Technologie » Internet
Dziennikarstwo obywatelskie
Zobacz więcej zdjęć » |
Powstanie tej idei powiązane jest z siecią, bo jest to nośnik informacji, który ( w przeciwieństwie do gazet, radia lub TV ) daje każdemu możliwość na interaktywne tworzenie swojej treści i jej masowe rozprzestrzenianie.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Sieć pozwala na tworzenie wpisów w czasie rzeczywistym oraz wspólną pracę w sposób wirtualny dziennikarzy z całego świata. Z tytułowym dziennikarstwem wiążą się w głównej mierze informacyjne serwisy internetowe.
Na popularność tego rodzaju dziennikarstwa wpłynął stworzony dekadę temu portal Ohmynews (Korea), którego twórca ukuł wyrażenie dziennikarz-obywatel. Sukces strony nakłonił ludzi z innych krajów do założenia portali działających na tych samych regułach.
Sceptycyzm
Często dziennikarstwo obywatelskie jest potępiane za uogólnianie, jednostronne przedstawianie poglądów a także nieudostępnianie możliwości odpowiedzi drugiej stronie. Zaznacza się także, iż wielka liczba tekstów dziennikarzy obywatelskich jest zaledwie przekształceniem doniesień profesjonalnych dziennikarzy.
Perspektywy rozwoju
Według specjalistów dziennikarstwo obywatelskie będzie się w dalszym ciągu dynamicznie rozwijać. Podkreśla się przewagę dziennikarzy obywatelskich dzięki lepszej znajomości regionalnych kontekstów zdarzeń.
Podsumowanie
Dziennikarstwo obywatelskie jest w zasadzie młodym ruchem w Polsce w porównaniu do innych krajów, jednak na skutek takich stron jak iThink czy interia360 (największa liczba odsłon) idea ta ma duże szanse na rozrost w naszym kraju.
Nadesłał:
Spoleczny
|
Komentarze (0)