Dom » Budownictwo

Domy modułowe - cztery kąty w dwa miesiące

Domy modułowe - cztery kąty w dwa miesiące
Zobacz więcej zdjęć »
Żeby zbudować dom trzeba mieć czas i pieniądze. To prawda. Żeby zbudować dom trzeba mieć dużo czasu i pieniędzy. Nieprawda!

Gdyby tak było, budowa domu byłaby ekskluzywną rozrywką najbogatszych. Są jednak rozwiązania, które pozwalają postawić własną nieruchomość przy znacznie bardziej ograniczonym budżecie i horyzoncie czasowym nie rozciągniętym na lata.

Przyzwyczailiśmy się myśleć o budowie domu jako przedsięwzięciu całościowym. Skomplikowanym i złożonym. Tak jak jednak ścianę budujemy z cegieł, dom możemy zbudować z mniejszych elementów. Takie rozwiązanie nazywa się budową domu modułowego.

O co chodzi? Dom modułowy w 80% powstaje w fabryce. Tam przygotowane są elementy konstrukcji i wykończeniowe. Często dla zachowania spójności przygotowuje się tam też elementy wykończenia.

Części te mają kształt modułów, czyli sześcianów o kilku standardowych wymiarach. Te sześciany dostarczane są na plac budowy i składane przez ekipę na fundamentach. Przygotowanie fundamentu staje się najbardziej czasochłonnym etapem budowy.

Moduły można łączyć w większą całość, wtedy dochodzą prace związane z montażem i spojeniem konstrukcji.

Dodatkowym atutem jest fakt, że w dużym stopniu możemy przestać martwić się o projekt. Można go zamówić z oferty producenta, albo złożyć na podstawie dostępnych modułów. 

To oczywiście ogranicza naszą inwencję, jednak ten sposób konstrukcji adaptuje się zaskakująco dobrze. Dom z modułów można postawić na opadającym gruncie, gruncie podmokłym, piaszczystym a nawet, co jest często wykorzystywanym rozwiązaniem, na dachu istniejącej już konstrukcji.

Domy tej technologii oferują też paletę możliwości wykończenia. Możemy je zamówić w wersji zupełnie surowej, takiej w jakiej wychodzą z fabryki. Istnieją jednak również droższe warianty, popularne głównie w wariancie budynków mniejszych, nie-całorocznych, gdzie dom jest składany z pełnym wykończeniem.

Zaletą modułów jest przede wszystkim czas budowy. Od zamówienia do dostarczenia gotowych materiałów mija przeważnie ok. miesiąca. Złożenie całości to kolejny miesiąc, choć często trwa to krócej. 

Dają również możliwość zaplanowania kosztów i przygotowania się na konkretne kwoty. Nietrudno również je powiększyć, dokupując kolejne moduły. 

Są dobrym rozwiązaniem na trudny grunt, a nawet, jak wspominaliśmy wcześniej mogą stanowić kolejną kondygnację budynku.

Planując budowę domu modułowego należy jednak pamiętać o tym, że wodze naszej fantazji będą znacznie ograniczone. Należy też zwrócić uwagę na kwestie prawne. Budynek bez fundamentu, a więc niepowiązany z gruntem, nie jest klasyfikowany jako mieszkalny przeznaczony do pobytu stałego. To może się wiązać z problemami przy podłączaniu instalacji i mediów. Budowa z modułów różni się od zwykłej również tym, że jest do niej potrzebny dźwig i koszt jego najmu należy uwzględnić w budżecie.

Domy modułowe to idealne rozwiązanie dla tych, którzy mają dość narzekania na budowę domu jako „studni bez dna” i koszmar nieprzewidzianych wydatków. To również sposób, by własne cztery kąty nie były przedsięwzięciem budowanym przez lata.

Opinie na temat domów modułowych znajdziecie na Ocieplamy Życie.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 1 dzień:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »