Dom » Budownictwo

Dlaczego warto zastosować fugowanie na nawierzchni z kostek brukowych i płyt?

Dlaczego warto zastosować fugowanie na nawierzchni z kostek brukowych i płyt?
Zobacz więcej zdjęć »
Do wypełnienia szczelin między betonowymi kostkami brukowymi lub płytami służy zazwyczaj piasek lub odpowiednio dobrane kruszywo. Sposób ten nie zawsze jednak jest zalecaną metodą spoinowania.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Kiedy szczególnie zależy nam na utrzymaniu nawierzchni w czystości, polecanym rozwiązaniem jest fugowanie.

Inwestor planujący aranżację przestrzeni domu, zwraca przede wszystkim uwagę na dobór odpowiedniego materiału na nawierzchnię. Ale wytyczanie ścieżek, dobieranie kształtów i barw materiału jest tylko wstępem do najważniejszego elementu, jakim jest prawidłowe wykonanie nawierzchni. Kluczem do sukcesu jest właściwe wykonanie wszystkich etapów prac, a jednym z nich jest fugowanie – jako alternatywa do wypełniania szczelin piaskiem.

Jakie są zalety fugowania nawierzchni?

Po pierwsze łatwiejsze utrzymanie w czystości. Można ją umyć  „mopem” lub myjką ciśnieniową z dysza rotacyjną, bez ryzyka wypłukania wypełnienia. Przy zafugowanej nawierzchni nie ma również możliwości, aby wymyte przez opady kruszywo zostało wniesione z tarasu czy schodów do pomieszczeń – unikniemy w ten sposób porysowania parkietu przez odrobiny piasku. W przypadku nawierzchni z fugą nie zachodzi też konieczność regularnego usuwania roślin rosnących pomiędzy wypełnieniami kostek. Fugowanie sprawdza się także w przypadku nawierzchni o dużym spadku.

- Zabezpieczenia szczelin pomiędzy kostkami uniemożliwiają przedostawaniu się drobin piasku wypłukiwanych przez deszcze do rynienki odwadniającej usytuowanej w najniższym punkcie, co może spowodować jej zatkanie. Dzięki fugowaniu nawierzchnia jest też bardziej stabilna – wyjaśnia arch. Dawid Kuptz, ekspert z firmy Libet.

Jaką fugę zastosować?


Tarasy i nawierzchnie są miejscami wyjątkowo narażonymi na działanie niekorzystnych warunków  atmosferycznych. Z tego względu fuga musi spełniać odpowiednie wymagania. Najlepiej w takich miejscach sprawdza się produkt o wysokiej elastyczności, odporny na duże wahania temperatur oraz wilgoci. Wymagania te spełniają zaprawy żywiczne, które tworzą na nawierzchni wodoprzepuszczalną i mrozoodporną powłokę.

- Fugi na bazie żywic są gotowymi produktami do użycia i nie wymagają mieszania. Mogą być szlamowane wodą, bez utraty wytrzymałości, są też samozagęszczalne. Nie zostawiają plam na powierzchni kostek i płyt, charakteryzują się również wysoką odpornością na zgniatanie. Między innymi właśnie takie cechy posiada Fuga żywiczna firmy Libet. Nie zapominajmy, aby po fugowaniu usunąć wszelkie niepotrzebne pozostałości zaprawy. Można w tym celu użyć szczotki lub pędzla – mówi arch. Dawid Kuptz.

Produkt ten idealnie sprawdza się w przypadku fugowania tarasów z betonowych kostek brukowych lub płyt wykonanych metodą na sucho, czyli układanych na gruncie. Natomiast fuga żywiczna nie znajduje zastosowania w przypadku tarasów budowanych na mokro – inaczej na wylewce betonowej. Z racji tego, że jest ona produktem przepuszczającym wodę, przenikająca przez spoiny wilgoć destrukcyjnie wpływałaby na warstwę izolacji oraz kleju.

- Pamiętajmy, że prawidłowe wykonanie nawierzchni z  betonowej kostki brukowej lub płyt tarasowych uzależnione jest m.in. od zgodnego ze sztuką budowlaną wykonania spoin i fugowania. Uchybienia popełnione na tym etapie prac mogą skutkować zniszczeniem materiału. Źle wykonana fuga skutkować będzie powstawaniem odprysków krawędzi kostek i płyt oraz wpływać na stabilność nawierzchni. Ewentualne naprawy wadliwie wykonanych prac są nie tylko uciążliwe, ale i kosztowne. Warto więc zwrócić szczególną uwagę uwagę na prawidłowe wykonanie fugowania – dodaje ekspert firmy Libet.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PRoteina PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »