Dom » Wnętrza

Droga do inteligentnego domu

Droga do inteligentnego domu
Zobacz więcej zdjęć »
Na początku była idea. Idea fantastyczna, rodem z powieści science – fiction. Ideą była możliwość zarządzania budynkiem, wraz ze wszystkimi pomieszczeniami wchodzącymi w jego skład, za pomocą jednego centralnego systemu.

System ten, poprzez podłączoną do niego sieć urządzeń, byłby w stanie samodzielnie ustalać podstawowe parametry odpowiadające za komfort użytkowania. Na początku była idea, później, po latach poświęconych na jej urzeczywistnienie, powstał Building Management System, czyli inteligentny dom.

Od fabryk i plantacji

Wysoko zaawansowane technicznie budynki mają swój początek w amerykańskim sektorze przemysłowym lat 70. XX wieku. Pomysł wywodzi się z wprowadzanych wówczas do użytku systemów kontroli zautomatyzowanej - stosowanych w wielkich zakładach produkcyjnych, oraz z systemów optymalizacji środowiska rozwoju roślin. Technologie i rozwiązania dotyczące systemów kontroli i optymalizacji, które powstały do końca lat 80., dały początek idei stworzenia systemów mogących zarządzać całymi budynkami.

Poprzez potężne biurowce

W pierwszej kolejności systemy zarządzania budynkiem zostały wykorzystane w pomieszczeniach biurowych. Siedziby największych firm oraz instytucji wyposażano w całą sieć czujników oraz detektorów kontrolowanych i sterowanych przez zintegrowany system zarządzania. System ten, gromadząc i przetwarzając informacje docierające do niego z owych czujników i detektorów, kierował pracą wszelkiego typu instalacji znajdujących się w budynku. Jego podstawowym zadaniem było reagowanie na zmiany środowiska, zarówno tego wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Takie dostosowywanie się budynku do zmian, poprzez odpowiednie reagowanie na nie, miało na celu zmaksymalizowanie jego funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa przy jednoczesnej minimalizacji kosztów pochłanianych przez nieefektywną eksploatację. System zarządzania budynkiem ograniczał także emisję szkodliwych zanieczyszczeń, czym przysłużył się idei ekologii.

Aż po w pełni bezpieczny i komfortowy dom

Następnym krokiem w rozwoju tej technologii okazał się być tzw. inteligentny domhttp://www.emi-led.pl/, czyli system zarządzania budynkiem mieszkalnym, który zajmuje się m. in. sterowaniem ogrzewaniem, symulowaniem obecności mieszkańców, systemem ochrony i monitoringu, systemem przeciwpożarowym, wentylacją czy systemem pogodowym. Inteligentny dom to obecnie najwyższy stopień rozwoju technologii, której zadaniem jest takie sterowanie budynkiem mieszkalnym, aby mieszkanie w nim było w najwyższym stopniu bezpieczne i komfortowe. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

blackppp

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »