Firma » Biznes

Europejski Bełchatów

Polska jest jednym z liderów w pozyskiwaniu środków z Funduszy Europejskich. Z otrzymywaniem wsparcia z Unii Europejskiej dobrze radzą sobie nie tylko duże miasta, lecz także mniejsze gminy. Jednym z przykładów udanego wykorzystania pomocy unijnej jest Miasto Bełchatów.

W ciągu czterech lat Urząd Miasta Bełchatów pozyskał prawie 130 mln PLN z Funduszy Unijnych. Umożliwiło to realizację wielu projektów, których wykonie nie byłoby obecnie możliwe bez tego dodatkowego wsparcia.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

- Od 4 lat konsekwentnie i rozważnie prowadzony jest proces pozyskiwania środków z Unii Europejskiej. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że roczny budżet miasta to ok. 150 mln. zł, to okazuje się, że pozyskaliśmy dla Miasta i Mieszkańców jeden dodatkowy budżet. Pozyskane środki przeznaczamy przede wszystkim  na inwestycje – mówi Marek Chrzanowski, Prezydent Bełchatowa.  

Zmiany na każdym kroku

Największym przedsięwzięciem realizowanym przy pomocy środków unijnych jest budowa i modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnej w mieście. Prace mają się ostatecznie zakończyć w 2012 r., a ich wartość to prawie 130 mln PLN. Ponad 70 mln PLN na sfinansowanie tego projektu pochodzi z UE. Fundusze unijne pomogły także przy rozpoczęciu innych ważnych projektów. Dzięki nim udało się między innymi zrewitalizować centrum Bełchatowa, w tym Plac Narutowicza, który miał się stać najważniejszym punktem tego obszaru. Wartość projektu to 29 mln PLN, z czego aż 20 mln pochodzi z funduszy unijnych. Innymi istotnymi inwestycjami są termomodernizacja placówek oświatowych (o wartości 10 mln PLN), przebudowa Al. Ks. S. Wyszyńskiego (ponad 13 mln PLN), zakup ośmiu nowych autobusów dla MZK (prawie 8 mln PLN), budowa nawierzchni na osiedlu Binków (ponad 5 mln PLN), czy rozbudowa bazy sportowej na terenie Bełchatowa.

Dzięki Programu Operacyjnemu Kapitał Ludzki Miasto zdobywa też miliony dla szkół, które wykorzystywane są między innymi na pokrycie kosztów organizacji wielu zajęć pozalekcyjnych dla uczniów bełchatowskich placówek. Miasto korzysta także z dwóch projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego: „Wsparcie rozwoju przedsiębiorczości i otoczenia biznesu poprzez rozbudowę i przebudowę infrastruktury miejskiej Bełchatowa” oraz „Utworzenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jednostką Samorządu Terytorialnego Miasta Bełchatów”. Mają się one przyczynić do rozwoju społeczeństwa informacyjnego – rozszerzyć funkcjonalność usług informacyjnych dla ludności i poszerzyć dostęp do Internetu (między innymi poprzez tworzenie publicznych punktów dostępu do sieci). 

Eko Bełchatów

 Bełchatów, kojarzony w Polsce głównie z największą w Polsce elektrownią, stawia także na poszerzenie zastosowania odnawialnych źródeł energii. Jako jedyne miasto w całym kraju uczestniczy w projekcie „Kyotointhehome” w ramach programu „Inteligentna energia – Europa”. Jest to projekt edukacyjny dotyczący zastosowania małych źródeł energii odnawialnej w gospodarstwach domowych. Dzięki uczestnictwu w przedsięwzięciu Bełchatów miał okazję przeprowadzić akcję edukacyjną dla dzieci i młodzieży szkolnej. 

- Pozyskiwanie środków należy do skomplikowanych procesów. Zdobywa się je w konkursach, w których wygrana zależy od bardzo dobrej oceny formalnej i merytorycznej. Jest to możliwe dzięki fachowej wiedzy i umiejętnościom specjalistów pracujących w naszym Urzędzie Miasta. To oni odpowiadają za profesjonalizm składanych przez nas wniosków aplikacyjnych. Biorąc pod uwagę ogólną kwotę, jaką udało się pozyskać, możemy jednak mówić o sporym sukcesie naszych działań – mówi Prezydent Bełchatowa, Marek Chrzanowski.  

Giganty w przyszłości

Miasto nie chce spocząć na laurach i stara się pozyskać kolejne środki na następne inwestycje. Obecnie dla Prezydenta Miasta jedną z najważniejszych inwestycji jest projekt Giganty Mocy, który ma być wielką atrakcją turystyczną i naukową. Ma on obejmować salę teatralną na 500 osób, pomieszczenia dla amatorskiego ruchu artystycznego, scenę plenerową na duże imprezy na świeżym powietrzu, a przede wszystkim interaktywną ekspozycję „Giganty mocy”. Wartość projektu to około 20 mln PLN. Bełchatów już ubiega się o dofinansowanie go ze środków unijnych.   Przykład Bełchatowa pokazuje, że nie tylko największe gminy mogą efektywnie pozyskiwać i wykorzystywać fundusze europejskie. Choć nie jest to zadanie proste, efekty inwestycji przeprowadzonych przy wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej widać niemal na każdym kroku.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Agnieszka Wołowiec

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »