Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko
Dlaczego suplementacja witaminy D u dzieci jest tak ważna?
Zobacz więcej zdjęć » |
Niestety dane wskazują, iż w Polsce jedynie około 10% dzieci otrzymuje jej właściwą ilość.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Witamina D pozwala na poprawienie poziomu wchłaniania wapnia oraz fosforu w obrębie jelit, jak również prowadzi do znaczącego zmniejszenia wydalania tych składników wraz z moczem. Z uwagi na fakt, iż są one istotnym elementem budulcowym dla kości, to witamina D uznawana jest za niezwykle istotny czynnik w budowaniu tkanki kostnej u dziecka.
Oprócz tego witamina D w organizmie dziecka i nie tylko współdziała z wapniem, pozytywnie oddziałując na układ nerwowy oraz serce, ma właściwości wspierające regenerację stanów zapalnych, wzmacnia skórę, pomaga w utrzymaniu optymalnego poziomu cukru we krwi poprzez oddziaływanie na produkcję insuliny, działa również stymulująco na szpik kostny, aby produkował komórki obronne. Niektóre badania sugerują, że witamina D może również zapobiegać rozwojowi części nowotworów.
Witamina D jest wytwarzana w naszej skórze pod wpływem słońca. Dostarczamy ją również z pożywieniem. Znajduje się w rybach morskich, jajkach, maśle, mleku, czy kurzej wątróbce. Jeśli naturalnie dostarczone zostanie zbyt mało tego składnika, to u dziecka może dojść do rozwoju krzywicy.
U malutkich dzieci zachodzi najczęściej konieczność suplementacji tej witaminy. W szczególności, jeśli są karmione piersią. Mieszanki mleka modyfikowanego zawierają już zwykle odpowiedni dodatek tej witaminy. Jednak również starsze dzieci i osoby dorosłe w okresie jesienno-zimowym powinny ściśle przestrzegać zaleceń lekarza odnośnie suplementacji tej witaminy.
Nie można przedawkować naturalnej witaminy D, którą otrzymujemy dzięki promieniom słonecznym czy z pożywieniem. Jednak tą syntetyczną już tak i to bardzo łatwo. A jej nadmiar może się okazać również bardzo niebezpieczny dla zdrowia dziecka. Przy nadmiarze tej witaminy może dojść do pojawienia się: biegunek, nudności, nasilonego oddawania moczu, spadku masy ciała, uporczywego swędzenia skóry, nadmiernej potliwości i bólów mięśni.
Warto pamiętać, że niedobory prowadzą do rozwoju krzywicy i znacząco zwiększają ryzyko opóźnienia rozwoju u dziecka. Przy niedoborze dziecko będzie apatyczne, pojawią się skłonności do zaparć, opóźnienie rozwoju fizycznego, osłabienie napięcia mięśniowego, opóźnione ząbkowanie. Dodatkowo występują wczesne objawy kostne: opóźnienie zarastania ciemiączka, rozmiękanie kości czaszki, zgrubienie na granicy kostnej i chrzęstnej żeber. Jeśli leczenie nie zostanie odpowiednio szybko podjęte, może dojść do późnych objawów kostnych: zniekształcenia klatki piersiowej, kwadratowej czaszki, szpotawości i koślawości kończyn, skrzywienia kręgosłupa.
Więcej informacji o zdrowiu dzieci szukaj na Chorobydzieci.pl
Nadesłał:
kyniu
|
Komentarze (0)