Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Gardenia

Roślina ta, należąca do rodziny Rubiaceae (marzanowate), do którego zalicza się ok 140 gatunków, to rodowity kwiat z obszarów tropikalnych, klimatu podzwrotnikowego, terenów Azji, Australii oraz Afryki. Słynie z hipnotyzującego, upojnego zapachu.

Sprowadzono ją do Europy w XVIII wieku z Chin, gdzie znana były już co najmniej ponad tysiąca lat. Krzew ten potrafi osiągać 90 cm wysokości. Jej błyszczące i ciemnozielone liście mają długość zależną od gatunku. Najczęściej spotykamy ją w barwach żółci i bieli. Rośnie zarówno pojedynczo jak i  w grupach.

Co ciekawe należy do tej samej rodziny co kawa, jendakże ma inne właściwości. Wykorzystywana bywa w chińskiej medycynie naturalnej do wyciszania. Gatunek przez nas najbardziej znany, który zrobił największą karierę to gardenia jaśminowata (gardenia jasminoides) pochodząca z Azji.  Służy tam zarówno do farbowania ubrań jak i jako pożywienie.

Kilka dekad temu białe kwiaty gardenii były bardzo popularne wśród eleganckich mężczyzn, wykorzystujących je jako bazę przystrajającej garnitur butonierki. Docenia się ją także jako roślinę ozdobną na różnych uroczystościach, a zwłaszcza na ślubach.   Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Poczta Kwiatowa

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Dziś:
Dolomiti Paganella Bike – www.dolomitipaganellabike.com/en
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »