Technologie » Komputery

Diagramy Gantta – prosta metoda na kontrolę nad projektem

Chyba każda osoba odpowiedzialna za zarządzanie zasobami zgodzi się ze stwierdzeniem, że nie jest to tak proste jak mogłoby się to wydawać.

Przydzielanie zadań, śledzenie postępu prac i dokonywanie na ich podstawie zmian nałożone na różne zespoły oraz pracowników potrafi nastręczyć wielu problemów. Nie jest to kwestia braku umiejętności czy szczęścia - trudne zadania po prostu wymagają odpowiednich narzędzi.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Standardem branżowym osób decyzyjnych i managerów są diagramy Gantta. Jest to konkretny rodzaj wykresu słupkowego ilustrującego podział danego projektu na zadania. Mimo stuletniej historii nadal cieszą się dużą popularnością i wręcz na niej zyskują. Nic dziwnego - jak dotąd najlepiej odzwierciedlają stan prac nad projektem i do dnia dzisiejszego nie wynaleziono niczego lepszego.

Mimo nieco mylącej nazwy, Henry Gantt nie jest jedynym twórcą tych diagramów. Pierwszą osobą, która wpadła na podobny pomysł był Karol Adamiecki (Polak) - inżynier i teoretyk zarządzania. Niestety, z powodu barier językowych, jego prace nie zyskały dużej popularności i dopiero po jakimś czasie Henry Gantt nadał ostateczny kształt samej idei. Pierwszym dużym wdrożeniem była I wojna światowa (strona amerykańska), zaś w latach 80. XX w. nastąpił wzrost popularności diagramów Gantta i stały się one integralną częścią codziennej pracy. Wraz z rozpowszechnieniem się Internetu oraz prac za jego pośrednictwem pod koniec lat 90. XX wieku, diagramy Gantta zostały zaimplementowane w wielu komputerowych programach do zarządzania.

To oczywiście nie wyczerpuje wszystkich zastosowań tych diagramów. Są one także wykorzystywane do zarządzania dowolnymi zasobami, w tym procesów produkcyjnych i zasobów ludzkich. Szczytową funkcjonalność diagramy Gantta osiągają w połączeniu ze współczesnymi programami do zarządzania projektami. Doskonałym przykładem jest plugin BigGantt autorstwa SoftwarePlant. Zaprojektowano go z myślą o znanej i cenionej platformie JIRA.


Jedną z jego ważniejszych funkcji jest implementacja metody ścieżki krytycznej (CPM), która świetnie współgra z diagramami Gantta. Opiera się ona na stworzeniu takiego modelu projektu, który uwzględnia listę wszystkich czynności niezbędnych do zakończenia procesu, czas wykonania każdego zadania, zależności między nimi i punkty kulminacyjne każdego etapu. Za pomocą tych danych, CPM wylicza ścieżkę czynności niezbędnych do zakończenia projektu oraz ramy czasowe, które są wymagane, aby każde zadanie zakończyło się w takim terminie, żeby nie opóźniło innych. Na tej podstawie ustalone są etapy krytyczne i dzięki temu można bardzo łatwo ustalić oraz śledzić hierarchię zadań. W połączeniu z zaawansowanym filtrowaniem danych, szybką edycją za pomocą interfejsu typu „przeciągnij i upuść" i eksportu do MSExcel, BigGantt jest ostatecznym wcieleniem marzeń Henry'ego Gantta i Karola Adamieckiego oraz idealnym rozwiązaniem potrzeb współczesnych managerów.


Jeżeli macie Państwo ochotę na więcej informacji, lub wprost przeciwnie, nie chcecie dostawać od nas Informacji Prasowych - wystarczy jeden e-mail na adres marketing@softwareplant.eu.


Pozdrawiamy serdecznie,

Zespół BigPicture.

KONTAKT

Matthew Jagiello

PR Manager

mateusz.jagiello@softwareplant.eu
https://twitter.com/softplant



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

SoftwarePlant

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »