Społeczeństwo » Społeczeństwo
Formalności notarialne po śmierci bliskiej osoby
Co zrobić po śmierci bliskiej osoby
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Choć utrata bliskiej osoby to wielki ból, życie toczy się dalej i w związku z tym należy dokonać kilku niezbędnych czynności. Po pierwsze trzeba postarać się o kartę zgonu u lekarza rodzinnego lub lekarza w danym oddziale szpitala. Po drugie trzeba postarać się o akt zgonu wydawany przez Urząd Stanu Cywilnego. Po trzecie trzeba ubiegać się o zasiłek pogrzebowy, a także ewentualnie wypłatę ubezpieczenia, odprawę pośmiertną i rentę po rencie lub emeryturze zmarłej osoby. Po czwarte trzeba załatwić urlop okolicznościowy. Wreszcie po piąte trzeba zorganizować ceremonię pogrzebową dla zmarłej osoby.
Oprócz tych pięciu rutynowych czynności należy dokonać szóstej czynności. Po szóste zatem trzeba dokonać spraw związanych ze spadkiem. Sprawy te nazywa się sprawami notarialnymi z racji tego, że zazwyczaj przebiegają u notariusza. Tylko w nielicznych przypadkach przebiegają one w sądzie. Warto dodać, że o ile inne sprawy załatwia się bezzwłocznie, przy sprawach notarialnych zwłoka wchodzi w grę. (źródło: http://notariusz-derkowska.pl)
U notariusza
Aby zrealizować testament spadkodawcy, do kancelarii notarialnej udają się wszyscy spadkobiorcy, a nawet ewentualni spadkobiorcy. Między spadkobiorcami nie powinien występować jakikolwiek konflikt odnośnie podziału majątku po spadkodawcy. Należy zabrać ze sobą akt zgonu spadkodawcy, akty stanu cywilnego spadkobiorców oraz inne dokumenty wpływające na ustalenie praw do spadku, na przykład testament. Notariusz sporządza wówczas dokument dziedziczenia, który trafia do rejestru Krajowej Rady Notarialnej.
Droga notarialna a droga sądowa
Sprawy spadkowe po zmarłym najlepiej załatwić u notariusza. Istnieją jednak przypadki, gdy należy je załatwić w sądzie. Dzieje się tak, gdy pozostawiono testament nie pisemny, a mówiony, albo podróżny, czy wojskowy. Z drogi notarialnej na drogę sądową wchodzi się też gdy notariusz nabiera wszelkiego rodzaju wątpliwości co do osób dziedziczących. Przed sądem rozwiązuje się sprawę również wtedy, kiedy wydano wcześniej sądowe postanowienie co do spadku. Sąd rozstrzyga też sprawę, gdy dobra w spadku znajdują się poza granicami kraju, w którym dokonuje się realizacja testamentu, albo osoba zmarła była cudzoziemcem a nie obywatelem danego kraju lub nie miała żadnego obywatelstwa. Niezależnie od miejsca, sprawę taką trzeba koniecznie załatwić.
Nadesłał:
JustynaZ
|
Komentarze (0)