Firma » Finanse

Dofinansowanie eksportu

Dofinansowanie eksportu
Zobacz więcej zdjęć »
Eksport stanowi ważny element polskiej gospodarki. Niestety w dobie kryzysu gospodarczego sprzedaż produktu zagranicą staje się coraz trudniejsza. Małym i średnim przedsiębiorstwom z pomocą przychodzą fundusze unijne.

W czerwcu rozpoczęła się druga runda aplikacyjna działania „Paszport dla eksportu", w ramach którego można się ubiegać o pozyskanie środków na wsparcie działań związanych z wejściem na rynki zewnętrzne. Do podziału jest 8,12 mln. euro.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Nasilający się w ostatnich miesiącach kryzys finansowy powoduje, że pogłębia się ryzyko związane ze sprzedażą dóbr i usług zagranicą. Słaby złoty przyczynia się do poprawienia atrakcyjności cenowej polskich towarów w stosunku do ofert firm konkurencyjnych ze strefy euro i dolara. Jednakże brak stabilizacji ekonomicznej na rynku, malejący popyt w krajach UE oraz wahania kursów walut spowodowało, że polski eksport w pierwszym kwartale 2009 r. zmniejszył się o 3,3% w stosunku do analogicznego okresu z 2008 r. Przedsiębiorcy prowadzący działalność eksportową zmagają się nie tylko z malejącym popytem na ich produkty w krajach Unii Europejskiej czy Rosji. Przedsiębiorstwom eksportującym swoje towary za granice brakuje środków finansowych, mają problemy ze znalezieniem wiarygodnych partnerów biznesowych jak również nie radzą sobie z odmiennymi regulacjami prawnymi.

„Czas spowolnienia gospodarczego nie musi oznaczać rezygnacji z eksportu. Przedsiębiorcy powinni skupić się na poszukiwaniu nisz rynkowych i nowych krajów zbytu. Szansą dla firm, które chcą poszerzać rynki zbytu i rozpoczynają działalność eksportową jest pogram unijny Paszport do eksportu" - mówi Anna Misołek, Prezes Zarządu ABBEYS Europejskie Doradztwo Finansowe.

Paszport do eksportu

Rozpoczęła się II runda aplikacyjna w ramach działania 6.1. „Paszport do eksportu", który jest częścią Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Od 15 czerwca 2009 r. do 10 lipca 2009 r. przedsiębiorcy, którzy posiadają niewielkie doświadczenie w zakresie handlu zagranicznego a charakteryzują się potencjałem eksportowym mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach unijnego programu „Paszportu do eksportu". Celem programu jest wzmocnienie pozycji Polskiej gospodarki poprzez promocję Polski jako atrakcyjnego partnera gospodarczego i miejsca gdzie można nawiązać owocne kontakty handlowe. Instrumenty programu mają pomóc polskim przedsiębiorcom w stworzeniu skutecznych firm eksportowych a co za tym zwiększyć wartość polskiego eksportu.

O wsparcie w ramach Działania 6.1 mogą ubiegać się mali lub średni przedsiębiorcy prowadzący działalność i mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Z działania „Paszport do eksportu" mogą skorzystać firmy, których wartość eksportu za ubiegły rok nie przekracza 30 proc. sprzedaży ogółem lub takie, które dopiero planują rozpocząć działalność eksportową. Małe i średnie przedsiębiorstwa to główna siła napędowa innowacji, zatrudnienia oraz społecznej i lokalnej integracji w Europie. To właśnie takie przedsiębiorstwa decydują o konkurencyjności unijnej gospodarki na rynku międzynarodowym" - dodaje Anna Misołek.

Dwa etapy

Dotację można pozyskać dwuetapowo. Pierwszym krokiem jest opracowanie indywidualnego planu rozwoju działalności eksportowej w przedsiębiorstwie. Plan Rozwoju Eksportu powinien m.in. zawierać analizę pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa, wskazanie rynków docelowych działalności eksportowej jak również działania jakie zamierza podjąć przedsiębiorca w celu wejścia na wybrane rynki.

„Przygotowany plan należy złożyć do oceny. Po uzyskaniu akceptacji kolejnym etapem jest dofinansowanie praktycznego wdrożenia tak przygotowanego planu, czyli udziału w zagranicznych imprezach targowo-wystawienniczych lub misjach gospodarczych. Dofinansowanie obejmuje również wyszukiwanie i dobór partnerów na rynkach docelowych, uzyskanie niezbędnych zezwoleń czy też opracowanie strategii finansowania przedsięwzięć eksportowych lub koncepcji wizerunku przedsiębiorcy" - mówi Misiołek.

Kwota wsparcia na wdrożenie Planu rozwoju eksportu nie może przekroczyć 200 000 PLN dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt.

„W przeciwieństwie do innych działań w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, z których jeden przedsiębiorca może korzystać wielokrotnie, finansując różne inwestycje, wsparcie ma charakter jednorazowy, co oznacza, że dla tych firm, które raz wykorzystały dotację w ramach działania 6.1, nie będzie już drugiej okazji" - podsumowuje Misołek.

Praktyczne informacje:

Wnioski składa się w Regionalnej Instytucji Finansującej, lista instytucji można znaleźć pod adresem http://www.parp.gov.pl/index/more/5276

Regulamin przeprowadzania konkursu: http://www.parp.gov.pl/files/74/108/207/273/3627.pdf

Pełna dokumentacja dla Działania 6.1: http://www.parp.gov.pl/index/more/9559

Nota redakcyjna:

Dane użyte w informacji prasowej pochodzą z raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Informacja o sytuacji społeczno - gospodarczej kraju. Kwiecień 2009r."

ABBEYS Europejskie Doradztwo Finansowe Sp. z o.o. Sp. k. specjalizuje się w pozyskiwaniu finansowania o charakterze bezzwrotnym i preferencyjnym na przedsięwzięcia inwestycyjne lub szkoleniowe dla firm oraz jednostek samorządu terytorialnego. Firma specjalizuje się w projektach obejmujących Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności oraz Europejski Fundusz Społeczny. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: http://www.abbeys.com.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »