Społeczeństwo » Społeczeństwo
Edukacja ekologiczna z ENERIS
Zobacz więcej zdjęć » |
Modelowa ścieżka
Ścieżka mieści się na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie i jest przeznaczona dla uczniów przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. W trakcie dwugodzinnych zajęć dzieci i młodzież pogłębią swoją wiedzę na temat segregowania odpadów oraz procesów, dzięki którym następuje odzysk surowców - materiałowy oraz termiczny. Na tablicach można również prześledzić, w jaki sposób odpady są przetwarzane, mechanicznie i biologicznie w oddanej w czerwcu br. instalacji MBP.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
„Wysoko oceniając jakość merytoryczną i edukacyjną ścieżki pochodzącej oryginalnie stąd, ze ZGOK, planujemy jej budowę także w innych naszych lokalizacjach. Spółka ENERIS Surowce działa na terenie całej Polski, mamy 22 lokalizacje, współpracujemy z blisko setką samorządów i obsługujemy ponad milion mieszkańców. Jestem przekonana, że w każdym zakątku naszego kraju powinniśmy prowadzić edukację ekologiczną, i to posiłkując się najlepszymi wzorami, a takim jest z pewnością nasza ścieżka w Balinie" deklaruje Magdalena Markiewicz, prezes zarządu ZGOK Sp. z o.o. i członek zarządu ENERIS Surowce S.A.
Dwie ścieżki w ZGOK
Ze ścieżki będą mogli nieodpłatnie korzystać uczniowie ze szkół i przedszkoli z obszaru funkcjonowania Związku Międzygminnego Gospodarka Komunalna oraz Jaworzna. ZMGK deklaruje, że pokryje również koszt transportu dzieci z terenu gmin obsługiwanych przez Związek. Odpowiednie pisma informacyjne, opisujące korzyści oraz zasady uczestnictwa w lekcjach na terenie ZGOK są kierowane do dyrektorów placówek oświatowych oraz do burmistrzów.
„Dzięki ścieżce młodsi i starsi mieszkańcy powiatu chrzanowskiego dowiedzą się, jak w ciągu dnia każdy z nas oddziałuje na środowisko, co dzieje się z wytwarzanymi przez nas odpadami i jak wiele pracy poświęcamy, żeby właściwie odzyskiwać surowce zmniejszając masę odpadów trafiających na składowisko w Balinie. Chcę również podkreślić, że na terenie ZGOK powstaną DWIE ścieżki edukacyjne. Druga stanie przy szlaku okalającym Zakład, w okolicy hali sortowni i bioreaktorów. Dzięki niej każdy przechodzień będzie mógł poznać bliżej pracę instalacji" zapowiada Przemysław Deda, przewodniczący Związku Międzygminnego Gospodarka Komunalna.
Aby zgłosić klasę do wzięcia udziału w lekcji ekologicznej w ZGOK szkoła powinna wysłać zgłoszenie na adres sekretariat@mzgk.chrzanow.pl bądź zadzwonić pod numery telefonów Związku: 32 623 29 08 lub 32 624 05 04.
Redukuj, Odzyskuj, Przetwarzaj
Prace nad ścieżką edukacji ekologicznej trwały od maja 2015. Istniejąca trasa przeszła gruntowne zmiany polegające na rozszerzeniu zakresu informacji przekazywanej dzieciom w trakcie lekcji wyjazdowej. Do tej pory skupiała się na segregowaniu surowców i budowie składowiska, obecnie szerzej opowiada o tym, w jak różny sposób powinniśmy odpowiedzialnie dbać o środowisko i w jaki sposób mogą być odzyskiwane surowce.
„Chcemy przekonać odwiedzającą nas młodzież do naszej idei, która zawiera się w trzech słowach: Redukuj, Odzyskuj, Przetwarzaj. REDUKUJ - swój wpływ na środowisko; ODZYSKUJ - tak dużo surowców jak to możliwe; PRZETWARZAJ - to czego nie da się już użyć jako surowca wtórnego, można jeszcze przetworzyć w kompost lub energię. Wiemy również, że w XXI wieku edukacja powinna być ciekawa, angażująca i interaktywna, bo tylko wtedy na długo pozostanie w pamięci" mówi Magdalena Sułek-Domańska, Dyrektor ds. Komunikacji ENERIS.
Przewodnikami dzieci, pomagającymi uporządkować wiedzę, są trzy rysunkowe postacie: profesor Surowiecki - mądry nauczyciel, dociekliwy nastolatek Szymek i jego młodsza siostra Misia, która zadaje proste pytania, na które odpowiedzi często wymagają wiedzy i zastanowienia. Uczniowie mogą sprawdzić zdobyte informacje biorąc udział w konkursie - Kole Wiedzy - i zdobywać drobne nagrody. W ramach przygotowań do lekcji uczniowie dostają na tydzień przed przyjazdem zadanie, którym jest staranna obserwacja tego, jak w ich najbliższym otoczeniu postępuje się w odpadami.
# # #
ENERIS to to polski lider ochrony środowiska specjalizujący się w budowie oraz eksploatacji infrastruktury z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, surowcowej oraz energetyki niskoemisyjnej. Jej głównym celem jest osiągnięcie pozycji zaufanego partnera w efektywnym zarządzaniu zasobami i energią w gminach i przedsiębiorstwach. Zadanie to realizuje poprzez oferowanie sprawdzonych rozwiązań wynikających ze współpracy z renomowanymi firmami technologicznymi, ale także angażuje się i posiada potencjał do budowy innowacyjnych rozwiązań dedykowanych dla indywidualnych potrzeb partnerów.
Od 1 lutego 2015 roku w skład Grupy ENERIS weszła spółka ENERIS Surowce S.A., która jest kontynuatorem działalności jednej z największych w Polsce spółek działających w sektorze gospodarki odpadami oraz większościowym udziałowcem spółek: Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Balinie, Altvater Piła oraz właścicielem Ekologicznego Centrum Utylizacji, a także ENERIS Recykling. ENERIS Surowce S.A. ma ambicje łączyć tradycje oferowania najwyższej jakości usług dla środowiska z nowoczesnym technologicznie i ekonomicznie podejściem do odzyskiwania zasobów. Więcej na: www.grupa-eneris.pl
tagi: Eneris, Eneris Surowce, ZGOK, mechaniczno-biologiczne przetwarzanie, RIPOK, Zachodnia Małopolska, Jaworzno, Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna, Altvater, ECU, surowce wtórne, ekologia, ochrona środowiska, odpady, surowce, surowce wtórne, śmieci, środowisko naturalne, usługi komunalne, utylizacja, energia odnawialna, gospodarka surowcami, gospodarka wodno-ściekowa, oczyszczanie miasta, odbiór odpadów, odbiór śmieci, odpady komunalne, odpady zmieszane, odzyskiwanie surowców, transport odpadów, gospodarka odpadami w gminie, gospodarka surowcami w gminie, instalacje środowiskowe, inwestycje w środowisko, nowoczesne technologie ochrony środowiska, utylizacja odpadów, instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, MBP, Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi, energetyka niskoemisyjna
Komentarze (0)