Zdrowie » Dziecko
Dziecko i nowotwór
Zobacz więcej zdjęć » |
Onkohematologia dziecięca to dopiero niedawno wyodrębniona specjalność lekarska. Obejmuje ona leczenie występujących u małych pacjentów chorób krwi i nowotworów. Dzieci trafiają zwykle do poradni z odbiegającymi od norm wynikami morfologii krwi, z zaburzeniami krzepnięcia krwi i objawami, mogącymi sugerować podejrzenie rozrostu nowotworowego, zarówno łagodnego, jak i złośliwego.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Zdecydowaną większość chorób nowotworowych najwcześniej można rozpoznać po objawach dotykających układ krwiotwórczy. U dzieci najczęściej występują niedokrwistości, a wśród nich przede wszystkim te, spowodowane niedoborem żelaza w organizmie. Nowotwory pojawiają się w różnym wieku - nawet u noworodków. Takie przypadki są na szczęście bardzo rzadkie. Leczenie, w zależności od rodzaju nowotworu, obejmuje głównie operację oraz chemio- i radioterapię. Musi ono być jednak prowadzone w specjalistycznych oddziałach szpitalnych.
Na co rodzice powinni zwracać szczególną uwagę? Przede wszystkim na objawy, jakie mogą pojawić się u dziecka. Najbardziej niepokojące powinno być osłabienie dziecka, jego nadmierne rozdrażnienie, utrata apetytu, przewlekłe bóle głowy, szczególnie gdy są połączone z wymiotami, długotrwałe krwawienia, bladość skóry, pojawienie się na skórze wybroczyn i nasilonego siniaczenia.
Aby rozpoznać, co dolega naszemu dziecku, często wystarczy wykonać jedne z prostszych badań laboratoryjnych, takich jak np. morfologia krwi. W ten sposób będziemy mogli potwierdzić ewentualne podejrzenia wystąpienia niedokrwistości, pojawienia się niedoboru żelaza, wyjaśnić przyczynę zaburzeń krzepnięcia bądź ukierunkować bardziej złożoną diagnostykę i zaplanować leczenie innych schorzeń hematoonkologicznych.
- Na konsultację lekarską rodzice powinni udać się również wtedy, gdy u dziecka pojawią się objawy zeza lub białego odblasku ze źrenicy oka, trudności w oddawaniu moczu i stolca, utykania, asymetrycznego obrzęku jąder u chłopców oraz powiększenia węzłów chłonnych lub innych tkanek - radzi dr Jolanta Skalska-Sadowska z Prywatnej Lecznicy Certus. Przy problemach nowotworowych dzieci najważniejszy jest czas. Im wcześniej wykryta choroba, tym większe szanse na skuteczną terapię. Bardzo ważna jest więc współpraca między lekarzami pierwszego kontaktu, innymi specjalistami a onkohematologami dziecięcymi.
Nadesłał:
adStone
|
Komentarze (0)