Technologie » Internet

Dobra inwestycja, czyli czym kierować się przy wyborze oprogramowania dla sklepu internetowego.

Obecnie jedną z głównych gałęzi rynku sprzedaży jest e-commerce. Warto więc w pełni wykorzystać jego zalety i skutecznie zaistnieć w tej branży. W jakie narzędzia inwestować? Na co zwracać szczególną uwagę?

W dzisiejszych czasach internet jest narzędziem, bez którego praktycznie niemożliwe są zarówno praca, jak funkcjonowanie w społeczeństwie. Co więcej, działanie wszystkich większych instytucji oparte jest o sieć czy to w wymiarze lokalnym, czy globalnym. Popularność internetu już od kilkunastu lat jest tak duża, że rzeczą niebywałą byłoby nie wykorzystać go do handlu. Z tego powodu oczywistością były narodziny e-commerce.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Atrakcyjność rynku handlu elektronicznego wynika z dwóch prostych powodów: wygoda oraz dobra oferta cenowa. Wygoda w korzystaniu ze sklepów internetowych to brak potrzeby wychodzenia z domu, by dokonać zakupu. Z kolei zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności handlowej poprzez np. likwidację potrzeby posiadania powierzchni pod sklep wpływa znacznie na cenę produktów.

Powyższe zalety e-commerce znane są dziś już chyba każdemu. Czy jednak założenie sklepu internetowego to prosta droga do zostania w krótkim czasie milionerem? Niestety przy tak dużej konkurencji w tej branży jest to tylko mrzonka niektórych początkujących biznesmenów.

Możliwe jest jednak nadal prowadzenie dochodowej e-działalności i znalezienie niszy zainteresowanych konsumentów. Warunkiem jest tu jednak dobry biznesplan oraz inwestycja w takie narzędzia branży e-commerce, które służyć nam będą lata i sprawiać, że prowadzenie sklepu internetowego stanie się przyjemnością.

Jakimi kryteriami kierować się więc przy wyborze oprogramowania sklepu internetowego, by przyszła praca nie stała się udręką? Jak zwykle „diabeł tkwi w szczegółach".


Płacić czy nie płacić?

Nie ma oczywiście problemu z dostępem do darmowych aplikacji, często bardzo rozwiniętych. Jednak mankamentem tego typu platform dla osób nie związanych z informatyką, a planujących przyszłe rozwijanie e-biznesu, pozostaje brak stałego wsparcia technicznego. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że bezpłatna aplikacja spełnia wszystkie nasze oczekiwania, z czasem jednak możemy zapragnąć zmienić wygląd czy funkcjonalności według własnych potrzeb oraz sugestii klientów.

Na przykład potrzebujemy przesunąć guzik w prawo, dołączyć kolejny darmowy moduł, czy wykonać aktualizację, co wtedy? Biorąc to pod uwagę, warto zainwestować już na wstępie w sklep skrojony na miarę i oprogramowanie dostarczane przez firmy specjalizujące się w konstruowaniu indywidualnych rozwiązań dla e-commerce. Dzięki takiemu posunięciu zapewnimy sobie możliwość szybkiego wdrożenia w przyszłości zmian w e-sklepie dopasowanych ściśle do kierunku rozwoju naszego biznesu. Stała możliwość konsultacji z technikami i programistami to dodatkowa zaleta wynajęcia specjalistycznej firmy do stworzenia strony e-commerce.

Na rynku są co prawda firmy oferujące support do darmowych oprogramowań. Wydaje się, że to rozwiązywałoby problem - nie do końca. Pojawia się tu niestety sprawa bezpieczeństwa. Jeśli kod dostępny jest dla wszystkich - wszyscy znają dokładnie budowę takiego skryptu, a to nie wróży dobrze na przyszłość. Oprogramowanie dostarczane przez firmy specjalizujące się w budowie e-sklepów powinno posiadać oryginalny kod i odpowiednie zabezpieczenia dla oferowanej aplikacji - pamiętajmy więc, by zapytać o te aspekty, gdy poszukujemy godnego zaufania dostawcy oprogramowania.


Te diabelne szczegóły

Podstawą decyzji o zakupie konkretnego oprogramowania jest możliwość jego wcześniejszego przetestowania. Warto przyjrzeć się, jak funkcjonuje wersja demonstracyjna i wybrać taką, której obsługa nie nastręcza nam trudności - jest intuicyjna i daje spore możliwości w zakresie samodzielnego administrowania e-sklepem.

-Sam wygląd sklepu nie wystarcza - mówi Andrzej Ogonowski, Product Manager cStore, serwisu dostarczającego oprogramowanie na potrzeby e-commerce. - Należy zwrócić uwagę na szybkość działania i przede wszystkim czytelność i funkcjonalność panelu administracyjnego. W końcu kupujemy narzędzie do pracy, a ona będzie polegać głównie na klikaniu w panelu administracyjnym sklepu. Brak opłat oraz szybki, łatwy dostęp do testowania wersji demo to standard, o którym chyba nawet nie trzeba wspominać.

Wybierając system e-sklepu warto zwrócić uwagę, czy jest on zintegrowany z porównywarkami cen. W dzisiejszych czasach stają się one podstawowym źródłem wyszukiwania atrakcyjnej oferty dla coraz większej rzeszy internautów. Zasada jest prosta - oprogramowanie, które posiada więcej zintegrowanych porównywarek cen, daje nam możliwość dotarcia do szerszego grona użytkowników internetu. Im więcej integracji z systemami wspomagającymi sprzedaż (np.: do wysyłki SMS, hurtowniami czy programami księgującymi) i funkcjonalności w niej pomagających, tym lepiej.

Istotne jest również zbadać budowę sklepu pod względem SEO - czy są "ładne linki", czy tytuły i opisy podstron są zmienne zależnie od wyświetlanej treści.


Czytelne warunki

Nawiązując współpracę z firmą oferującą oprogramowanie dla sklepów internetowych mamy zwykle do wyboru dwie opcje - zakup aplikacji lub jej wynajem. Dla początkujących e-handlowców możliwość wynajmu oprogramowania wydaje się bardziej bezpiecznym rozwiązaniem na wypadek, gdyby jednak pomysł na działalność nie sprawdził się w praktyce.

- Warto jednak zwracać uwagę na to, co firma oferuje w ramach opłaty abonamentowej - kontynuuje Andrzej Ogonowski. - Pakowanie się w progi cenowe uzależnione od ilości produktów, funkcji sklepu, ilości skrzynek pocztowych czy hostingu nie jest najlepszym pomysłem. Chcemy przecież swój sklep z czasem rozwijać, więc wybierajmy przejrzyste już na początku warunki cenowe.

Firmy sprzedające oprogramowanie powinny umożliwiać dokonywanie jego modyfikacji już jakiś czas po rozpoczęciu wynajmu. Przyszła realna pomoc w obsłudze sklepu oraz w poruszaniu się świecie e-commerce to nieoceniony atut tego typu partnera - warto więc zwrócić także uwagę na doświadczenie i referencje dotychczasowych klientów firmy.


Zakładanie sklepów internetowych cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród osób dopiero rozpoczynających działalność gospodarczą, jak w biznesie prowadzonym dotychczas tylko stacjonarnie. Internauci stanowią bardzo atrakcyjną grupę konsumentów i wielu biznesmenów rozumie to doskonale. Jednak jest to też grupa należąca do najbardziej wymagających, sprawnie poruszająca się w świecie nowych technologii. Warto więc mądrze zainwestować wchodząc z ofertą do internetu, by znajdujących się tam potencjalnych klientów przyciągnąć, a nie zniechęcić. Dobry, doświadczony partner może być w tym bardzo pomocny.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

cStore
http://www.cstore.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »