Technologie » Komputery

FANUC Polska na targach TOOLEX 2013

Polski oddział firmy FANUC wziął udział w 6. edycji Międzynarodowych Targów TOOLEX, które odbyły się w Sosnowcu w dniach 1-3 października. Komisja Konkursowa Targów doceniła innowacyjną technologię FANUC, przyznając firmie wyróżnienie za inteligentne gratowanie FANUC iRVision i FANUC Force Sensor.

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii TOOLEX to największe i najważniejsze spotkanie w sezonie jesiennym dedykowane branży obróbki metalu. W porównaniu do ubiegłorocznej edycji targi powiększyły swoją powierzchnię wystawienniczą oraz liczbę wystawców o ponad 25%, a liczba wystawców zagranicznych wzrosła o 20%. W tegorocznej edycji wzięło udział niemal 400 firm z Polski i świata. Zaprezentowano ponad 50 nowości rynkowych w tym także szereg premier światowych.

 

Największym hitem tegorocznej ekspozycji FANUC były przełomowe produkty stworzone w Japonii:

FANUC ROBODRILL, czyli wielozadaniowe centrum obróbcze CNC gwarantujące najwyższą jakość, precyzję i niezawodność. Ta uniwersalna maszyna znajduje zastosowanie przy większości operacji wiertarskich, frezerskich oraz gwinciarskich. Dzięki ogromnej liczbie funkcji i możliwości może być stosowana zarówno do produkcji masowej jak i nawet prototypowej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Uczestnicy targów mieli możliwość zapoznania się z parametrami maszyny, opcjami w jakich jest ona oferowana użytkownikom, a także pozyskania informacji nt. branż, w których FANUC Robodrill najczęściej znajduje zastosowanie i pomaga firmom zwiekszać ich przewagę konkurencyjną. Wśród wymienianych branż znalazły się przede wszystkim sektory związane z budową form i narzędzi, przemysł odpowiedzialny za produkcję narzędzi dla przemysłu medycznego, przemysł motoryzacyjny, precyzyjny przemysł jubilerski, zegarmistrzowski, optyczny, elektroniczny, lotniczy,  a także wiele innych sektorów, gdzie o przyszłości produkcji decyduje szybkość i precyzja wykonania produktów.

W związku z tym, że coraz szersze grono uczestników targów aktywnie poszukuje sposobów na systematyczne zwiększanie efektywności procesów produkcyjnych, szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja w pełni zintegrowanego systemu FANUC, obejmującego obrabiarkę FANUC ROBODRILL oraz robota FANUC M20/20M, który odpowiada za załadunek maszyny. Połączenie Robota z maszyną Robodrill jest realizowane poprzez bardzo prosty w użytkowaniu, specjalny interfejs. Obsługa całego, zintegrowanego stanowiska jest realizowana z poziomu jednego ekranu, co umożliwia pracę także tym operatorom, którzy dotychczas nie zajmowali się obsługą robota. Ponadto System FANUC DCS V2 Safe Position and Speed pozwala na wyznaczenie i zabezpieczenie stref załadunku za pomocą dodatkowego osprzętu bezpieczeństwa (skanery, bariery laserowe). Co więcej, możliwość swobodnego wyznaczania stref niebezpiecznych pozwala na budowanie mniejszych nich dotychczas, w pełni bezpiecznych stanowisk.

Konrad Grohs, prezes FANUC Polska obecny podczas targów TOOLEX podkreślał - „Obecnie coraz częściej umieszcza się roboty tam, gdzie trzeba w sposób monotonny przenosić ciężkie przedmioty, np. przy załadunku maszyn (normy BHP nie pozwalają przenosić ciężarów powyżej 25 kg). Z naszego doświadczenia wynika, że w wypadku noszenia przez kilka godzin dziennie  kilkunastokilogramowych ciężarów, pracownik już po 5 latach pracy zaczyna odczuwać problemy z kręgosłupem lub skutki innych chorób zawodowych".

Zwiększenie komfortu pracy i bezpieczeństwa pracowników to nie jedyna zaleta prezentowanego systemu FANUC. Zastosowanie robota do operacji załadunku daje możliwość swobodnego dostosowania aplikacji do zmieniających się warunków, a wbudowane dodatkowe systemy takie jak system wizyjny FANUC iRVision, PMC (wbudowany sterownik PLC) dają możliwość tworzenia rozbudowanych stanowisk dostosowanych do aktualnych potrzeb produkcyjnych.

W ramach tegorocznej ekspozycji targowej istniała także możliwość bliższego przyjrzenia się innowacyjnym robotom FANUC:

-FANUC LR Mate 200, który może pochwalić się nie tylko smuklejszą konstrukcją, ale także znacznie lepszymi osiągami w zakresie szybkości osi, koperty pracy oraz udźwigu. Dzięki mniejszemu ciężarowi montaż na podłożu, stropie lub na ścianie maszyny jest łatwiejszy i tańszy, a udoskonalona konstrukcja czyni go idealnym rozwiązaniem do integracji zarówno ze standardowymi maszynami, jak i maszynami do specjalnego przeznaczenia. Cechy szczególne robota FANUC LR Mate 200 to elastyczność, łatwość obsługi oraz niezawodność.

-FANUC LR Mate 200iD/4s, który znajduje zastosowanie przede wszystkim w sytuacjach gdy konieczne jest, aby robot pracował we wnętrzu maszyny. Dzięki specjalnej konstrukcji i małym rozmiarom, robot jest montowany w maszynie „do góry nogami". Dzięki temu zakłady produkcyjne mogą oszczędzić swoje powierzchnie. Kompaktowa i niezawodna cela produkcyjna znajduje zastosowanie m.in. w przemyśle obróbki skrawaniem, motoryzacyjnym, spożywczym, elektronicznym oraz w wielu innych.

Szczególne uznanie Komisji Konkursowej, złożonej z ekspertów branżowych, oceniającej tegoroczne innowacje prezentowane przez wystawców na swoich stoiskach, uzyskała funkcja inteligentnego gratowania przy wykorzystaniu FANUC Force Sensor i Image-to-point. To rewolucyjne rozwiązanie automatyzacji procesu gratowania uzykało wyróżnienie w konkursie targów.  

Na kompleksowy pakiet innowacyjnego gratowania składaja się:

  • oprogramowanie Robota FANUC: FANUC iRVision Image to point J912,
  • oprogramowanie Robota FANUC: FANUC Force control contouring function J835.

Podsumowując tegoroczne wydarzenie Konrad Grohs, prezes FANUC Polska podkreślał, że -"Najważniejszym wyzwaniem dla sektora przemysłu jest dziś przekonanie się do nowych technologii, a następnie aktywne z nich korzystanie. Powoli obserwujemy poszerzanie się kręgu firm i  sektorów zainteresowanych automatyzacją procesów produkcyjnych  zarówno na rynku globalnym, jak i polskim. A to sprawia, że ogromny potencjał jaki stoi przed robotyzacją staje się kwestią wspólną zarówno dla branży robotów przemysłowych, jak i całej polskiej gospodarki".



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PanatoPR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »