Gospodarka » Żywność
Europejski projekt INSTAPA walczy z problemem niedożywienia w Afryce Subsaharyjskiej
Europejski projekt badawczy INSTAPA (Improved Nutrition through Staple Foods in Africa) ma na celu ulepszenie przeciętnej dziennej diety dzieci i matek żyjących w najbiedniejszych krajach afrykańskich leżących na południe od Sahary (w Afryce Subsaharyjskiej) nie poprzez jej zmianę, ale biologiczne wzbogacenie.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Kompletne i zróżnicowane odżywianie jest fundamentalnym prawem każdego człowieka, a Komisja Europejska wspierając projekt INSTAPA rozpowszechnia to prawo wśród najbiedniejszych regionów Afryki – w Benin, Mali, Kenii i Burkina Faso. Z całego budżetu projektu wynoszącego 7.73 miliony Euro, 5.8 miliona Euro pochodzi z 7 Programu Ramowego Komisji Europejskiej (FP7).
Podstawowymi produktami w Afryce Subsaharyjskiej są proso, sorgo, kukurydza i maniok. Są one jednak ubogie w mikroelementy, co przekłada się na liczne problemy zdrowotne i zwiększenie śmiertelności zwłaszcza wśród kobiet ciężarnych i małych dzieci, które naturalnie mają wyższe wymagania dietetyczne.
Projekt INSTAPA zwalcza niedożywienie poprzez działania prewencyjne: szkolenia w zakresie właściwego przetwarzania produktów rolnych oraz wzbogacanie ich w mikroelementy przy jednoczesnej redukcji pierwiastków toksycznych. Przede wszystkim, w 2009 roku naukowcy wyselekcjonowali produkty, które zawierają większą wartość odżywczą. Zaowocowało to ogólnym zwiększeniem spożywania produktów bogatych w minerały i witaminy. Przeciętna, dzienna dieta została w ten sposób udoskonalona u podstaw. Zostały też wprowadzone nowe sugestie przygotowania posiłków tak, aby gotowanie nie wiązało się z utratą wartości odżywczych. Czasami wystarczy jedynie umiejętnie połączyć olej palmowy, produkty zbożowe i warzywa, aby zapewnić kompletny posiłek.
Takie innowacyjne podejście zwiększa jakość codziennego pożywienia i angażuje rodziny jako inicjatorów zmian. Kultywacja biologicznie wartościowych produktów jest również szansą dla małych i średnich przedsiębiorstw, by dywersyfikować swoje działania zgodnie z programem zwalczania biedy ujętym w Milenijnych Celach Rozwoju ONZ.
INSTAPA angażuje naukowców, którzy monitorują i oceniają wpływ wzbogaconej diety na rozwój dzieci i zdrowie matek. Szkoli też afrykańskich przetwórców żywności, ponieważ plony wzbogacone w mikroelementy stwarzają nowe możliwości dla lokalnych rolników i ich rodzin.
Więcej informacji o programie: www.instapa.org
Iwona Buks
PRIMUM Public Relations
tel. 22 690 67 50
i.buks@primum.pl
Nadesłał:
PRIMUM Public Relations
|
Komentarze (0)