Firma » Finanse

Fundusze hedgingowe w styczniu 2010 roku

Fundusze hedgingowe w styczniu 2010 roku
Zobacz więcej zdjęć »
Styczeń tego roku przyniósł spadki na giełdach, rynek funduszy hedgingowych również stracił, lecz znacznie mniej.

Jak wynika z raportu firmy Greenwich Alternative Investments, w styczniu 2010 roku wartość benchmarku światowego rynku funduszy hedgingowych - Global Hedge Fund Index spadła o 1 proc. Stopa zwrotu za 12 miesięcy dla tego indeksu była jednak dodatnia i wyniosła 18,2 proc.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Znacznie gorzej wypadły w styczniu inwestycje w akcje na giełdach, na przykład S&P500 stracił 3,6 proc. a indeks największych 23 giełd na świecie MSCI World Equity Index spadł o 4,2 proc. Jednak za okres roku inwestycje na giełdach okazały się bardziej intratne, niż w fundusze hedgingowe, wzrosty tych dwóch indeksów kształtowały się na poziomie 33 proc.
Zdecydowana większość ze strategii funduszy hedgingowych przyniosła w minionym miesiącu niewielkie zyski, jednak straty innych zadecydowały o ujemnym wyniku głównego indeksu.
Najwyższą miesięczną stopę zwrotu (2,5 proc.) uzyskała strategia oparta o inwestycje w walory spółek z problemami (Distressed Securities), a tych w dalszym ciągu nie brakuje.  Druga z zyskownych strategii polega na wykorzystywaniu specjalnych sytuacji w przedsiębiorstwach (np. bankructwa, nadzwyczajne zyski lub straty). Mowa o strategii Special Situations, która w ubiegłym miesiącu przyniosła 1,7 proc. zysku. Obie strategie okazały się również dobre w dłuższym okresie czasu, przynosząc w ciągu 12 miesięcy zyski odpowiednio: 25,9 proc. oraz 31,3 proc. Styczeń okazał się pomyślny dla funduszy hedgingowych stosujących arbitraż na obligacjach oraz kontraktach terminowych opiewających na te obligacje - strategia Fixed Income Arbitrage pozwoliła na uzyskanie stopy zwrotu na poziomie 1,3 proc. Niewiele mniej zarobili inwestujący wg strategii Long/Short, gdzie zarządzający zajmują długie i krótkie pozycje na rynku akcji, a sztuka zarabiania polega na odpowiedniej ekspozycji jednej z nich. Tym razem udało się właściwie przewidzieć sytuację w styczniu, bowiem zysk wyniósł 1,2 proc.
Na stracie za miesiąc styczeń były fundusze hedgingowe inwestujące na rynku kontraktów terminowych. Nietrafione prognozy zmian cen aktywów, na które opiewały kontrakty kosztowały fundusze Futures aż 3,1 proc. Styczeń nie był pomyślny dla rynku akcji, stąd fundusze działające wg strategii Growth poniosły stratę 1,5 proc., podobnie jak fundusze opierające się na wartości wewnętrznej firm (strategia Value). Jednak wymienione tu strategie zdały egzamin w pierwszej połowie ubiegłego roku - w efekcie za okres 12 miesięcy stopa zwrotu dla strategii Growth wyniosła 28,3 proc. oraz 23 proc. dla strategii Value.
Biorąc pod uwagę okres 12 miesięcy, w dalszym ciągu nie mogą wyjść na plus fundusze hedgingowe, których celem jest zarabianie na spadkach cen akcji, a robią to zajmując krótkie pozycje. Strategia Short Selling dała w styczniu niewielki zysk na poziomie 0,9 proc., lecz za 12 miesięcy jest na stracie wynoszącej 16,6 proc.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na ryzyko inwestycyjne, mierzone odchyleniem standardowym stóp zwrotu. Dla inwestycji na największych giełdach na świecie wyniosło ono w okresie ostatnich trzech lat 21,7 proc., niewiele mniejsze było na giełdzie NYSE w Nowym Jorku. Dla porównania, odchylenie standardowe stóp zwrotu na rynku funduszy hedgingowych w tym samym czasie wyniosło tylko 8,1 proc. Do podobnych konkluzji dojdziemy analizując wartości odchyleń standardowych za okres pięcioletni. Oznacza to, że inwestowanie w fundusze hedgingowe jest mniej ryzykowne niż w akcje na giełdach papierów wartościowych.
Podobnie do niektórych funduszy hedgingowych inwestuje fundusz Investor FIZ, który za okres od rozpoczęcia działalności, tj. od września 2005 roku do stycznia 2010 roku zarobił 171 proc., a średnioroczna stopa zwrotu wyniosła w tym okresie 25,36 proc.

Jan Mazurek

Główny AnalitykRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »