Technologie » Telekomunikacja

Deutsche Telekom sprzeciwia się pomysłowi wykluczania dostawców 5G ze względu na kraj pochodzenia

Kolejne państwa i operatorzy opowiadają się za polityką równego traktowania wszystkich dostawców technologii 5G. W ubiegłym tygodniu Timotheus Höttges, CEO Deutsche Telekom, zapowiedział chęć kontynuacji współpracy z Huawei w obszarze rozbudowy sieci 5G.


Kilka dni wcześniej brytyjski operator Vodafone ostrzegał, że ewentualne wykluczenie Huawei z rynku kosztowałoby Wielką Brytanię utratę pozycji lidera we wdrażaniu 5G. 

Deutsche Telekom poinformował, że w ciągu najbliższych tygodni chce zwiększyć dostępność sieci 5G w Niemczech, obejmując zasięgiem blisko 40 mln osób. Firma wykorzysta do tego m.in. sprzęt Huawei. Dyrektor generalny Deutsche Telekom Timotheus Höttges przypomniał, że w zakresie budowy sieci komórkowych do tej pory firma polegała na sprzęcie Huawei. „Dotyczy to również dalszego rozwoju sieci 4G i 5G”, powiedział.

Timotheus Höttges podkreślił, że wykluczenie zagranicznych dostawców sprzętu sieci telekomunikacyjnej byłoby niewłaściwe. „Wykluczenie jednego dostawcy zmniejszyłoby naszą elastyczność. Sprzeciwiamy się całkowitym zakazom” – powiedział, cytowany przez Reuters. Niemiecki dziennik Handelsblatt podaje ponadto, że według wyliczeń Deutsche Telekom koszt zastąpienia Huawei w Niemczech wyniósłby około 3 miliardów euro.

Także Vodafone UK ostrzega, że wykluczenie Huawei z grona dostawców infrastruktury do brytyjskich sieci może doprowadzić do tego, że Wielka Brytania wypadnie z grona światowych liderów we wdrażaniu technologii 5G. 

„Wiodąca pozycja Wielkiej Brytanii w 5G zostanie utracona, jeśli operatorzy telefonii komórkowej będą zmuszeni poświęcić czas i pieniądze na wymianę sprzętu” - mówił Scott Petty, CTO Vodafone UK. 

Zgodnie z raportem Enders Analysis, cytowanym przez The Telegraph, zakazanie czterem operatorom telefonii komórkowej tego kraju korzystania z urządzeń Huawei 5G wygenerowałoby rachunek w wysokości 1,5 mld GBP. Głównym problemem nie jest ilość zaimplementowanego już sprzętu 5G, ale fakt, że wymiany wymagałyby także urządzenia 4G Huawei, ponieważ sieci 4G i 5G mogą być niekompatybilne, jeśli pochodzą od różnych dostawców.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

iwonamichalowska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »