Dom » Architektura
ELEWACJE DREWNIANE W DLH POLAND – TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ
Zobacz więcej zdjęć » |
W przeszłości drewno było podstawowym budulcem domów. Obecnie można zaobserwować modę na łączenie kilku materiałów na elewacjach budynków, a ich zastosowanie i proporcje zależą od lokalizacji, charakteru budynku, a przede wszystkim upodobań i stylu życia ich właścicieli. Drewno egzotyczne doskonale komponuje się z zielonym otoczeniem, ale również z elewacjami w białych lub szarych barwach w środowisku miejskim. Dlatego też egzotyki są ciekawym rozwiązaniem zastosowanym na reprezentacyjnych willach miejskich, galeriach handlowych czy obiektach użyteczności publicznej. Architekci również często sięgają po ten materiał projektując nowoczesne osiedla mieszkaniowe, czy salony samochodowe.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Zastosowanie elementów elewacji drewnianej dodaje eleganckiego wyglądu. Ciekawy efekt można osiągnąć poprzez połączenie surowości betonu z ciepłą barwą drewna egzotycznego, na przykład czerwonego Meranti.
Drewno egzotyczne wyróżnia się szeroką paletą barw, ciekawym rysunkiem oraz bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Cedr czerwony, który pochodzi z północnych wybrzeży Pacyfiku Ameryki Północnej. Drewno cedrowe ma kolor od beżowego do ciemnobrązowego. Pozostając przy palecie brązów należy wymienić również Meranti czerwone, które pochodzi z Azji Południowej i Południowo-wschodniej. Drewno tego gatunku występuje w kolorach od jasnoszarobrązowego do ciemnoczerwonobrązowego. Brazylijska Tatajuba jest drewnem gęstym i twardym, a jego pierwotna barwa jest żółtobrązowa, która pod wpływem światła zmienia się na ciemnobrązową. W innej palecie kolorów występuje Modrzew Syberyjski, który pochodzi z północno-wschodnich obszarów Azji i Europy. Barwy tego drewna obejmują kolory od złocistomiodowego aż po brunatnoczerwony. Przechodząc do jeszcze jaśniejszych kolorów należy wymienić Okoume występujące na obszarach Afryki Centralnej. Jest to drewno o niskiej gęstości, a zarazem wysokiej stabilności wymiarowej. Zazwyczaj ma kolor łososioworóżowy aż do ciemnoróżowego. Do bardzo jasnych gatunków należy Świerk Skandynawski, nazywany często drewnem białym. Uznaje się go w Europie za podstawowy gatunek drewna budowlanego.
Najchętniej wybieranymi gatunkami są Meranti, Modrzew Syberyjski oraz Cedr czerwony, od lat chętnie wykorzystywany ze względu na swoją bardzo wysoką trwałość.
Ciepło i cisza to kolejne dwa czynniki, które sprawiają, że warto zainwestować w elewację drewnianą. Na stronie WWW DLH Poland przeczytamy Prawidłowy montaż elewacji z drewna decyduje o jej trwałości, estetyce budynku oraz otoczenia. Dlatego przed montażem warto zapoznać się z podstawowymi zasadami wypracowanymi przez producentów desek elewacyjnych na bazie ich wieloletnich doświadczeń.
Funkcje termalne zawdzięczamy przede wszystkim powstałej konstrukcji, która powinna wyglądać następująco: ściana budynku, łata drewniana o grubości, odpowiadającej grubości ocieplenia, ocieplenie, folia wiatroizolacyjna, kontrłata, deska elewacyjna. Pomiędzy deską a ścianą musi zostać zachowana wolna przestrzeń – co najmniej 20 mm. Umożliwia ona cyrkulację powietrza pod deskami elewacyjnymi i właściwe obsychanie desek. W górnej i dolnej części elewacji należy pozostawić otwory, którymi powietrze będzie mogło się swobodnie przemieszczać. Elewacja drewniana stanowi izolację domu zarówno cieplną jak i dźwiękową.
Firma DLH Poland przy opisie posiadanych w ofercie gatunków drewna podaje, które są bardziej wytrzymałe, a które należy dodatkowo zabezpieczyć. Na przykład Cedr czerwony dzięki olejkom zawartym w komórkach jest naturalnie chroniony przed insektami i grzybami. Dodatkowo jest odporny na działanie warunków atmosferycznych, podobnie jak Modrzew Syberyjski i Tatajuba. Nie wymagają one malowania, a pozostawione w postaci naturalnej z czasem zmienią barwę na srebrzystoszarą (Cedr i Modrzew) lub ciemnobrązową (Tatajuba). Aby zachować dłużej naturalny kolor drewna przy tych gatunkach zaleca się olejowanie.
W przypadku elewacji wykonanych ze Świerka Skandynawskiego, Okoume czy Meranti wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie drewna. Można wybrać środki impregnujące lub lazury. Odświeżanie drewna co kilka lat sprawi że drewniana elewacja zachowa swój naturalny wygląd na długie lata.
Nadesłał:
DLHPoland
|
Komentarze (0)