Dom » Budownictwo
Elektryczne ogrzewanie wody – alternatywa dla gazu
Zobacz więcej zdjęć » |
Musimy więc pamiętać o dobrym wentylowaniu pomieszczeń z urządzeniami gazowymi lub skorzystaniu z alternatywnych rozwiązań, jakimi są elektryczne ogrzewacze wody, zyskujące coraz większą popularność.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przygotowanie pomieszczenia i miejsca, w którym chcemy zainstalować elektryczny ogrzewacz wody, nie wymaga specjalnych przygotowań. Potrzebne jest jedynie podłączenie wody i gniazdko elektryczne. Inaczej jest w przypadku urządzeń na gaz. Tu bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pomieszczenia, doprowadzenie instalacji gazowej, drożny komin, czy stała wentylacja. Są to istotne czynniki z punktu widzenia niebezpieczeństwa, jakim jest możliwość zaczadzenia. – Czad jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Niepostrzeżenie dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie zostaje wchłonięty do krwioobiegu. W układzie oddechowym wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując jego dopływ do organizmu, powodując uszkodzenia mózgu oraz innych narządów. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał, a nawet śmierć – ostrzega dr Jakub Morawczyk, lekarz medycyny. Alternatywą dla gazu mogą być więc elektryczne ogrzewacze wody, które można dobrać odpowiednio do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Jest to także dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mają w mieszkaniu dostępu do gazu, możliwości zapewnienia wentylacji w pomieszczeniu lub też dostępu do ciepłej wody z sieci.
ABC ogrzewaczy elektrycznych
Można wyróżnić dwa podstawowe typy ogrzewaczy elektrycznych – przepływowe i pojemnościowe (pionowe i poziome). W przypadku pierwszych, woda jest podgrzewana na bieżąco, natomiast ogrzewacze pojemnościowe magazynują już ogrzaną wodę. Dzięki temu możemy podgrzewać wodę w nocy, w czasie tańszej taryfy, a następnie korzystać z niej w ciągu dnia. – Obniżeniu temperatury magazynowanej wody w podgrzewaczach pionowych, zapobiega termostat wraz z izolacją cieplną, którą stanowi bezfreonowa, kilkucentymetrowa warstwa pianki poliuretanowej, osłonięta metalową obudową, pokrytą farbą proszkową. Natomiast dla podgrzewaczy poziomych stosowana jest izolacja z twardego, grafitowego polistyrenu (styropianu). – wyjaśnia Marcin Stawiany, product manager ogrzewaczy elektrycznych DELFIN, z grupy SBS. Dodatkowo, ogrzewacze w wersji wyposażonej w wężownicę spiralną, mogą współpracować z dowolnym kotłem wodnym. Ogrzewacz elektryczny pojemnościowy można ustawić tak, aby podgrzewał dokładnie tyle wody, ile w danym gospodarstwie domowym jest potrzebne. Większa wydajność i komfort użytkowania sprawia, że to właśnie podgrzewacze pojemnościowe są popularniejsze.
Skrojone na miarę
Dobierając właściwy ogrzewacz należy wziąć pod uwagę sposób i czas korzystania z ciepłej wody przez domowników. To właśnie od tego zależy jaka pojemność zbiornika oraz moc grzałki sprawdzą się najlepiej i nie będą generować wyższych kosztów, niż jest to konieczne. – Obecnie najmniejsze ogrzewacze magazynują około 5 litrów wody, a największe nawet 300 (w wersjach stojących). W większości przypadków wodę możemy podgrzać maksymalnie do 80 stopni – informuje Marcin Stawiany, PM Delfin. Decydując się na to rozwiązanie, warto również przemyśleć zakup osobnego ogrzewacza do kuchni i łazienki. Koszt takiej instalacji będzie niższy, niż przy pojedynczym ogrzewaczu gazowym, a jednocześnie zniknie problem rozdysponowania wody między poszczególne miejsca jej dostarczania w danym momencie. Taka decentralizacja sprawia, że wodę otrzymujemy szybciej, gdyż nie czekamy, aż ciepła woda przepłynie z centralnego zbiornika do konkretnego miejsca. Ogrzewacze elektryczne bez problemu zainstalujemy bezpośrednio przy odbiornikach wody czyli tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. Co więcej, nie zużywają powietrza, a ich bezszelestna praca będzie dużym zaskoczeniem dla wszystkich przyzwyczajonych do hałasu palnika gazowego.
Prostota montażu i użytkowania, brak konieczności posiadania instalacji gazowej, bezszelestna praca urządzenia, bezpieczeństwo, a nawet same koszty zakupu takich urządzeń, przemawiają niewątpliwie na korzyść ogrzewaczy elektrycznych. Warto więc przyjrzeć się bliżej tego typu rozwiązaniom.
http://www.grupa-sbs.pl/
Nadesłał:
Grupa SBS
|
Komentarze (0)