji – nie ma ich zarówno w gotowych wyrobach, jak i podczas ich produkcji. Dzięki temu produkcja LED-ów jest ekologiczna, bez niebezpiecznych odpadów. Nie emitują promieniowania nadfioletowego i podczerwonego, i ograniczają emisję CO2.

Pozostałe zalety
Zalet technologii LED jest dużo. Oprócz wcześniej wspomnianych cech designerskich i proekologicznych, można wymienić także:
wysoką wydajność – przewyższającą tradycyjne oświetlenie;
niską emisję ciepła – diody LED oddają ok. 90 procent mniej ciepła niż żarówki halogenowe;
stabilność – diody LED są przylutowane na stałe do matrycy i wykonane z solidnego tworzywa, więc są bezpieczne podczas transportu i montażu;
• wytrzymałość – odporność na wibracje, wilgoć i temperaturę w zakresie -30 do +90 stopni Celsjusza;
brak zakłóceń – tradycyjne źródła światła są podatne na spadki napięcia, na co diody LED nie reagują;
wytrwałość – „LED-y” charakteryzują się wyjątkową żywotnością, sięgającą przy prądzie Id=20mA według danych producenta nawet 100 tys. godzin, czyli  ponad 11 lat ciągłego świecenia. Ponadto są odporne na częste włączanie i wyłączanie;
wygodę – diody LED są szeroko dostępne na rynku, a dzięki odpowiednim kształtom i standardowym trzonkom, pozwalają na bezpośrednią  zamianę na nie tradycyjnych żarówek.

Technologia LED to zminiaturyzowanie źródła światła, niespotykana wcześniej wydajność, niski pobór energii elektrycznej, długi czas życia, ogromne możliwości aranżacyjne oraz bezpieczeństwo i ekologia. – mówi Michał Filipowski, członek zarządu firmy Pro Lighting i sklepu internetowego www.prosklep.com – Te cechy powodują o wysokiej konkurencyjności diod LED względem popularnych do tej pory źródeł oświetlenia. Oszczędności związane z mniejszym zużyciem prądu, żywotnością, bezawaryjnością, ekologią i szerokim spektrum zastosowań z pewnością rekompensują wyższą cenę produktów wykorzystujących tę technologię.

W skrócie o diodach LED
LED to skrót od angielskich słów light-emitting diode, co oznacza dioda elektroluminescencyjna lub prościej – dioda świecąca.  Wśród diod tego rodzaju wyróżniamy m.in.:
IR – do emitowania podczerwieni
HBLED (High Brightness LED) – o wysokiej jasności świecenia
RGB LED – do generowania trzech podstawowych barw – czerwonej, zielonej, niebieskiej.
RGBA LED – dioda RGB poszerzona o kolor bursztynowy (Amber)
RGBW LED – dioda RGB poszerzona o kolor biały (White), występuje w odmianach warm (ciepła barwa światła), neutral (neutralnie białe światło) i cool white (zimny odcień światła).
High Power LED lub Power LED – dioda o wysokiej mocy, potrzebuje właściwego chłodzenia i zasilania.
Porównując diody LED pod kątem ich kształtu, wyróżniamy diody okrągłe (zwykle silnie kierunkowe) i diody w kwadratowych oprawkach, tzw. Flux (mają szerszy kąt świecenia). Od kąta świecenia zależy jasność diody – im węższa wiązka, tym jaśniejsze światło. Jeśli chcemy zastąpić typową żarówkę, potrzebujemy diody o jak najszerszym kącie świecenia, a jeśli chcemy uzyskać wiązkę silnie skupioną – wybierzmy tę o wąskim kącie.


Artykuł został stworzony przez agencję StartBull we współpracy ze specjalistami firmy Pro Lighting i sklepu internetowego, oferującego sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy www.prosklep.com .Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

StartBull
http://www.startbull.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »