Gospodarka » Przemysł

Europa Środkowa i Wschodnia: silna dynamika rozwoju

Europa Środkowa i Wschodnia: silna dynamika rozwoju
Zobacz więcej zdjęć »
Eksperci Euler Hermes przewidują, że w związku z tym tempo wzrostu PKB naszego regionu w całym 2017 wzrośnie do 3,2% (z 2,9% w 2016 roku).

Dobra dynamika wzrostu PKB Polski w I kwartale br. nie jest zjawiskiem odosobnionym w naszym regionie - towarzyszy i sprzyja jej szybszy wzrost PKB w tym czasie również w innych krajach naszego regionu. Eksperci Euler Hermes przewidują, że w związku z tym tempo wzrostu PKB naszego regionu w całym 2017 wzrośnie do 3,2% (z 2,9% w 2016 roku).

• Wysoka dynamika rozwoju w grupie 11 krajów członkowskich UE z Europy Środkowej i Wschodniej: po I kwartale wyniosła ona +3,9% w ujęciu rocznym (wobec +2,8% po IV kwartale 2016)
• W przypadku kraju o najwyższym aktualnie wzroście PKB w omawianej grupie krajów - Rumunii (+5,6%) dużą rolę odgrywa silny popyt wewnętrzny wsparty zachętami fiskalnymi
• W przypadku Polski, Litwy Łotwy i Węgier dużą rolę we wzroście PKB
w I kwartale odegrały dobre wyniki sektorów produkcyjnego i usługowego, a ponadto w przypadku Polski i Łotwy - także budownictwa

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Pierwsze szacunki wskazują, że realna stopa wzrostu PKB w grupie 11 krajów członkowskich UE regionu Europy Środkowej i Wschodniej odzyskała w 1-szym kwartale roku silną dynamikę rozwoju, wzrastając do mniej więcej +3,9% w ujęciu rocznym (z +2,8% w 4-tym kwartale roku 2016). Kluczowy czynnik tego rozwoju stanowi raz jeszcze Rumunia, w której przypadku stopa wzrostu PKB wyniosła w 1-szym kwartale +5,6% w ujęciu rocznym (+5% w 4-tym kwartale), dzięki wciąż wysokiej dynamice wzrostu popytu na rynku krajowym, wspartej zachętami fiskalnymi. Stopa inflacji zasadniczej pozostaje niska (0,6% w ujęciu rocznym w kwietniu) dzięki kolejnym obniżkom stawek podatku VAT, jakie miały miejsce w okresie ostatnich 2 lat. Niemniej jednak, konieczne jest monitorowanie ryzyka przegrzania krajowej gospodarki.
Jeśli chodzi o pozostałe kraje, skorygowana o czynniki sezonowe realna stopa wzrostu PKB wyniosła +4,1% w ujęciu rocznym zarówno w Polsce, jak i na Litwie, a także +3,9% w ujęciu rocznym na Łotwie i +3,7% w ujęciu rocznym na Węgrzech, przede wszystkim dzięki dobrym wynikom w sektorze przemysłowym oraz usługowym, jak również - w przypadku Polski i Łotwy - w branży budownictwa. Silny popyt zewnętrzny, w połączeniu ze wzrostem wydatków gospodarstw domowych, miał kluczowe znaczenie dla osiągnięcia przez Republikę Czeską wzrostu PKB o +2,9% w ujęciu rocznym. W 1-szym kwartale roku, także wzrost PKB Słowacji (+3,1% w ujęciu rocznym) i Bułgarii (+3,4% w ujęciu rocznym) pozostawał solidny, a dane te praktycznie nie uległy zmianie w porównaniu z kwartałem poprzednim. Przewidujemy, że średnia stopa wzrostu PKB w ujęciu całorocznym 11 krajów członkowskich UE regionu Europy Środkowej i Wschodniej wzrośnie w roku 2017 do +3,2% (w porównaniu z +2,9% w roku 2016).



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

artur@multian.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »