Dom » Budownictwo

Dom w stylu black and white

Dom w stylu black and white
Zobacz więcej zdjęć »
Czerń i biel to dwa szlachetne kolory, które razem tworzą parę, w uniwersalny sposób prezentującą percepcję świata. W zależności od kultury przypisywana jest im inna symbolika. Jednak obie barwy łączy wspólny mianownik – ponadczasowa elegancja.

Fascynacja kolorami, a w szczególności bielą i czernią, sięga zamierzchłych czasów. Większość starożytnych kultur przypisywało im szczególne znaczenie. Zazwyczaj oba odcienie stawiane były w opozycji do siebie, mimo to każdy z nich zawsze zajmował w  wierzeniach ważne miejsce, gdyż był namiastką absolutu. Jedną z bardziej znanych koncepcji jest chińska filozofia Yin-yang, mówiąca o naturalnej dwubiegunowości świata. Tak jak biały przeciwstawiony jest czarnemu, tak męski pierwiastek stoi w opozycji do żeńskiego. Równocześnie każde z nich zawiera w sobie cząstkę drugiego. Urządzenie wnętrza domu z wykorzystaniem aranżacji black and white to gwarancja perfekcyjnej stylizacji, w oparciu o harmonię, elegancję i symetrię. Kolor biały idealnie dopełnia czarny oraz na odwrót i tak od wieków...

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Biały – kolor absolutny

Duchowość, niewinność, świeżość – to najczęstsze określenia, które w sposób naturalny korespondują z bielą. Białe są: skrzydła aniołów, płatki śniegu czy suknie panien młodych. Kolor biały jest kojarzony szczególnie z wystrojem wnętrz mieszkańców Skandynawii oraz Japonii. W tych właśnie miejscach można zauważyć naturalne dążenie do minimalizmu. W myśl tzw. architektury ciszy to właśnie biel kryje w sobie szczególną moc – potrafi wyostrzać percepcję, gdyż nie odwraca uwagi od najistotniejszych w życiu rzeczy.  Co więcej, może mieć ona bardzo dużo odcieni. Biały, jako jeden z nielicznych kolorów, skutecznie od wieków opiera się również wszelkim zmiennym modom. Wybór takiej tonacji, jako przewodniej w domu, jest ponadto zgodny z ideą zrównoważonego rozwoju, gdyż świadczy o zachowaniu umiaru, co w dobrym designie stanowi prawdziwą sztukę.

Decydując się na stylizację black and white, ściany warto pokryć śnieżnobiałą, głęboko matową farbą, dedykowaną do dużych powierzchni, np. Śnieżką Super Matt, która doskonale zniweluje drobne błędy malarskie. Stałą regułą jest, że pomieszczenia o większym metrażu zdecydowanie lepiej wyglądają w wersji matowej, gdyż nie błyszczą wówczas zbyt mocno. Stosując się do tej zasady, uzyskamy elegancki efekt końcowy,  a całość wystroju zyska na łagodności. Mat nie przytłacza i stanowi idealne tło dla połyskujących mebli. Sufity najlepiej pomalować natomiast farbą o właściwościach antyrefleksyjnych, np. Śnieżką Vernissage. Pozwoli to na zamaskowanie wszelkich niedoskonałości podłoża i otrzymanie pięknej, białej powłoki.

Czarny – idealne dopełnienie

Niuanse bieli – tak czystego z natury koloru, doskonale wydobywa czerń, która odpowiednio dozowana, doda jasnemu wnętrzu charakteru. Ciemne akcesoria możemy dobierać w zależności od naszych indywidualnych preferencji. Ich wybór będzie determinował charakter wnętrza. Styl black and white jest ponadczasowy – sprawdzi się zarówno przy klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach. Mimo kolorystyki ograniczonej do zaledwie dwóch barw, zachowując przewagę bieli, nie musimy obawiać się ani o przesyt, ani monotonię.

Możemy zdecydować się na jeden przewodni deseń bądź żonglować wieloma, co wymaga jednak wyczucia stylu. Zawsze ciekawe będą prezentować się dodatki w czarno-białe pasy. Interesującą czerń uzyskamy przy wykorzystaniu farby Śnieżka Satynowa w odcieniu "Cisza nocy" (560). Dzięki powtarzalnemu wzorowi, opierającemu się o symetrię, całe wnętrze nabierze harmonijnego wyglądu. W tej stylistyce utrzymane mogą być również poduchy, zasłony czy dywany. Pasy dobrze wyglądają także w kompozycji z nakrapianymi materiałami. W jasnych przestrzeniach wspaniale prezentują się czarno-białe zdjęcia, które zawieszone na ścianie w dużej ilości, już same w sobie stanowią warty uwagi element dekoracyjny. Ponadto wnoszą odrobinę nostalgii do pomieszczenia, dzięki czemu zyskuje ono indywidualny charakter i przekazuje unikatową historię o właścicielach. Interesującą kompozycję stworzymy też w oparciu o motyw szachownicy, w który można ułożyć chociażby płytki podłogowe w kuchni czy łazience. Jeśli do salonu wybraliśmy hebanowy stół, dobierzmy do niego dla kontrastu białe krzesła. Warto pokusić się też o niebanalne, acz szykowne oświetlenie. Żarówka na kablu oraz czarne kapelusze czy cylindry, zawieszone w skupisku na różnej wysokości, będą wyglądały imponująco.

Biel jest niczym tabula rasa – możemy wypełniać ją dowolnie treścią. W jej otoczeniu zbiór elementów, które gromadzimy w mieszkaniu staje się doskonałą opowieścią o nas samych – etapach życia, stylu i preferencjach. Gustowną aranżację wnętrza pomoże stworzyć wykorzystanie farb do wnętrz w odcieniach bieli i czerni. A gdy tylko zatęsknimy za kolorem, wystarczy sięgnąć po produkty w różnorodnych barwach, które pozwolą dorzucić do stylizacji black and white trochę soczystych akcentów.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

RedPen

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »