Gospodarka » Przemysł

Energia, przemysł i klimat w opiniach panelistów EEC

Energia, przemysł i klimat w opiniach panelistów EEC
Zobacz więcej zdjęć »
Energia, przemysł i klimat powinny się wzajemnie wzmacniać – powiedział Dominique Ristori, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (European Economic Congress – EEC).

Polityka energetyczna nie może być zredukowana do wymiaru przemysłowego. Nie możemy zaniedbać wymiaru środowiskowego. Tak samo jednak nie może być zredukowana tylko do wymiaru środowiskowego podkreślił dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej w trakcie panelu „Energia, przemysł, klimat, czyli trzy w jednym" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Z jego wypowiedzi wynikało, że Komisja Europejska chce równoważyć konkurencyjność przemysłu energetycznego z wdrażaną polityką klimatyczną.

Kwestie regulacyjne to niejedyna rzecz. Niezmiernie ważny jest też postęp w technologii powiedział z kolei Pavel Cyrani, członek zarządu i dyrektor Departamentu Strategii w ČEZ.

Marek Woszczyk, prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej, mówiąc o polityce energetycznej Unii Europejskiej stwierdził, że dla nowych krajów Unii istotne są mechanizmy kompensacyjne, które pozwalają nam dostosowywać się w tempie adekwatnym do zasobów, którymi dysponujemy.

Istotne jest, by te przemiany były optymalne pod względem kosztowym. Technologie pozyskiwania energii ze źródeł niekonwencjonalnych tanieją coraz szybciej mówił Marek Woszczyk. Jak dodał, zasoby energetyki odnawialnej nie są rozmieszczone równomiernie, dlatego ten fakt powinniśmy uwzględniać na poziomie kreowania polityki unijnej.

Większą swobodę wewnątrz Unii Europejskiej w polityce klimatycznej i energetycznej postulował Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa Inwestycje w energetyce są podejmowane pod presją olbrzymiego ryzyka, ze względu na politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Powinien być większy margines dla krajów członkowskich dla ustalania własnej polityki klimatycznej i budowania własnego miksu energetycznego stwierdził.

– W UE wiele się robi, by zwiększać udział energetyki odnawialnej i zmniejszać emisję CO2. Świeże, nowoczesne spojrzenie na energetykę – tak, ale najpierw zadbajmy o fundamenty energetyki. Często się mówi na przykład o kosztach emisji, ale my, na Litwie w pierwszej kolejności pytamy, czy energia jest w ogóle dostępna. Bo najdroższa energia to taka, której nie ma, kiedy potrzebują jej konsumenci. Litwa to, być może, jeden z krajów najbardziej narażonych na ryzyko energetyczne. Dla nas niezbędne jest zatem najpierw zyskanie pewności dostaw energii; dopiero drugim krokiem jest rozwój systemu energetycznego – powiedział Rokas Masiulis, minister energetyki Litwy

Podczas sesji dyskutanci zastanawiali się także nad strategią budowy unii energetycznej oraz nad ideą europejskiej solidarności energetycznej w kontekście bezpieczeństwa i wzrostu gospodarczego.

***

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem sześciu tysięcy gości z Polski, Europy, świata. W blisko 100 sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.
W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.

Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.

###

 

Więcej informacji o Europejskim Kongresie Gospodarczym www.eecpoland.eu

Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP SA – www.ptwp.pl

 

Zapraszamy również:

Wirtualne biuro prasowe: media.eecpoland.eu

Facebook: facebook.com/EECKatowice

Twitter: twitter.com/EECKatowice

 

Dodatkowe informacje dla mediów:

Marta Stach, Rzecznik Prasowy EEC/Imago PR

M. 609 808 119, E. m.stach@imagopr.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ImagoPR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »