Technologie » Komputery

Dlaczego pingwiny żyją dłużej, czyli o atakach na Linuksa

Dlaczego pingwiny żyją dłużej, czyli o atakach na Linuksa
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, opublikował w autorskiej Encyklopedii Wirusów VirusList.pl nowy artykuł pt.: "Dlaczego pingwiny żyją dłużej, czyli o atakach na Linuksa".

Tekst autorstwa analityków z Kaspersky Lab Polska - Marty Janus i Macieja Ziarka - poświęcony jest słabościom Linuksa, z których wielu jego użytkowników nie zdaje sobie sprawy. Artykuł kierowany jest do zwolenników systemu Linux oraz do wszystkich osób zainteresowanych bezpieczeństwem informatycznym.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Temat wirusów dla systemów uniksowych jest dość kontrowersyjny. Mała ilość informacji w Internecie, brak wiarygodnych źródeł, a przede wszystkim dość popularna wśród linuksowych nowicjuszy opinia, że Linux jest systemem odpornym na wszelkiego rodzaju zagrożenia, z jakimi zmaga się użytkownik systemu Windows - wszystko to może wpływać na zniekształcenie rzeczywistego obrazu sytuacji. Jak jest naprawdę? Czy wirusy dla Linuksa rzeczywiście nie powstają? Czy używając tego systemu możemy się czuć zupełnie bezpieczni w Sieci? A jeśli nie, jak możemy zapewnić sobie podstawowe bezpieczeństwo? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy artykułu.

"Wśród niektórych użytkowników Linuksa panuje przekonanie, że Linux to twierdza nie do zdobycia, że to system sam z siebie bezpieczny i wolny od zagrożeń, ponieważ techniczne możliwości ich tworzenia są ograniczone" - mówi Marta Janus, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. "Tacy ludzie w swojej ignorancji, bądź fascynacji „pingwinem", ślepo wierzą, że Linux jest systemem pozbawionym nie tylko słabości, znanych z systemów z Redmond, ale pozbawionym słabości w ogóle. Nic bardziej błędnego! Jakie zatem słabe punkty ma legendarny system-twierdza? Na ogół takie, jak każdy inny system operacyjny...

"Jeżeli mówimy o bezpieczeństwie Linuksa, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na liczne luki i błędy w jądrze systemu i systemowych programach" - tłumaczy Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. "Jeśli ktoś interesuje się nowinkami ze świata Linuksa wie, że krytyczne luki dotyczące bezpieczeństwa nie są wcale niczym obcym i egzotycznym w tym środowisku. Linuksa również tworzą ludzie, a istota ludzka nie jest nieomylna. Dlaczego programiści Linuksa mieliby popełniać mniej pomyłek, niż programiści komercyjnych systemów operacyjnych? Ktoś mógłby powiedzieć, że o błędach w systemie Windows słyszy się dużo częściej, ale i taki argument można zbić bez problemu. Logiczne jest, że o popularnym systemie - tak o jego zaletach, jak i słabościach - mówi i pisze się więcej. Nie trzeba też chyba dodawać, że nawet jeśli jakieś błędy nie zostały wykryte, to wcale nie znaczy, że ich nie ma. Tezę o bezbłędności Linuksa można zatem włożyć między bajki."

"Mamy nadzieję, że artykuł nie spowoduje spadku zaufania do systemów uniksowych, ponieważ nie to było jego celem" - podsumowują autorzy artykułu. "Chcieliśmy podkreślić, jak istotna jest rola użytkownika i świadomość wykonywanych przez niego operacji. Co prawda ryzyko padnięcia ofiarą ataku w systemie Linux jest dużo niższe niż na platformie Windows, jednak nigdy nie można wykluczyć, że to właśnie Twój system zostanie skompromitowany. Doinformowany użytkownik to bardziej odpowiedzialny administrator, a właśnie przekazanie informacji o potencjalnych zagrożeniach było najważniejszym założeniem tego artykułu."

Pełny artykuł można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=538.

Artykuł można wykorzystać dowolnie, z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »