Dom » Ogrody

Donice ogrodowe

Donice ogrodowe
Zobacz więcej zdjęć »
Jednym z nieodłącznych elementów dekoracyjnych każdego domu są kwiaty w donicach. Ale latem część z nich wynosimy na zewnątrz. Kwiatom może to służyć, ale co powiedzieć o doniczkach? Czy jest różnica między doniczkami do wewnątrz i zewnętrznymi?

Niestety nie każda doniczka, którą stawiamy na domowym parapecie nada się do stania na zewnątrz. Donice ogrodowe muszą być odporne na zmienne warunki atmosferyczne – od nocnych przymrozków po +30 stopni Celsjusza w ceniu, oraz na promieniowanie UV czy wilgoć. Do tego taka doniczka powinna być ciężka, aby silny wiatr jej nie przewrócił.Jaka wielkość donicy?

Doniczki powinny być zawsze dobrane pod kątem roślin, które w nich będą rosnąć. Na przykład dla krzewów i drzewek karłowatych powinniśmy kupić donicę o co namniej 50 cm średnicy. Dla kwiatów wystarczą takie o 20-40 cm średnicy. Wysokość donicy zależna jest od wysokości rośliny – doniczka powinna mieć co najmniej 1/3 wysokości rośliny, którą w nią wsadzimy. Warto też kierować się zasadą – im ładniejsza roślina, tym bardziej stonowana donica, aby nie konkurowały ze sobą.Co możemy uprawiać w donicach ogrodowych?

Nie wszystkie doniczki nadają się do wstawienia na letnią porę do ogrodu, więc możemy przesadzić z nich rośliny do donic ogrodowych na ten czas. Ale trzeba uważać, ponieważ nie wszystkim roślinom zmiana posłuży.

Rośliny, które powinno się wynosić na zewnątrz na okres letni to: azalie, bugenwilla, oleander i fuksja, papirusy, paprocie a nawet kaktusy. Także zioła jak bazylia, estragon, cząber, rozmaryn, mirt, wawrzyn, szałwia czy tymianek lepiej będą rosnąć w tej porze roku na zewnątrz. Można je wszystkie przesadzić do jednej długiej donicy i pooznaczać tylko etykietkami.

Przede wszystkim do donic ogrodowych warto wsadzić rośliny cebulowe, bulwiaste i kłącza. Jednak te rodzaje roślin należy zasadzić już jesienią, aby na wiosnę mogły rozkwitnąć. A po okresie wiosennym odstawić w mniej wyeksponowane miejsce, żeby mogły spokojnie przekwitnąć. Pięknie będą też wyglądać rośliny jednoroczne takie jak: maciejka, nagietek, groszek pachnący czy fasola ozdobna. Donice z bylinami też świetnie się sprawdzą do ozdoby ogrodu. Mogą to być na przykład: lawenda, dzwonek karpacki, goździk czy astry. Do większych donic warto posadzić hibiskusy i bukszpany.

W dużych donicach warto zasadzić karłowate krzewy i drzewka. Regularnie je przycinając możemy regulować ich wysokość i nadawać im kształt na przykład kuli. Świetnie do donic nadają się jałowce, sosny, klon palmowy, czy tawuł japoński. Korzystnie mogą wyglądać też rajskie jabłuszka czy aronie, albo inne krzewy owocowe.

_____________________________________________________________________

Duży wybór donic ogrodowych ! www.polandi.eu Dom i OgródRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Polandi sklep internetowy
http://www.polandi.eu

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Klara 2017-05-06 12:11:03

    Mnie z kolei zachwycają donice drewniane, bo potrafią wprowadzić fajny, naturalny klimat do ogrodu. Mogę polecić tutaj https://m-garden.com.pl/, którzy mają naprawdę ciekawą ofertę takich donic ;)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »