Dom » Budownictwo

Domowe sposoby zmiękczania wody

Większość gospodarstw domowych boryka się z problemem twardej wody. Rozpuszczone w niej sole wapnia, magnezu sprawiają kłopoty życiu codziennym.

 Osadzający się kamień wpływa na jakość i smak wody, która nie jest zdrowa dla naszego organizmu. Polska uznawana jest za jednego z liderów jeżeli chodzi o jej twardość w tym rejonie Europy. Ma średnio 20-22 dH, co może być przyczyną również innych kłopotów - zniszczonego sprzętu, zatkanych rury czy utrudnień w codziennych pracach domowych. Zmiękczanie wody nie służy zatem wyłącznie poprawie naszego zdrowia bądź usprawnieniu codziennych obowiązków. Przynosi też istotne oszczędności. Mniejsza zawartość soli wapnia czy magnezu sprawia, że pralka i zmywarka będą mogły być dłużej eksploatowane. - Pamiętajmy również, że przy twardej wodzie używamy więcej środków chemicznych, np. płynu do mycia naczyń czy proszku do prania, co poza niekorzystnym wpływem na środowisko naturalne, ma jeszcze jedną wadę - bardziej obciąża nasz budżet domowy. Dłużej posłużą nam wszelkiego rodzaju sprzęty AGD, na których tak szybko nie będzie osadzał się kamień – mówi Łukasz Grobelkiewicz, ekspert z firmy PROEKO.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W tej sytuacji zakup odpowiedniego produktu do zmiękczania wody nie powinien być traktowany w kategoriach chwilowego impulsu wywołanego modą lub fanaberią właścicieli domu lub mieszkania. To inwestycja, która przyniesie realne oszczędności w dłuższej perspektywie czasu.

Adaptacja do warunków domowych

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do zmiękczania wody przeznaczonych do gospodarstw domowych. Zazwyczaj mają one kompaktową obudowę, dzięki czemu ich instalacja nie przysparza dodatkowych problemów organizacyjnych oraz przestrzennych. Są niewielkie i stosunkowo lekkie. Posiadają komorę/butlę ze złożem filtracyjnym i zbiornik na solankę (sól tabletkowaną). Jego rodzaj i rozmiar determinowane są docelowym miejscem montażu. Jeżeli jest to mieszkanie, to warto pomyśleć o mniejszych urządzeniach, natomiast dla domu preferowane są urządzenia większe.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przy wyborze urządzania warto sprawdzić ilość złoża, jakie zawierają. Renomowany producent zagwarantuje nam wyższą skuteczność, gdyż większa ilość złoża wyprodukuje większą ilość miękkiej wody co przekłada się na rzadsze regeneracje. Dlatego przed ostateczną decyzją zbadajmy również sposób regeneracji złóż. - Na rynku znajdziemy produkty, które regenerują się czasowo lub objętościowo. Te pierwsze są tańsze w zakupie. W trakcie użytkowania to jednak zmiękczacze objętościowe wypadają lepiej kosztowo i są przyjazne dla środowiska, gdyż wykorzystują w swojej pracy mniej soli – twierdzi ekspert z firmy PROEKO.

W ostatnim czasie rośnie popularność zmiękczaczy dwukolumnowych. W większości zbierają one pozytywne opinie, ze względu na możliwość ciągłej produkcji wody zmiękczonej.

Za i przeciw

Poczynione oszczędności to jedna z głównych, ale nie jedyna zaleta stosowania urządzeń zmiękczających. Przy używaniu twardej wody na powierzchni wanien, umywalek czy płyt łazienkowych szybko gromadzi się nieprzyjemny osad. Zmiękczona wody sprawi, że dłużej pozostaną czyste i nie będą wymagały uporczywego i czasochłonnego szorowania. Efekt będzie widoczny również w praniu. Z ubrań szybciej zaczną schodzić wszelkie plamy i zabrudzenia, a sam materiał wolniej będzie się niszczył. I wreszcie coś dla Pań. - Mycie włosów i skóry miękką wodą powoduje ich mniejsze wysuszenie, poprawia również smak wszystkich gotowanych potraw oraz napojów – kwituje Grobelkiewicz.

W każdej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu. Pamiętajmy, że jak większość innych urządzeń zmiękczacze wody zużywają energię elektryczną. Instalacji nie da się przeprowadzić samodzielnie, prowadzona jest przez serwisanta, na którego wizytę trzeba niejednokrotnie cierpliwe czekać. Trzeba również nadmienić, z czego mało osób zdaje sobie sprawę, że miękka woda zawiera zwiększoną zawartość sodu, która nie wpływa dobrze na ludzkie zdrowie.

Koszty

Zakup urządzenia i jego instalację należy rozważać indywidualnie. Koszt usługi nie jest na tyle wysoki, żeby nie pokusić się o jego wypróbowanie. Ceny urządzeń przeznaczonych do gospodarstw domowych zaczynają się od 1000 złotych. Koszty związane z eksploatacją zmiękczaczy i stacji do zmiękczania wody ograniczają się na szczęście wyłącznie do zakupu odpowiedniej ilości soli tabletkowanej. Przy prawidłowej eksploatacji, złoże filtracyjne powinno starczyć na okres ok. 10 lat.

 

Więcej informacji na: www.proekojp.pl.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ProjektKomunikacja

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Adam 2016-12-21 07:39:16

    Podoba mi się podejście tej filtry. Zadzwoniłem, jeszcze w tym samym tygodniu miałem filtry. Pełen wybór, więc polecam http://proekojp.pl/produkty/


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »