Dom » Wnętrza

Ergonomia kuchni

Jeżeli zastanawiasz się czym kierować się przy wyborze Twojej nowej kuchni warto zwrócić na praktyczne jej użycie. Co to oznacza?

Przede wszystkim to, że kuchnia powinna być ergonomiczna. Dlatego przed ostatecznym wyborem mebli kuchennych należałoby także zadbać o takie wyposażenie kuchni i same meble kuchenne, aby spełniały one wszelkie kryteria ergonomii. Co dzięki temu uda się osiągnąć?

Przede wszystkim będzie to mogło zagwarantować pracę w kuchni bez jakiegokolwiek bólu kręgosłupa, czy nóg. Odpowiednie ustawienie wszystkich mebli i akcesoriów wyeliminuje także częste wpadanie na pozostałych użytkowników kuchni. Jest to sprawa o tyle ważna, jeżeli weźmiemy pod uwagę to, jak dużo czasu dziennie spędzasz na przygotowywaniu potraw dla siebie, rodziny oraz przyjaciół.

Nawet naukowcy zajmują się badaniem ergonomii kuchni. To właśnie oni wyróżnili w tym celu kilka stref funkcjonalnych. Sam podział jest wypadkową wyodrębniania i uporządkowania różnorodnych prac w kuchni wykonywanych. Trzeba bowiem pamiętać, że czas spędzony w przestrzeni kuchennej oprócz przygotowywania, obróbki termicznej i gotowania potraw, to również mycie oraz sprzątanie. Oprócz tego ważne jest także zwrócenie uwagi na to, że kolejne sfery funkcjonalne powinny także uwzględniać takie aspekty jak praworęczność lub leworęczność użytkowników.

Oczywiste jest to, że osobom praworęcznym dużo wygodniej będzie przemieszczać się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, a osobom leworęcznym zupełnie odwrotnie, czyli w stronę przeciwną. Dopasowana do indywidualnych potrzeb powinna być także wysokość szafek oraz blatów, aby pozwalały one na bardzo swobodne korzystanie ze wszystkich elementów oraz akcesoriów.

Wybrane zestawy mebli kuchennych powinny pozwolić w pełni dostosować wymarzoną kuchnię do Twoich potrzeb. Najistotniejsze będzie więc to, aby kuchnia była po prostu wygodna osiągana za sprawą odpowiedniego umiejscowienia wszystkich mebli. Wato postawić także na różnorodność.    Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

sanduciorbas

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 2 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »