Dom » Budownictwo
Elewacje z piaskowca – eleganckie i wytrzymałe
Zobacz więcej zdjęć » |
Elewacje z piaskowca idealnie wpisują się w trendy panujące obecnie w architekturze, stawiające na wykorzystywanie naturalnych materiałów. Piaskowiec nie jest bowiem wytwarzany, ale pozyskiwany w kopalniach.
Dlaczego piaskowiec idealnie nadaje się na elewacje? Przede wszystkim jest łatwo dostępny - jego złoża w Polsce są bardzo obfite, a pozyskanie dosyć tanie. Jego ogromną zaletą jest wysoka wytrzymałość na wysokie i niskie temperatury, a o te w polskim klimacie nietrudno. Można zatem liczyć, że nawet po kilkunastu latach elewacja w dalszym ciągu będzie się dobrze prezentowała. Piaskowiec należy poddać impregnacji, dzięki czemu nie wnika w niego wilgoć, a tym samym budynek jest chroniony przed zagrzybieniem.
Kolejna istotna kwestia to odporność piaskowca na promieniowanie ultrafioletowe, więc spokojnie można zdecydować się na kamień czerwony, brązowy czy zielony, choć oczywiście największą popularnością cieszą się barwy pastelowe, szczególnie kremowy i beżowy. Warto tu wspomnieć, że w zależności od składu piaskowiec może przybierać bardzo różne zabarwienie, mamy więc do dyspozycji gotowy surowiec, który nie trzeba poddawać barwieniu - to dodatkowy plus.
Piaskowiec jest także bardzo uniwersalny - w nowoczesnym domu do wykonania elewacji można wykorzystać wypolerowane płyty, natomiast w budynku o bardziej tradycyjnej stylistyce świetnie sprawdzi się kamień w postaci płytek, z których jedna strona jest gładka (i ta przytwierdzana jest do ściany), a druga nieregularna, zgodnie z tym, jak łupana była skała.
Należy jednak pamiętać, że decydując się na taką elewację trzeba zadbać o staranny i dokładny montaż, a także o okresowej konserwacji - wystarczy raz na trzy lata.
Nadesłał:
nataliag
|
Komentarze (0)