Technologie » Internet

Dwa lata portalu budowlanego Projektoskop.pl

Dwa lata portalu budowlanego Projektoskop.pl
Zobacz więcej zdjęć »
Projektoskop.pl obchodzi swoje drugie urodziny. W styczniu 2011 r. portal odnotował rekordowe 350 tys. użytkowników i 3 mln odsłon. Właściciele serwisu planują uzyskanie w tym roku 500 tys. zł przychodów.

Pod koniec 2008 r. Marcin Deręgowski z Artefakt.pl zauważył brak narzędzi pozwalających na efektywne przeglądanie tysięcy projektów domów oferowanych na rynku.

Stąd wziął się pomysł na stworzenie wyszukiwarek, które umożliwią sortowanie bazy projektów na podstawie podanych kryteriów i ułatwią klientom proces wyboru. Wdrożenie idei w życie stało się możliwe dzięki funduszom Unii Europejskiej. W 2009 projekt uzyskał dofinansowanie w kwocie 660 tys. zł z programu Innowacyjna Gospodarka (POIG 8.1).

Po dwóch latach serwis stał się jednym z najpopularniejszych w branży budowlanej. Współpracują z nim 63 biura projektowe – to największa liczba spośród wszystkich polskich serwisów prezentujących projekty domów. Wg Gemius Traffic w styczniu z Projektoskopu korzystało ponad 350 tys. unikalnych użytkowników, którzy wygenerowali 3 mln wyświetleń. Portal zaczął też generować zyski.

- Cieszymy się, że po zakończeniu okresu dofinansowania z Unii Europejskiej portal jest dochodowy. Spodziewamy się, że w 2011 roku Projektoskop.pl przyniesie 500 tys. zł przychodów - powiedział Marcin Deręgowski, pomysłodawca serwisu i właściciel wydającej go firmy Artefakt.

Wyszukiwarka graficzna i Wirtualny Architekt
Najważniejszą częścią Projektoskopu jest jedna z największych na rynku (11,5 tys.) baza gotowych projektów domów oraz innowacyjne narzędzia służące do jej przeszukiwania. Jako jedyny na rynku, serwis oferuje graficzną wyszukiwarkę projektów.

Wyszukiwarka umożliwia przeszukiwanie bazy na podstawie preferencji dotyczących wzajemnego położenia pomieszczeń. Przykładowo jeśli chcemy, aby kuchnia znajdowała się obok drzwi wejściowych, wystarczy przenieść ikonę kuchni w odpowiednie miejsce na wirtualnym planie, a system wybierze projekty, które spełniają to kryterium.

Z kolei Wirtualny Architekt to bardzo rozbudowana wyszukiwarka w formie kreatora, która pyta użytkownika o parametry działki i wszelkie informacje dotyczące przyszłego domu m.in. kąt nachylenia i rodzaj dachu, liczbę pomieszczeń, a nawet ich preferowane wymiary. Na podstawie tych danych system wyszukuje w bazie projekty, które najlepiej spełniają zadane kryteria.

Zaawansowane wyszukiwarki pomagają znacznie ograniczyć czas potrzebny do wyszukania projektu wymarzonego domu. Ponadto portal zawiera trzy tysiące artykułów na temat budownictwa, wystroju wnętrz oraz pielęgnacji ogrodów, porównywarkę kredytów hipotecznych i forum branżowe.

Model biznesowy portalu opiera się na długoterminowych umowach z biurami projektowymi, które oferują prezentowane projekty oraz na przychodach z reklam. Dokładnie sprecyzowana grupa docelowa (osoby planujące budowę domu jednorodzinnego) sprawia, że portal jest ciekawą propozycją dla reklamodawców. Aktualnie Projektoskop.pl współpracuje z ponad sześćdziesięcioma biurami projektowymi w Polsce, m.in. Archeton, Archipelag i Studio Atrium.

O portalu:
Projektoskop.pl to nowoczesny portal branży architektoniczno-budowlanej. Użytkownicy mogą przeglądać bazę ponad 11 tys. projektów domów stworzonych w najlepszych polskich biurach architektonicznych. Na portalu znajduje się również baza artykułów i poradników z zakresu budownictwa, remontów, aranżacji ogrodów i wyposażeniu wnętrz. Portal Projektoskop.pl odwiedza 350 tys. użytkowników miesięcznie, a miesięczna liczba odsłon przekracza 3 mln. Projektoskop.pl jest przedsięwzięciem dofinansowanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Więcej informacji udziela:
Michał Stankiewicz
specjalista ds. PR
tel. 71 333 22 87
e-mail: michal.stankiewicz@artefakt.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Artefakt

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »