Firma » Finanse

Dziennik ekonomiczny ING: USA - PKB za II kwartał

Dziennik ekonomiczny ING: USA - PKB za II kwartał
Zobacz więcej zdjęć »
Długo oczekiwane dane, które mogą pokazać, że amerykańska gospodarka jest bliska końca recesji. Analiza składowych PKB i fakt, że jest to wstępny szacunek który będzie podlegał znacznym rewizjom zaleca ostrożność w analizowaniu tych danych.

Według szacunków naszych kolegów z Londynu PKB amerykańskiej gospodarki spadło w 2kw09 o 0,4%Q/Q (zanualizowane), konsensus oczekiwań ekonomistów i analityków to -1.5%, chociaż oczekiwania rynkowe mogą być bardziej optymistyczne i zakładać odczyt w okolicach zera, albo nawet lekko pozytywny.

Ujemna dynamika PKB utrzymuje się w USA od 3kw08, więc dane za 2kw09 mają szanse zasygnalizować to, co od dłuższego czasu pokazują już indeksy wyprzedzające koniunktury, tj. zbliżający się koniec najdłuższej recesji liczonej odkąd dostępne są dane w obecnej konwencji tj. od 1947oraz najgłębszej od 1958.

Ten dodatni odczyt PKB jest zasługą dodatniej kontrybucji eksportu netto (jest to możliwe, podobnie jak w Polsce dzięki głębszemu spadkowi importu niż eksportu, przypomina to jednak że popyt krajowy jest wciąż słaby) oraz wolniejszego spadku zapasów, który również powinien mieć dodatki udział we wzroście PKB.

Konsumpcja i inwestycje wciąż powinny być słabe, tak jak pokazały ostatnie dane o zamówieniach dóbr trwałego użytku oraz o nastrojach konsumentów.

Co to znaczy: Bardzo ważne dane, mogące potwierdzić wychodzenie amerykańskiej gospodarki z recesji, niemniej jednak jest to wstępny szacunek, które może podlegać znaczącym rewizjom, co znacznie podnosi niepewność odnośnie ostatecznego wpływu tych danych na rynek. Optymizm ostatnich dni na giełdach, będący wynikiem dobrych wyników finansowych w USA za 2kw oraz dalszej poprawy danych ekonomicznych wskazuje, że odczyt PKB w okolicach zera albo lekko powyżej jest już wyceniony.

W skrócie

Podpisana wczoraj przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego ustawa antykryzysowa będzie miała naszym zdaniem przełożenie na warunki na rynku pracy przede wszystkim przez to, że umożliwia bardziej płynne rozliczanie nadgodzin co pozwala dostosować pracodawcy podaż pracy w firmie do skali napływających zamówień (czyli bieżącego popytu na pracę wewnątrz przedsiębiorstwa) i ograniczać załogę bez zwalniania, gdy bieżącej pracy do wykonania jest mniej.

Strategia rynkowa

€/PLN odbił się od 4.15

4,15/€ będący ważnym poziomem opcyjnym wciąż przyciąga złotego na mocniejsze poziomy, w tle jednak znajduje się sytuacja na giełdach i wciąż bardzo duża korelacja walut naszego regionu i złotego z indeksem S&P500. Dzisiejsze dane o PKB jeżeli okażą się w okolicach naszych oczekiwań (-0,4%Q/Q zann.) będą raczej neutralne, słabszy odczyt może być powodem do korekty, ale z uwagi na dużą rewidowalność tych danych oraz inne sygnały pokazujące stabilizację i stopniowe wychodzenie z recesji dopływające z Azji i Europy, a także USA (sytuacja na rynku mieszkaniowym, mniejsze spadki payrolls) korekta nie powinna być głęboka, chociaż bardziej dotyczy to złotego (wspieranego przez lepsze nastawienie do regionu wynikające z poprawy fundamentów - niższa nierównowaga C/A i spowolnienie kredytu w regionie, stabilizacja wzrostu w Eurozonie) niż giełd.

Zespół analiz makroekonomicznych

Mateusz Szczurek, Rafał Benecki, Grzegorz OgonekRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »