Gospodarka » Przemysł
Energia, przemysł i klimat w opiniach panelistów EEC
Zobacz więcej zdjęć » |
– Polityka energetyczna nie może być zredukowana do wymiaru przemysłowego. Nie możemy zaniedbać wymiaru środowiskowego. Tak samo jednak nie może być zredukowana tylko do wymiaru środowiskowego – podkreślił dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej w trakcie panelu „Energia, przemysł, klimat, czyli trzy w jednym" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Z jego wypowiedzi wynikało, że Komisja Europejska chce równoważyć konkurencyjność przemysłu energetycznego z wdrażaną polityką klimatyczną.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
– Kwestie regulacyjne to niejedyna rzecz. Niezmiernie ważny jest też postęp w technologii – powiedział z kolei Pavel Cyrani, członek zarządu i dyrektor Departamentu Strategii w ČEZ.
Marek Woszczyk, prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej, mówiąc o polityce energetycznej Unii Europejskiej stwierdził, że dla nowych krajów Unii istotne są mechanizmy kompensacyjne, które pozwalają nam dostosowywać się w tempie adekwatnym do zasobów, którymi dysponujemy.
– Istotne jest, by te przemiany były optymalne pod względem kosztowym. Technologie pozyskiwania energii ze źródeł niekonwencjonalnych tanieją coraz szybciej – mówił Marek Woszczyk. Jak dodał, zasoby energetyki odnawialnej nie są rozmieszczone równomiernie, dlatego ten fakt powinniśmy uwzględniać na poziomie kreowania polityki unijnej.
Większą swobodę wewnątrz Unii Europejskiej w polityce klimatycznej i energetycznej postulował Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa – Inwestycje w energetyce są podejmowane pod presją olbrzymiego ryzyka, ze względu na politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Powinien być większy margines dla krajów członkowskich dla ustalania własnej polityki klimatycznej i budowania własnego miksu energetycznego – stwierdził.
– W UE wiele się robi, by zwiększać udział energetyki odnawialnej i zmniejszać emisję CO2. Świeże, nowoczesne spojrzenie na energetykę – tak, ale najpierw zadbajmy o fundamenty energetyki. Często się mówi na przykład o kosztach emisji, ale my, na Litwie w pierwszej kolejności pytamy, czy energia jest w ogóle dostępna. Bo najdroższa energia to taka, której nie ma, kiedy potrzebują jej konsumenci. Litwa to, być może, jeden z krajów najbardziej narażonych na ryzyko energetyczne. Dla nas niezbędne jest zatem najpierw zyskanie pewności dostaw energii; dopiero drugim krokiem jest rozwój systemu energetycznego – powiedział Rokas Masiulis, minister energetyki Litwy
Podczas sesji dyskutanci zastanawiali się także nad strategią budowy unii energetycznej oraz nad ideą europejskiej solidarności energetycznej w kontekście bezpieczeństwa i wzrostu gospodarczego.
***
Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem sześciu tysięcy gości z Polski, Europy, świata. W blisko 100 sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.
W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.
Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.
Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.
###
Więcej informacji o Europejskim Kongresie Gospodarczym – www.eecpoland.eu
Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP SA – www.ptwp.pl
Zapraszamy również:
Wirtualne biuro prasowe: media.eecpoland.eu
Facebook: facebook.com/EECKatowice
Twitter: twitter.com/EECKatowice
Dodatkowe informacje dla mediów:
Marta Stach, Rzecznik Prasowy EEC/Imago PR
M. 609 808 119, E. m.stach@imagopr.pl
Nadesłał:
ImagoPR
|
Komentarze (0)