Dom » Wnętrza

Dowiedz się, jak prawidłowo wybrać okap

Dowiedz się, jak prawidłowo wybrać okap
Zobacz więcej zdjęć »
Dowiedz się, jak prawidłowo wybrać okap

Bez względu na to, jak dużą powierzchnią kuchenną dysponujemy oraz czy jest ona zamknięta czy otwarta, okap jest istotną częścią wyposażenia. Prawidłowo dobrany, może stanowić prawdziwe serce całej kuchni.  Istnieje kilka kwestii, na które należy wziąć pod uwagę przy jego poszukiwaniach. Jakich? Doradza firma AKPO.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Kwestia wyboru okapu powinna być przemyślana i dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Powinien być on przede wszystkim wydajny, cichy oraz skuteczny w filtrowaniu wszelkich zapachów. Należy zmierzyć przestrzeń, jaką dysponujemy, pamiętając, że odległość okapu od urządzenia grzewczego musi wynosić minimum 65 cm i na podstawie tej informacji, należy dopasować jego wymiar. Ważne także, aby okap spełniał nasze wymagania estetyczne, pasował do wnętrza lub wtapiał się w aranżację kuchni tak, aby nie przytłaczał małej przestrzeni.

Aby okap skutecznie przefiltrowywał pomieszczenie w ciągu godziny, jego wydajność powinna być sześciokrotnością kubatury pomieszczenia kuchennego, czyli metraż sześcienny kuchni należy pomnożyć przez 6.  Wynikiem jest wydajność, którą powinien posiadać okap, aby spełniał swoją zasadniczą funkcję. Z wydajnością okapu bezpośrednio związana jest jego głośność. Zasada jest prosta, im wydajniejszy okap, tym jest cichszy. Przy decydowaniu się na okap warto zwrócić uwagę nie tylko na głośność przy jego normalnej pracy, ale również gdy ustawiony jest na maksymalną moc.

Zamknięta przestrzeń kuchenna wymaga innego rodzaju okapu, niż kuchnia otwarta, która stawia przed kupującym więcej pola do działania. Przede wszystkim, wydajność okapu przy otwartej przestrzeni powinna być większa, niż przy zamkniętej, ponieważ w takiej sytuacji okap ma naturalnie większą powierzchnię do przefiltrowania. Ważną rolę odgrywa także wielkość i rodzaj okapu. Mała kuchnia nie pozwala na zbytnie szaleństwa w tej kwestii. W mniejszych powierzchniach zaleca się wybór drobniejszych okapów, które nie będą przytłaczały całego pomieszczenia, sprawiając wrażenie, że jest jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości. Duża przestrzeń kuchenna pozwala na wybór większego okapu, który może stanowić centralną część całej kuchni. Można pokusić się o wybranie okapu wyspowego lub kominowego. Nowoczesne okapy kominowe są ciekawą propozycją, ponieważ ich ergonomiczny i stylowy wygląd prezentuje się równie dobrze w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego wielkość.

Ostatnią, choć nie mniej ważną wskazówką, jest montowanie okapu. Jeżeli tylko istnieje możliwość, aby podłączyć okap do wyciągu wentylacyjnego, należy zawsze do tego dążyć. Jeśli nie, należy dobrać odpowiednie filtry węglowe, predestynowane do konkretnego modelu (nakręcane bezpośrednio na turbinę, wymagają wymiany co 3 miesiące). Okap należy zamontować co najmniej 65 cm od urządzenia grzewczego, dla prawidłowego funkcjonowania obydwu sprzętów. – radzi Michał Kołakowski- Przedstawiciel Handlowy firmy AKPO.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Arni

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »