Rozrywka i wypoczynek » Święta

Goździki to kwiaty na Dzień Matki

Goździki to kwiaty na Dzień Matki
Zobacz więcej zdjęć »
Ach! Ten ich zalotny urok i niepokojąca duma. Ich plisowane, nieco przezroczyste płatki, skłaniające się w kierunku pastelowych barw, tworzą specyficzny klimat. Goździki to takie kwiaty, które wpięte do dziurki w klapie w smokingu w noc balu lub na wesele dodadzą mężczyźnie elegancji.
 
A oto parę ciekawostek i faktów związanych z tą ciekawą rośliną.
 
Rewolucja goździkowa

Gdy w 1974 roku obalono najdłużej istniejącą dyktaturę w Europie Zachodniej w Portugalii w zamachu stanu nazwano go „rewolucją goździków”. Protesty rozpoczęły się w kwietniu, kiedy goździki zaczęły pojawiać się w kwiaciarniach. Żołnierze wkładali do luf czerwone goździki. Nawet zwykli ludzie sami wkładali żołnierzom kwiaty do ich broni. Rewolucja goździkowa obaliła 40-letni reżim niemal z dnia na dzień. I taka to siła kwiatu!

Francja

We Francji kwiaty te zawsze wiązano z ceremonią pogrzebu, natomiast w większości kultur kojarzy się je z uczuciami radosnymi. Francuzka - Anna Marie Jarvis przeforsowała dzięki swojemu pomysłowi uczczenia pamięci swej matki rzeźbą z tych własnie kwiatów pozytywną konotację dla goździków czyniąc je oficjalnym kwiatem na Dzień Matki we Francji.

Kolory cielisty

Kolorem dzikiego goździka (Dianthus caryophyllus) jest blady róż i został użyty do symbolizowania koloru skóry Europejczyków, z którego wywodzi się kolor cielisty. Goździk po angielsku to carnation, czyli karnacja.

Zbliża się święto Mam. Nasze Mamy na pewno ucieszą się z bukietu pięknych, różowych goździków. Gdy stają w wazonie kokietując nas swym subtelnym urokiem, tworzą obraz pełen ciepłych uczuć. Zamówmy dla Mamy na 26 maja bukiet goździków na stronie www.pocztakwiatowa.pl.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Poczta Kwiatowa

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Woźny — zakłady pogrzebowe Lublin
Zakład świadczy od ponad 40 lat usługi pogrzebowe w Lublinie i okolicy, Niemcach, Ciecierzynie. Zakład oferuje kompleksowe usługi pogrzebowe, kremacji.

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »