Dom » Budownictwo

Domy energooszczędne

Ostatnimi czasy możemy zauważyć nagły wzrost popularności domów energooszczędnych. Czasami nawet celebryci publicznie przyznają się, że decydują się na takie rozwiązanie.

Prawie połowa osób uznaje aspekt finansowy jako najważniejszą część budowli energooszczędnych. Jest ono świetne ze względów ekonomicznych, ale również ze względu na wygodę. Jak sama nazwa wskazuje, są to domy energo-oszczędne, nazywane inaczej nisko-energetycznymi. Oznacza to, że zużywają zdecydowanie mniej energii, niż standardowe domy. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Niestety jeśli decydujemy się na dom energooszczędni – musimy być bardzo ostrożni. W Polsce nie zostało określone, kiedy ta energooszczędność się zaczyna. Zdarzają się nawet firmy, które obiecują postawić dom niskoenergetyczny, a pobiera on tyle samo, a czasami nawet więcej energii niż normalny. Na zachodzie przyjęto, że zapotrzebowanie takiej budowli powinno kształtować się na poziomie od 30 do 60kWh/(m2*rok) podczas gdy normalne mieszkania na poziomie od 90 do 150. 

Energooszczędne domy charakteryzuje przede wszystkim niskie zużycie energii. Mają one zawsze świetną izolację zewnętrznych przegród oraz okien które mają niski współczynnik przenikania ciepła. Tzn. mostkom termicznym należy dobrze się przyjrzeć. Tworzą się one wtedy, kiedy przerwana jest ciągłość izolacji cieplnej. Pokoje porozmieszczane są w taki sposób, aby każdy mógł korzystać z energii słonecznej. Na dodatek stosunek między kubaturami a przegrodami zewnętrznymi jest o wiele niższy niż w innych domach. Wentylacja jest mechaniczna z tzn. rekuperacją, co nie jest zbyt częstym rozwiązaniem w normalnych domach. 

Korzysta się z różnego rodzaju kolektorów słonecznych, pomp cieplnych, odnawialnych źródeł energii czy  ze wspomnianych wcześniej rekuperatorach. Pompy cieplne to dość duża inwestycja, jednak z czasem się zwróci. Pompy gruntowe mogą kosztować nawet 50 tysięcy złotych! Wykorzystują one energię z gruntu bądź z powietrza. Rekuperator to świetny wynalazek. Co trzy godziny wymienia nam całe powietrze i nie traci przy tym żadnej energii, a nawet ją odzyskuje! Jest to świetny sposób na budowanie oszczędności i to niezależnie od pory roku.

Domy energooszczędne ociepla się wg zasady 20+20+30. Oznacza to, że powinniśmy ocieplić fundamenty na minimum 20cm dobrym materiałem (np. warstwą styropianu), tak samo na minimum 20cm ścianę, a na minimum 30cm powinniśmy ocieplić dach. Dzięki temu z pewnością w naszym domu będzie o wiele przyjemniej. 

Jeśli więc zastanawiamy się nad budową domu – zastanówmy się nad niskoenergetycznym rozwiązaniem. Elektryka w domu jest bardzo ważna, a urządzenia energooszczędne z pewnością zapewnią nam nie tylko więcej pieniędzy w portfelu ale również zdecydowanie większe bezpieczeństwo. Będą również pozytywnie wpływały na ochronę środowiska, na co szczególnie w XXI wieku powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. 

 

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

weronikad

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »