Dom » Ogrody

Dremel w Kraju Kwitnącej Wiśni

Dremel w Kraju Kwitnącej Wiśni
Zobacz więcej zdjęć »
Zastosowanie Dremela jest bardzo szerokie. Dzięki licznym końcówkom można nim szlifować, ostrzyć, czyścić, polerować, ciąć, wygładzać, rzeźbić, grawerować, wycinać, frezować.

Sprawdza się w pracach, które wymagają wyjątkowej precyzji. Jak się okazuje, Dremel stosowany jest również do pielęgnacji drzewek Bonsai. Rozmowa z Markiem Gajdą, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuki Bonsai

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformy Link Buildingu
Sztuka Bonsai, tak bardzo popularna w Europie, znajduje coraz więcej zwolenników w Polsce. Jak Pan myśli - co jest tego przyczyną?

Moda i zainteresowanie dalekim wschodem oraz Japonią. Polacy lubią poznawać wszystko, co egzotyczne. Kraje orientu z pewnością są fascynujące a Bonsai jest ciekawym wprowadzeniem w ten temat. Inny powód to chęć wyciszenia się. Bardzo wiele osób szuka swojego azylu, zwłaszcza w domu. Chcą uciec od nieustającej pogoni za karierą i pieniędzmi. Sztuka Bonsai daje taką możliwość. Wymaga ona wiele cierpliwości i skupienia i jest relaksująca. Jest to przecież bardzo bliski kontakt z naturą a także sposób niezwykłego jej kształtowania.

Skąd pochodzi Bonsai?

Teorii na temat tego jak powstała ta sztuka jest wiele. Najprawdziwsza wydaje się ta, która wskazuje dwór cesarzy chińskich jako kolebkę Bonsai. Byli oni wielkimi miłośnikami natury. Chcieli mieć jak najbliżej siebie ulubione miejsca by móc cieszyć się nimi bez potrzeby uciążliwego podróżowania. Dlatego kazali budować miniaturowe naturalne pejzaże wiernie przedstawiające np. góry czy lasy. A do tego potrzebna była ogrodnikom min. umiejętność odpowiedniego i starannego pielęgnowania roślin. Z czasem wykształciła się ona w niezależną sztukę i zawitała pośród zwykłych ludzi.

Obecnie wiele szanujących się domów Japońskich posiada swoje drzewo Bonsai, które otoczone jest staranną opieką, czasami od wielu pokoleń. W momencie uroczystości rodzinnych czy też wizyty ważnego gościa Bonsai jest prezentowane w Tokonomie. Jest to mały „ołtarzyk" gdzie obok drzewka stawia się naturalny kamień oraz wiesza zwój z okazjonalnym wierszem lub rysunkiem. Powstaje w ten sposób w domu miniaturowy krajobraz, który cieszy oko i jest uznaniem dla tradycji.

Na czym polega pielęgnacja drzewek i czy to skomplikowane zajęcie?

Istotą Bonsai jest takie uformowanie rośliny, aby swoim wyglądem przedstawiała drzewo. Takie samo, które możemy spotkać w naturze - lecz zminiaturyzowane. Ważne jest, aby to drzewo wyglądało na stare, kilkudziesięcioletnie. Temu właśnie służą wykonywane przez bonsaistów wszystkie techniki formowania drzewka. I tak jak każdej sztuki można się jej nauczyć, lecz ważne jest by pamiętać kilka podstawowych spraw. To żywa roślina i wymaga troski i delikatności. Tak jak w naturze potrzebuje odpowiednich warunków by móc się rozwijać. Błędem wielu osób jest opinia, że jest to roślina domowa. Przygotowując np. małą sosnę czy świerk Bonsai musimy pamiętać, że ona też potrzebuje pór roku, zmiany temperatur, prawdziwej zimy - jak w naturalnym cyklu. Mała brzoza na jesieni zgubi liście, a jabłoń na wiosnę wypuści kwiaty. A do tego potrzebują słońca, a nie domowej lampy.

Bonsai to sztuka manualna, więc nie wystarczą do tego nawet najlepsze książki i poradniki. Warto skorzystać z umiejętności mistrza, który przekaże swoją wiedzę. Taką możliwość daje udział w specjalnym kursie.

Ile czasu potrzeba, by zostać biegłym w sztuce Bonsai?

Trudno powiedzieć. Technicznych aspektów można się nauczyć w miarę szybko. Natomiast nie każdy może zostać mistrzem Bonsai. Do tego potrzebne jest to „coś" - duch artystyczny i pasja. Zupełnie jak w malarstwie.

Jakie narzędzia używa Pan w swojej pracy?

Są to specjalistyczne narzędzia japońskie. Od kilkuset lat zmieniały swój kształt, by przybrać taka formę, jaką mają obecnie. Są to przede wszystkim proste, bardzo ostre kute nożyce oraz sekatory. Potrzebne są też nawozy i preparaty pielęgnacyjne. Ale sztuka Bonsai rozwija się cały czas. Poza tradycyjnymi narzędziami posługujemy się również elektronarzędziami.
Ja osobiście korzystam z marki Dremel. Jest to produkt poręczny, który sprawdza się w pracach wymagających precyzji.

W jakich czynnościach konkretnie przydaje się urządzenie marki Dremel?

Przede wszystkim przy obróbce martwego drewna. Przy formowaniu jinów - suchych sęków, które występują na starym drzewie. W przyrodzie dzięki erozji mikrobiologicznej taki sęk formuje się wiele lat. My możemy to zrobić w kilkadziesiąt minut - właśnie dzięki Dremelowi i odpowiedniej końcówce. Najpopularniejszy jest frez kulisty, metalowa szczoteczka czy też końcówka z papierem ściernym. Innym przykładem jest shari. W naturze obłamująca się pod ciężarem śniegu gałąź pociąga za sobą korę, która na pniu odsłania fragment drewna. Dremel pozwala osiągnąć taki efekt w krótkim czasie. Jak przydatny w tworzeniu tzw. sabamiki czyli dziupli, które powstają np. w miejscu pozostałym po ścięciu gałęzi.

Stosuje Pan Dremela już od wielu lat. Jakie cechy, funkcje tego urządzenia ceni Pan najbardziej?

Niezawodność i możliwość pracy w trudnych warunkach. Praca przy martwym, suchym drewnie powoduje, że wydziela się bardzo dużo pyłu, który dostaje się najczęściej pod szczotki. Dremel jest przed tym dobrze zabezpieczony. Praca z nim jest komfortowa.

Dziękuję za rozmowę i życzę wielu pięknych drzew Bonsai.

Dremel posiada w swojej ofercie narzędzia obrotowe (najnowsze modele to Dremel 300 i 400 series) wykorzystywane do zadań wymagających precyzji i dokładności. Urządzenia są lekkie, poręczne, mają ergonomiczny kształt i pozwalają na wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych prac. Dzięki licznym przystawkom oraz ponad 150 końcówkom roboczym można za ich pomocą szlifować, ostrzyć, czyścić, polerować, ciąć, wygładzać, rzeźbić, grawerować, wycinać, frezować itp. Regulacja prędkości obrotowej pozwala na pracę zarówno w materiałach twardych (szkło, metal, kamień), jak i miękkich (plastik, drewno, gips). Dlatego urządzenia te są na wyposażeniu wielu warsztatów rzemieślniczych, używają ich grawerzy, protetycy, serwisy komputerowe. Coraz częściej kupują je także pasjonaci-hobbyści: modelarze, tuningowcy czy osoby zajmujące się renowacją antyków. Jak się okazuje, Dremelem można również pielęgnować drzewka Bonsai.

Kursy Bonsai są prowadzone m.in. przez:
Japońskie Ogrody Bonsai
ul. Połczyńska 120a, Warszawa
tel/fax 022 664 12 82
www.ogrodybonsai.pl

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie producentem techniki motoryzacyjnej i przemysłowej, dóbr użytkowych oraz technicznego wyposażenia budynków.Obroty przedsiębiorstwa, zatrudniającego 271 tys. pracowników, wyniosły w 2007 roku 46,3 mld euro. Na grupę Bosch składa się spółka Robert Bosch GmbH oraz około 300 spółek zależnych i regionalnych w ponad 50 krajach świata. Ta światowa sieć rozwojowa, produkcyjna i dystrybucyjna jest podstawą do dalszego rozwoju. Każdego roku Bosch przeznacza ponad 3 miliardy euro na działalność badawczo-rozwojową i zgłasza do patentu ponad 3 tys. innowacji. Przedsiębiorstwo zostało założone w Stuttgarcie w 1886 roku jako "Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki" przez Roberta Boscha (1861-1942).

Społeczno-prawna struktura grupy Bosch zapewnia jej finansową niezależność i rynkową samodzielność. Umożliwia to przedsiębiorstwu inwestowanie w znaczące projekty, które zagwarantują mu przyszłość, a jednocześnie pozwala spełniać misję społeczną zgodną z przekonaniami założyciela firmy. 92% udziałów w spółce Robert Bosch GmbH należy do Fundacji im. Roberta Boscha. Funkcje rynkowe udziałowca wypełnia instytucja powiernicza Bosch Industrietreuhand KG. Pozostałe udziały należą do rodziny Bosch i firmy Robert Bosch GmbH.

Działalność grupy Bosch w Polsce obejmuje sprzedaż części samochodowych i urządzeń diagnostycznych, sprzętu car multimedia Blaupunkt, elektronarzędzi Bosch, Skil i Dremel, urządzeń grzewczych oferowanych pod markami Junkers i Buderus, systemów zabezpieczeń i sprzętu z zakresu napędów i sterowań (Bosch-Rexroth). Ponadto w Polsce odbywa się produkcja systemów hamulcowych Bosch (w Mirkowie koło Wrocławia), a także sprzedaż i produkcja (w Łodzi) sprzętu AGD w ramach spółki Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego (udział Boscha 50%).

Więcej informacji: www.bosch.com, www.bosch.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Robert Bosch Sp. z o. o.
http://www.bosch.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »