Społeczeństwo » Społeczeństwo

Dom opieki czy opiekun w domu? Co wybrać dla seniora

Dom opieki czy opiekun w domu? Co wybrać dla seniora
Zobacz więcej zdjęć »
Opiekun, który na co dzień zajmuje się seniorem w jego własnym domu, ma wiele zalet. Z kolei profesjonalna pomoc w domu opieki bardzo pozytywnie wpływa na jakość życia i terapię. Co wybrać, aby zapewnić osobie starszej najlepsze warunki do godnego starzenia się?

- Po pierwsze należy zaznaczyć, że decyzja o formie opieki, którą chcemy zapewnić osobie starszej, zależy od jej stanu psychofizycznego, a także indywidualnych upodobań mówi prof. Shlomo Noy, światowy ekspert w zakresie geriatrii, współzałożyciel powstającego we Wrocławiu Angel Care. Jeśli to możliwe, warto zapytać o zdanie samego seniora. Dopiero potem należy zastanowić się nad wyborem: opiekun w domu czy profesjonalny dom opieki.

Trudno o wszechstronność

Opiekun wynajęty do zajmowania się osobą starszą w domu dba przede wszystkim o zaspokojenie potrzeb związanych z fizjologią człowieka. I najczęściej tylko o to, ponieważ wynajęcie opiekuna z wykształceniem pielęgniarskim, rehabilitacyjnym, terapeutycznym itp. jest prawie niemożliwe, a na pewno drogie.

Stawka za godzinę wynosi co najmniej 10 zł w szarej strefie, ale i 50 zł u profesjonalnego opiekuna. Osiem godzin dziennie przez miesiąc zsumuje się do 2,4 tys. zł (przy najniższej stawce). Lepszym wyjściem będzie więc opiekun na stałe, ale wtedy wydatek trzeba już mnożyć razy trzy. Do tych sum często należałoby doliczyć wizyty lekarza czy pielęgniarki, która zrobi zastrzyk.

- Trudno znaleźć wszechstronnie wykształconą osobę, która będzie dostępna 24 godziny na dobę i nie będzie brała wolnego czy urlopu. To główny problem domowej opieki, która w dodatku wcale nie okazuje się atrakcyjna cenowo w porównaniu do domów opieki – mówi Shlomo Noy. – Dlatego w rozwiniętych krajach Zachodu osoby wybierają opiekę w profesjonalnych instytucjach. Mają tam zapewnioną fachową pomoc, również w nagłych przypadkach, terapię, rehabilitację czy aktywności dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Domy opieki przeznaczone są dla osób wymagających nieustannej pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Główne zalety profesjonalnych ośrodków, takich jak Angel Care?

 • Całodobowa opieka doświadczonego personelu medycznego i opiekuńczego
 • Indywidualne programy terapii i rehabilitacji
 • Całodobowy monitoring i ochrona
 • Organizacja wydarzeń rozrywkowych i kulturalnych

Ponadto w profesjonalnym ośrodku seniorzy odnajdą warunki, dzięki którym mają szansę na pozbycie się pewnych dolegliwości, poprawę sprawności i jakości życia. Proces terapeutyczny będzie tu przebiegał prawidłowo i podlegał regularnym kontrolom. Osoba starsza, nawet z wykształconym i doświadczonym opiekunem, nie będzie miała zapewnionej w domu tak kompleksowej pomocy przez całą dobę.

Niemniej to wciąż trudna decyzja. Co przemawia za opieką w domu, a co w specjalistycznej instytucji?

Aspekty przemawiające
za pozostaniem w domu

Aspekty przemawiające
za profesjonalnym ośrodkiem

 1. Niezgoda co do formy opieki pomiędzy członkami rodziny
 2. Brak środków na opiekę w ośrodku
 3. Brak potrzeby podejmowania decyzji
 4. Poczucie winy
 5. Zindywidualizowana forma opieki w domu
 1. Zapewnienie najlepszej opieki przez specjalistów, którzy pracują przez całą dobę
 2. Nadzieja na spowolnienie postępu choroby
 3. Zaufanie do specjalistów
 4. Czas wolny na inne produktywne aktywności
 5. Możliwość zapewnienia najlepszej opieki najbliższym
 6. Posiadanie wystarczających środków

 

Wpływ na zdrowie

Fachową opiekę dla osób starszych zapewni powstające we Wrocławiu centrum seniora Angel Care. Wszystkie pomieszczenia dostosowane są do potrzeb oraz możliwości seniorów: pozbawione progów, wyposażone w specjalne uchwyty ułatwiające poruszanie się, z szerokimi futrynami drzwiowymi. To ważne – większość upadków zdarza się w domu (60%), w miejscach publicznych 30%, a w domach opieki zaledwie 10%.

Mieszkańcy będą mieli też dostęp do wielu sal aktywności, pomieszczeń terapeutycznych i rehabilitacyjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt. To przyjazne środowisko, które gwarantuje bezpieczeństwo. Niepodważalnym atutem jest profesjonalna kadra, która dyżuruje w ośrodku przez całą dobę. Dodatkowo są tu dostępni terapeuci, rehabilitanci, a seniorzy mają dostęp do lekarzy różnych specjalności. To szczególnie ważne w przypadku, gdy osoba starsza wymaga rehabilitacji po nagłym wypadku lub operacji.

- NFZ ustawi seniora w długiej kolejce, a tymczasem dla zdrowia wymagana jest natychmiastowa pomoc. Profesjonalny dom opieki pozwala na udzielenie wymaganej pomocy niezwłocznie – mówi Michał Kowalski, dyrektor generalny centrum seniora Angel Care. – Nie trzeba się więc martwić ani o opiekę medyczną, ani odpowiednio zbilansowaną dietę czy programy terapii. Dom opieki zadba o wszystko, łącznie z zaplanowaniem zajęć na cały tydzień.

Dom opieki Angel Care zapewnia dostęp do pokojów spotkań, pracowni działań twórczych, pomieszczeń terapeutycznych, biblioteki czy zielonego ogrodu. Aktywności są dopasowywane do indywidualnych możliwości. Senior spotyka się z osobami w podobnym wieku i o podobnych zainteresowaniach. Badania pokazują, że ma to bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i poczucie szczęścia.

 - Centrum seniora pozwala uniknąć samotności, która może powodować nawet depresję, wpływającą bardzo niekorzystnie na osoby w starszym wieku. Natomiast podejmowanie wszelkich aktywności i kontakt międzyludzki pobudza umysł, wpływa pozytywnie na samopoczucie, a nawet zmniejsza ryzyko demencji – mówi prof. Shlomo Noy.

Eksperci – zarówno lekarze geriatrzy, jak i od spraw seniorów oraz od nieruchomości – zauważają, że potrzeba zapewnienia opieki instytucjonalnej w Polsce systematycznie będzie się zwiększać. Polskie społeczeństwo się starzeje, a warunki mieszkalnictwa polskich seniorów znacznie odbiegają od warunków na Zachodzie. Wykonane na zlecenie ONZ międzynarodowe badanie warunków życia seniorów sklasyfikowało Polskę na 62 miejscu (na 91 krajów).Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PREXPERT

Komentarze (1)

 • avatar
  ~opiekun 2016-02-05 11:35:46

  link sponsorowany-wiekszosc niemcow zostaje w swoich domach kazdy o tym wie,dzieki temu polki maja prace 24h owszem dom opieki to tez dora alternatywa


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »