Dom » Wnętrza
Długowieczna podłoga… drzewem stoi
Dla Słowian takim wyjątkowym drzewem był dąb. Jego długowieczność i piękny wygląd budziły podziw i szacunek. Stanowił tzw. „axis mundi” - oś świata, wokół której organizuje się cały wszechświat.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
W czasach nam współczesnych całym naszym światem często jest nasz dom a szczególną rolę pełni w nim… podłoga. Jest jego podstawą, bazą - stanowi punkt odniesienia przy wyborze mebli i dodatków. To od jej wyboru zależy w dużej mierze charakter naszego domu. Jest podstawą także w innym sensie - stąpamy po niej, to na niej odbywają się spotkania towarzyskie, pierwsze kroki stawiają na niej nasze dzieci. Dlatego warto zastanowić się dłuższą chwilę wybierając materiał, z którego powstanie.
Najpopularniejszym wyborem Polaków są panele. Jednak może lepiej, podążając śladem naszych przodków, naszą „osią świata” uczynić prawdziwe drzewo a dokładniej - drewno… czyli wybrać podłogę drewnianą z desek?
Panele choć są tanie (w markecie można je kupić już za ok. 20 - 40 zł za m2), to nie mogą równać się wytrzymałością z droższymi (powyżej 100 zł za m2) drewnianymi deskami podłogowymi. Te pierwsze posłużą nam maksymalnie 10 lat, drugie - kilkadziesiąt. W dłuższej perspektywie, to deski okazują się więc bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji przetrwają pokolenia, stając się długowieczną inwestycją.
Deski podłogowe - zarówno lite jak i warstwowe - zbudowane są prawdziwego drewna, które dzięki swoim specyficznym właściwościom zapewnia ich długotrwałe użytkowanie - wyjaśnia Wiesław Ziobro z Decowood. Panele mogą z nimi konkurować ale tylko i wyłącznie drewniane, nie sztuczne z HDF’u, które są dziś bardziej popularne - dodaje.
Drewno jest bardziej miękkie niż zwyczajny panel i przez to bardziej elastyczne (zwłaszcza w przypadku podłóg z desek warstwowych). Nie straszne takiej podłodze jest więc jej użytkowanie (drewno lekko ugina się pod ciężarem). Oczywiście deski nie są zupełnie niezniszczalne. Jednak dzięki swej większej niż panele grubości, mogą być wielokrotnie naprawiane przez cyklinowanie. Dodatkowo stosuje się lakiery, które zwiększają odporność deski na ścieranie. Podłogi olejowane także nie są bez szans na długowieczność - pojedyncze rysy, które mogą się pojawić, usunąć można poprzez prosty miejscowy zabieg. Maskowanie rys nie wymaga dzięki temu pracy na całej powierzchni podłogi.
Stosowanie desek zamiast paneli jest też bardzo ekologiczne i zdrowe. Stanowi naszą długotrwałą inwestycję w dobre samopoczucie. Drewno jest naturalnym materiałem, który „oddycha”, tworząc w naszym domu przyjazny mikroklimat. Dzięki temu możemy przenieść do niego cząstkę lasu i być bliżej natury. Poza tym, drewniana podłoga stanowi świetną izolację termiczną i akustyczną (czego nie można powiedzieć o twardych panelach), a także nie przyciąga kurzu - w odróżnieniu od paneli, które są elektrostatyczne. Do tego wszystkiego, gdy jednak przyjdzie jej kres, jest łatwa w składowaniu i utylizacji. Podłoga z drewnianych desek jest też „ciepła” i bardzo przyjemna w dotyku (co ważne jest, gdy stąpamy po niej np. gołymi stopami).
Producenci paneli oferują niezliczoną ilość wzorów - od imitacji drewna, przez imitację kamienia po geometryczne abstrakcje. Jednak to prawdziwe drewno dodaje wnętrzu stylu i klasy. Żaden sztuczny materiał go nie zastąpi. Co więcej, drewno nie musi być „nudne”. Dzięki nowym technologiom, na rynku mamy duży wybór także drewnianych desek podłogowych. Deski wykonane nawet z jednego gatunku drewna mogą różnić się usłojeniem, fakturą oraz barwą. Ponadto, gdy nasza podłoga nam się znudzi, zamiast ponosić nowe koszty jej wymiany na nową, możemy ją odświeżyć nadając jej zupełnie inny wygląd.
Drewniane podłogi są ponadczasowe - zawsze modne a do tego bardzo trwałe. Pasują zarówno do wnętrz tradycyjnych a także nowoczesnych, nawet - awangardowych. Choć wymagają na początku większych nakładów finansowych niż panele, będą nam służyć latami. Warto więc posłuchać swojej słowiańskiej duszy i sprawić sobie podłogę z prawdziwych desek drewnianych, choćby i... dębowych.
Nadesłał:
Dasha
|
Komentarze (0)