Kultura, sztuka » Kultura

Fragmenty słynnej rakiety V-2 w suchedniowskich lasach!

Fragmenty słynnej rakiety V-2 w suchedniowskich lasach!
Zobacz więcej zdjęć »
Bartosz Kozak, leśnik a z zamiłowania historyk, jakiś czas temu dowiedział się, że w lasach w okolicy Suchedniowa w 1944 roku spadła słynna niemiecka rakieta V-2.

– Wystrzeliwano je z poligonu doświadczalnego na południu Polski. Jedna z nich spadła i eksplodowała w suchedniowskich lasach. Zaraz potem Niemcy zbierali jej fragmenty – opowiada badacz. 

Dzięki rozmowom ze świadkami i poszukiwaniom Bartosz Kozak odnalazł miejsce, w którym spadła rakieta. – Na powierzchni ziemi znalazłem drobne fragmenty – mówi. 

O swoim odkryciu leśnik napisał artykuł, który ukaże się w listopadzie w skarżyskich Zeszytach Historycznych Znad Kamiennej. Wcześniej wraz z historykami z Muzeum Orła Białego przeszukają miejsce wybuchu, tym razem zaopatrzeni w wykrywacze metalu. – To bardzo ciekawa historia. Wiemy, że jeszcze jedna V-2 spadła w okolicach Kierza Niedźwiedziego. Po zdobyciu koniecznych zezwoleń zbadamy teren w okolicy Suchedniowa – zapowiada Tadeusz Sikora z Muzeum Orła Białego. 

Placówka ma w swoich zbiorach fragment żyroskopu rakiety, ale pochodzi on z innego miejsca. V-2 była pierwszą balistyczną rakieta, która wleciała w przestrzeń kosmiczną. Miała być odwetową bronią Niemiec pod koniec wojny. Dzięki polskiemu wywiadowi alianci dostali dokładny opis i najważniejsze fragmenty jednego egzemplarza. Lądowanie w Normandii uniemożliwiło hitlerowcom zmasowane ostrzelanie nową bronią Wielkiej Brytanii.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Rafal

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 13 dni:
Building (R)evolution 13. PLGBC Green Building Summit
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »